SME

Obchod s falšovanými obrazmi obmedzia počítače

Americkí bádatelia vyvinuli postup, ktorým možno na báze digitálneho skenovania s vysokým rozlíšením spoľahlivo overiť pravosť malieb a kresieb. Jeho autormi sú počítačoví vedci Siwei Lyu, Daniel Rockmore a Hany Farid z Dartmouthského kolégia (USA, ...

Štatistická analýza Peruginovej Madony s dieťaťom novou počítačovou metódou odhalila, že tváre troch ľavých postáv (1-3) maľovala jedna ruka. Zvyšné tri vytvorili ďalší traja umelci. FOTO - PNAS

Americkí bádatelia vyvinuli postup, ktorým možno na báze digitálneho skenovania s vysokým rozlíšením spoľahlivo overiť pravosť malieb a kresieb. Jeho autormi sú počítačoví vedci Siwei Lyu, Daniel Rockmore a Hany Farid z Dartmouthského kolégia (USA, člen prestížnej Brečtanovej ligy univerzít).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jadrom novej metódy je štatistický model štýlu príslušného umelca, založený na predchádzajúcej analýze súboru jeho autentizovaných diel. Lyu s kolegami novinku opísali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences USA.

SkryťVypnúť reklamu

Digitálni umeleckí kriminalisti

Model zachytáva podrobnosti a zákonitosti umelcovej ruky, ktoré by sotva dokázal napodobniť sebanadanejší falšovateľ. Rozkladá ich na jednoduché prvky, vyjadrené vo forme takzvaných vlniek (wavelets), ktoré sa týkajú rôznych mierok a orientácií. Tie potom skúma zložitý matematický model, ktorý pátra po súladoch a nesúladoch v rámci jedného alebo medzi viacerými dielami.

Vedci ho zatiaľ vyskúšali v dvoch prípadoch. Po prvé, medzi 13 údajnými dielami flámskeho maliara Pietera Bruegela staršieho úspešne odlíšil osem autentizovaných od piatich súdobých imitácií. Po druhé, pri analýze obrazu Madona s dieťaťom od talianskeho maliara Perugina sa zistilo, že na ňom pracovali najmenej štyria umelci.

Nová počítačová metóda samozrejme nenahradí oko odborníkov a doterajšie dôkladné laboratórne metódy. No môže sa stať užitočným a pomerne lacným pomocným nástrojom jednak pri počiatočnom oddeľovaní "zrna od pliev", jednak pri sporných výsledkoch posudzovania ortodoxnými postupmi.

SkryťVypnúť reklamu

Majstri v stroji

Pieter Bruegel starší (1525/1530-1569) bol najväčším holandským maliarom 16. storočia. Vynikal osobitým štýlom, odlišným od prejemnelého manierizmu. Námety čerpal najmä z vidieckeho života. V jeho diele dominujú vyjadrenia ľahko pochopiteľných podobenstiev a prísloví, takzvané symbolické morality. Vrcholom sú však krajiny. Mnohé Bruegelove diela upútavajú fantastičnosťou a krutosťou zachytávaných príbehov. Bruegelov všestranný talent značne ovplyvnil maľbu flámskej a holandskej školy v 17. storočí.

Perugino, Pietro di Cristoforo Vannucci (1446-1523), sa preslávil vycibreným a veľmi originálnym, aj keď trochu vyumelkovaným štýlom. Bol jedným z posledných maliarov florentskej školy v rámci talianskej renesancie 15. storočia. Podieľal sa aj na výzdobe Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne. Jeho Madona s dieťaťom (Villa Borghese, Rím) zachytáva mladučkú dievčinu, vyznačuje sa nenapodobiteľnou melanchóliou. K jeho žiakom patril Raffael.

SkryťVypnúť reklamu

Lukratívny biznis

Falšovateľstvo umeleckých diel je staré ako samo umenie. Keď sa vyprofilovali skutočne originálni tvorcovia s veľkou trhovou cenou, začalo sa vyplácať, aby na ich umení parazitovali iní. Nadväzne logicky vznikla profesia znalcov, ktorí overovali pôvodnosť kupovaných diel. Že to najmä v minulosti nebolo ľahké, dokladajú zbierky habsburského cisára Rudolfa II. na Pražskom hrade. Počas tridsaťročnej vojny ich takmer úplne rozkradli Bavori, Sasi a Švédi, no cisára zjavne veľakrát dobehli.

Keďže ceny diel etablovaných umelcov od tých čias neustále stúpajú, kunsthistorici a kurátori zbierok podnietili vývoj zložitých metód overovania pravosti. Ani jedna nie je stopercentná, no všetky sú nákladné. A tak kupci často rozmýšľajú, či ich vôbec použiť. Navyše prinášajú isté riziko pre zachovanie diela, ak ide o agresívnejšie presvecovanie, alebo vyžadujú odber vzoriek pre chemický rozbor.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: ZDENĚK URBAN, LENKA URBANOVÁ (autorka je študentka kulturológie na UKF v Nitre)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu