Povedzme, že chcete zverejniť texty na webovej stránke. Texty sú, samozrejme, napísané vo Worde, takže mnohým napadne, že stačí tento dokument z Wordu uložiť ako HTML.
To však nie je zďaleka ideálne riešenie. Okrem toho, že HTML exportované z Wordu obsahuje obrovské množstvo zbytočných údajov a súbor bude zbytočne veľký, problém je aj s formátovaním. Jeden autor môže označovať názvy firiem hrubým písmom, druhý kurzívou a tretí podčiarknutým písmom – na internete však takéto rozdiely nebudú pôsobiť dobre.
Na riešenie takýchto problémov vznikol formát XML. Pri jeho použití najprv vytvoríte dokument, ktorý obsahuje iba obsah. To znamená, že názov firmy neoznačíte druhom písma, ale označíte ho priamo ako „firma“. Neskôr toto XML prejde konverzným programom, ktorý priradí jednotlivým údajom ich formátovanie. Takto môžete pre tlačenú verziu označovať názvy firiem kurzívou a pre HTML verziu hrubým. Keby ste potrebovali zmeniť zobrazenie názvu firmy na celej stránke, napríklad na podčiarkuté písmo, stačí ju urobiť iba v konfigurácii konverzie.
Pri XML formáte teda odpadajú problémy s konverziou medzi formátmi, navyše umožňuje oveľa ľahšie a presnejšie vyhľadávanie v obsahu.
Základnou nevýhodou formátu XML je v súčasnosti jeho novosť, ešte stále sa rýchlo vyvíja, a preto aj existuje iba málo softvérových nástrojov, ktoré by umožňovali jednoduché vytváranie a správu XML dokumentov aj pre menej skúsených používateľov.
(pv)