
FOTO - ARCHÍV
Polymérové tranzistory, ktoré vyvinuli vedci z laboratórií spoločnosti Philips v holandskom Eindhovene, možno produkovať na plátoch flexibilného materiálu, vďaka čomu sa dajú ohýbať bez toho, aby sa zlomili. Displeje na ich báze by sa dali rolovať, či dokonca skladať, boli by ľahšie a energeticky účinnejšie ako prenosné videoobrazovky s LCD technológiou (liquid crystal displays).
Nový polymérový tranzistor funguje podobne ako tradičné tranzistory na báze kremíka, ale má niekoľko výhod; vďaka použitiu plastového materiálu je výroba lacnejšia a ľahšia. Tradičné tranzistory sa tvoria v drahých vákuových komorách ukladaním jednotlivých vrstiev kremíka a kovov na seba pri vysokej teplote. Nový tranzistor vytvorili vedci nastriekaním tekutého polyméru na kovový substrát. Jednotlivé tranzistory vyleptali tradičnou metódou tzv. litografiou.
V súčasnosti je technológia ohybných obrazoviek čiastočne obmedzená práve neflexibilnými tranzistormi. Tranzistory kontrolujú, ako sa svetelné body (pixely) na obrazovke používajú na tvorbu obrázku. V ideálnom displeji by mal byť tranzistor kvôli priamej kontrole umiestnený za každým pixelom. Ale pretože kremíkové tranzistory sa po ohnutí lámu, sú umiestnené na okrajoch, kde však skôr dochádza k poškodeniu.
Výskumníci z Philipsu na čele s Edzerom Huitemaom vytvorili prototyp displeja, v ktorom použili viac ako 4000 tranzistorov a vytvorili hrubý obrázok vlka. Každý pixel na displeji kontroloval jeden tranzistor, čo umožňovalo rýchly posun obrázku. Priama kontrola umožnila jednotlivým pixelom displeja ukázať jeden z až 256 odtieňov sivej a mohla by vydláždiť cestičku pre zložitejšie farebné displeje.
Výskumníci sú presvedčení, že skutočne flexibilný displej sa na trhu objaví do piatich rokov. Teraz pracujú na postupnom zväčšovaní obrazovky. (BBC, ABC , 5D)