New York 26. novembra (TASR) - Viac ako 13.000 nových živočíšnych druhov objavili doteraz vedci vo svetových moriach v rámci "demografického" projektu Ocean Biographic Information System (OBIS).
"Ešte sme ani poriadne nezačali pri hladine," konštatoval Frederick Grassle z Rutgersovej univerzity v štáte New Jersey, ktorý je riaditeľom programu OBIS. "Ľudstvo preskúmalo menej ako päť percent svetových morí a aj tam, kde sme hľadali, sme zrejme prehliadli veľa mikroskopického života."
Prvý pohľad na výsledky výskumu ponúka od utorka internetový portál www.coml.org. Oficiálne ich predstavia na konferencii o biodiverzite v oceánoch, ktorá sa uskutoční na budúci týždeň v Hamburgu.
Do ukončenia projektu v roku 2010 asi tisíc zúčastnených biológov zo 70 krajín predpokladá, že v riekach a moriach objaví dva milióny neznámych druhov mikróbov, rýb a možno aj cicavcov.
Vedci doteraz identifikoval v slanej vode asi 230.000 živočíšnych druhov. Len nedávno objavili biológovia pri pobreží južnej Afriky 400 nových druhov. Každý týždeň pribudli na zozname v priemere dva nové druhy rýb (momentálne ich je 15.482) a niekoľkonásobne viac druhov planktónu a mikróbov.
Pritom šanca objaviť nový druh ryby v hĺbke 2000 metrov je asi 50-krát väčšia ako pri vodnej hladine. Na túto oblasť sa však zatiaľ sústredilo iba 0,1 percenta výskumu.