SME

Otvorené súborové formáty – tolerujte softvérové menšiny

Ak vám už niekedy poslal e-mail známy, ktorý nepoužíva Windows, v správe ste sa zrejme dočítali, že neprijíma poštu v „proprietary file formats“. Anglické slovo proprietary doslova znamená „chránený ochrannou známkou, patentom alebo autorskými právami“ ..

Ak vám už niekedy poslal e-mail známy, ktorý nepoužíva Windows, v správe ste sa zrejme dočítali, že neprijíma poštu v „proprietary file formats“. Anglické slovo proprietary doslova znamená „chránený ochrannou známkou, patentom alebo autorskými právami“ – ide jednoducho o formáty vlastnené konkrétnou osobou či firmou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo to znamená

Ak jediná firma vlastní práva na určitý formát súboru, má právo nezverejniť jeho popis. Takisto môže v nových verziách formátu urobiť spätne nekompatibilné zmeny a tak prinútiť po užívateľov prejsť na novú verziu svojho programu (keďže nový formát vo staršej neprečítajú). Tieto možnosti mnohé firmy aj využívajú typickým príkladom je textový formát DOC programu Microsoft Word.

SkryťVypnúť reklamu

Vlastníctvo formátu teoreticky umožňuje aj vyžadovať platby za jeho vytváranie alebo používanie – asi najznámejším takýmto prípadom je GIF (platiť musia výrobcovia softvéru, ktorý ho umožňuje vytvárať).

Uzatvoreným formátom výrobcovia podporujú predaj vlastných programov, ktoré umožňujú jeho vytvorenie. To však spôsobuje problémy nielen tým, ktorí by chceli používať iné programy, ale aj používateľom iných operačných systémov, pre ktoré firma chrániaca svoj formát žiadny program nevyrobí. V praxi tak majú veľké problémy najmä používatelia Linuxu či počítačov Macintosh, ktorí nedokážu otvoriť dokumenty vytvorené vo Windows.

Otvorené formáty

Opakom uzavretých formátov sú otvorené formáty. Ich popis je zverejnený a prakticky ktokoľvek si môže vytvoriť vlastný softvér na prácu s nimi. Vďaka tomu nie je používateľ nútený kúpiť si konkrétny program, ale môže si vybrať ten, ktorý mu najlepšie vyhovuje.

SkryťVypnúť reklamu

Takmer vo všetkých oblastiach už dnes existujú otvorené formáty, ktoré plne nahradia ich uzavreté ekvivalenty. Asi najtypickejšími príkladmi sú HTML pre text a PNG pre obrázky (ktorého animovaná verzia, MNG, sa, žiaľ, ešte príliš neujala).

Čo používať

Akým otvoreným formátom teda nahradiť DOC alebo XLS? Túto otázku nemožno zodpovedať jednoznačne, lebo vďaka výraznej prevahe formátov Microsoftu sa ešte výrazne nepresadil žiaden z konkurentov.

Najpotrebnejším formátom je asi textový dokument. Ak máte odvahu a možnosť používať editor čistého textu, je určite najlepšou voľbou XML. Zo začiatku síce budete potrebovať viac času na to, aby ste si dobre nakonfigurovali a pripravili konverzné programy, neskôr však jeho výhody oceníte. Ak je pre vás editovanie textu bez WYSIWYG editora typu Wordu nemysliteľné, najlepšou voľbou výstupného formátu je asi HTML. Ak potrebujete formátovanie, ktoré HTML neumožňuje, môžete použiť aj RTF. Ak potrebujete formát, ktorý vyzerá dobre v tlačenej forme, použite PS (Postscript) alebo PDF.

SkryťVypnúť reklamu

Keď ani netušíte, ako takéto formáty vytvoriť, neurobíte chybu, ak budete vždy aspoň ukladať dokumenty z Wordu vo formáte HTML alebo RTF – zabezpečíte tak ich čitateľnosť prakticky na akomkoľvek počítači s ľubovoľným softvérom.

Autor: PETER VALACHpvalach@cdtip.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 850
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 666
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 569
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 282
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 918
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 877
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 738
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 677
SkryťZatvoriť reklamu