SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Obchod s falšovanými obrazmi obmedzia počítače

Americkí bádatelia vyvinuli postup, ktorým možno na báze digitálneho skenovania s vysokým rozlíšením spoľahlivo overiť pravosť malieb a kresieb. Jeho autormi sú počítačoví vedci Siwei Lyu, Daniel Rockmore a Hany Farid z Dartmouthského kolégia (USA, ...

Štatistická analýza Peruginovej Madony s dieťaťom novou počítačovou metódou odhalila, že tváre troch ľavých postáv (1-3) maľovala jedna ruka. Zvyšné tri vytvorili ďalší traja umelci. FOTO - PNAS

Americkí bádatelia vyvinuli postup, ktorým možno na báze digitálneho skenovania s vysokým rozlíšením spoľahlivo overiť pravosť malieb a kresieb. Jeho autormi sú počítačoví vedci Siwei Lyu, Daniel Rockmore a Hany Farid z Dartmouthského kolégia (USA, člen prestížnej Brečtanovej ligy univerzít).

Jadrom novej metódy je štatistický model štýlu príslušného umelca, založený na predchádzajúcej analýze súboru jeho autentizovaných diel. Lyu s kolegami novinku opísali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences USA.

Digitálni umeleckí kriminalisti

Model zachytáva podrobnosti a zákonitosti umelcovej ruky, ktoré by sotva dokázal napodobniť sebanadanejší falšovateľ. Rozkladá ich na jednoduché prvky, vyjadrené vo forme takzvaných vlniek (wavelets), ktoré sa týkajú rôznych mierok a orientácií. Tie potom skúma zložitý matematický model, ktorý pátra po súladoch a nesúladoch v rámci jedného alebo medzi viacerými dielami.

Vedci ho zatiaľ vyskúšali v dvoch prípadoch. Po prvé, medzi 13 údajnými dielami flámskeho maliara Pietera Bruegela staršieho úspešne odlíšil osem autentizovaných od piatich súdobých imitácií. Po druhé, pri analýze obrazu Madona s dieťaťom od talianskeho maliara Perugina sa zistilo, že na ňom pracovali najmenej štyria umelci.

Nová počítačová metóda samozrejme nenahradí oko odborníkov a doterajšie dôkladné laboratórne metódy. No môže sa stať užitočným a pomerne lacným pomocným nástrojom jednak pri počiatočnom oddeľovaní "zrna od pliev", jednak pri sporných výsledkoch posudzovania ortodoxnými postupmi.

Majstri v stroji

Pieter Bruegel starší (1525/1530-1569) bol najväčším holandským maliarom 16. storočia. Vynikal osobitým štýlom, odlišným od prejemnelého manierizmu. Námety čerpal najmä z vidieckeho života. V jeho diele dominujú vyjadrenia ľahko pochopiteľných podobenstiev a prísloví, takzvané symbolické morality. Vrcholom sú však krajiny. Mnohé Bruegelove diela upútavajú fantastičnosťou a krutosťou zachytávaných príbehov. Bruegelov všestranný talent značne ovplyvnil maľbu flámskej a holandskej školy v 17. storočí.

Perugino, Pietro di Cristoforo Vannucci (1446-1523), sa preslávil vycibreným a veľmi originálnym, aj keď trochu vyumelkovaným štýlom. Bol jedným z posledných maliarov florentskej školy v rámci talianskej renesancie 15. storočia. Podieľal sa aj na výzdobe Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne. Jeho Madona s dieťaťom (Villa Borghese, Rím) zachytáva mladučkú dievčinu, vyznačuje sa nenapodobiteľnou melanchóliou. K jeho žiakom patril Raffael.

Lukratívny biznis

Falšovateľstvo umeleckých diel je staré ako samo umenie. Keď sa vyprofilovali skutočne originálni tvorcovia s veľkou trhovou cenou, začalo sa vyplácať, aby na ich umení parazitovali iní. Nadväzne logicky vznikla profesia znalcov, ktorí overovali pôvodnosť kupovaných diel. Že to najmä v minulosti nebolo ľahké, dokladajú zbierky habsburského cisára Rudolfa II. na Pražskom hrade. Počas tridsaťročnej vojny ich takmer úplne rozkradli Bavori, Sasi a Švédi, no cisára zjavne veľakrát dobehli.

Keďže ceny diel etablovaných umelcov od tých čias neustále stúpajú, kunsthistorici a kurátori zbierok podnietili vývoj zložitých metód overovania pravosti. Ani jedna nie je stopercentná, no všetky sú nákladné. A tak kupci často rozmýšľajú, či ich vôbec použiť. Navyše prinášajú isté riziko pre zachovanie diela, ak ide o agresívnejšie presvecovanie, alebo vyžadujú odber vzoriek pre chemický rozbor.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: PCR testy odhalili 1060 nových prípadov, pribudlo 52 úmrtí (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Plošné testovanie na Covid-19.
Píše Ondrej Lunter

Nepokazme si to (znovu)

Vieme pomôcť s očkovaním a radi to urobíme. Od štátu však potrebujeme pomoc.

Podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter.

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Píše Peter Sýkora - Fórum

Môže byť povinné očkovanie proti koronavírusu etické?

Kritizované obmedzovanie slobody počas pandémie je eticky úplne v poriadku.

V prvej vlne očkovania podstupujú vakcináciu zdravotníci a zamestnanci sociálnych zariadení.
Cynická obluda

Paradox géniov

Je možné, že elementárna gramatika slovenského jazyka je fakt tá najkomplikovanejšia vec vo vesmíre?

Neprehliadnite tiež

Raketa spoločnosti Virgin Orbit sa prvýkrát dostala do vesmíru

Raketa bola vypustená nad Tichým oceánom z krídla upraveného Boeingu 747-400.

Raketa pri štarte z lietadla na únik z gravitácie spotrebuje menej paliva.
Nálezy zo Sakkáry.
Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.