SME

Týždeň vo vede

(6. 12.-12. 12. 2001)

* Britský astronóm Alan Heavens z University of Edinburgh v zastúpení medzinárodnej skupiny, ktorá vykonáva prieskum galaxií 2dF, oznámil, že záhadná tmavá látka, tvoriaca drvivú väčšinu hmoty vo vesmíre, je vo veľkom meradle rozložená úplne rovnako ako svietiace galaxie, sústreďujúce sa v bublinovitých „plochách“ a „vláknach“. Vo vesmíre nie je dosť hmoty, aby zastavila jeho večné rozpínanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Švédski a britskí geofyzici na čele s Göranom Marklundom z Alfvén Laboratory v Štokholme na báze meraní európskeho satelitu Cluster odhalili tajomstvo takzvanej čiernej polárnej žiary, podivného javu, vytvárajúceho tmavé oblasti v tesnom susedstve polárnej žiary. Ide vlastne o jej pravý opak: kladne nabité štruktúry elektrického potenciálu zrýchľujú pohyb elektrónov smerom von do kozmického priestoru, namiesto dolu do atmosféry ako pri polárnej žiare.

SkryťVypnúť reklamu

* Francúzsky geológ Jean-Claude Thouret z Université Blaise Pascal v Clermont-Ferrand upozornil na vážne ohrozenie vyše milióna ľudí, ktorí žijú v juhoperuánskej Arequipe a jej predmestiach, aktívnou sopkou El Misti iba 17 km od tohto mesta. Rekonštrukcia jej správania v posledných tisícoch rokov ukázala, že vyvrhovanie balvanov a najmä popola by mohlo spôsobiť takú katastrofu, ako keď sopka Vezuv zničila staroveké Pompeje.

* Klimatológovia z NASA Goddard Institute of Space Studies a Columbia University v New Yorku na čele s Gavinom Schmidtom potvrdili, že výrazné teplotné maximum v neskorom paleocéne pred 55 miliónmi rokov (v priemere o 7 oC, čo trvalo asi 100 000 rokov) zrejme spôsobil mohutný výron metánu zo sedimentov pod morským dnom. Môže sa to stať kedykoľvek znovu. Metán je 20-krát účinnejší skleníkový plyn než oxid uhličitý.

SkryťVypnúť reklamu

* Americkí medicínski bádatelia na čele s Mostafom Fatemiom z Mayo Foundation preukázali, že ľudský plod vníma vibrácie pri ultrazvukovom skenovaní, nepredstavuje to však ohrozenie jeho zdravia. Dôkladnými experimentmi odhalili, že plod vníma ultrazvuk ako jemné ťukanie na plôšku asi jedného milimetra štvorcového v rámci sluchových štruktúr. Ak sa javí ako „prihlasné“, vyvíjajúce sa dieťatko sa jednoducho odtiahne.

* Vedci z University of Colorado v Boulderi a firmy GenoPlex v coloradskom Denveri na čele so Samuelom Hendersonom objavili „biologický prepínač“, ktorý môže buď predĺžiť, alebo naopak skrátiť čas života známeho laboratórneho červa Caenorhabditis elegans. Ide o bielkovinu označovanú ako DAF-16, kľúčovo dôležitú súčasť signálnej dráhy, ktorá zahŕňa inzulín a glukózu. Tento výsledok má význam aj pre fyziológiu cicavcov vrátane človeka.

SkryťVypnúť reklamu

* Manželská dvojica psychológov Renee a James Haovci z University of Washington v Seattle po 18-mesačnom pozorovaní vrán v Meadowdale Park severne od Seattle vyvrátila dávne presvedčenie ornitológov, že keď sa vrany, žijúce na severozápade USA (Corvus caurinus) neustále obzerajú okolo seba, dávajú pozor na predátorov. Je to celkom inak: striehnu najmä na to, či by nemohli uchmatnúť nejakú potravu ostatným príslušníkom vlastného kŕdľa. (5D)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 877
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 718
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 628
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 399
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 926
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 687
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 631
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 628
SkryťZatvoriť reklamu