Washington 22. novembra (TASR) - Výskum záhadných zábleskov žiarenia gama, ktoré k nám prichádzajú z hlbín vesmíru a astronómovia ich dávajú do súvislosti s čiernymi dierami, bude úlohou vesmírneho observatória Swift Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktoré cez víkend odštartovalo z Mysu Canaveral.
Observatórium Swift je vybavené troma teleskopmi. V nasledujúcich rokoch by malo zaznamenať asi 200 gama bleskov. Z energetického hľadiska to sú najmohutnejšie vesmírne javy. Hoci tento úkaz trvá len niekoľko milisekúnd, resp. minút, uvoľní sa pri ňom toľko energie, koľko Slnko vyprodukuje za celý svoj život.
Záblesky sa nedajú predpovedať a ani sa neobjavujú na tom istom mieste. Vedci sa domnievajú, že záblesky sú "výkrikmi" rodiacich sa čiernych dier alebo súvisia s umierajúcimi hviezdami.
Veľký teleskop Swiftu bude monitorovať šestinu vesmíru. Ihneď po zaznamenaní záblesku žiarenia gama sa môžu zvyšné dva teleskopy za 20-75 sekúnd natočiť k miestu, odkiaľ záblesk prišiel a zachytiť jeho doznievanie. Swift by mal mať dosah 15 miliárd svetelných rokov a za týždeň by mohol zaznamenať dva takéto úkazy.
Prvú informáciu o záblesku žiarenia gama poskytol v roku 1967 americký vojenský satelit Vela. Až v roku 1999 sa NASA náhodou podarilo pozemským teleskopom zachytiť záblesk "v akcii".
Projekt Swift za 250 miliónov dolárov museli pre búrlivú hurikánovú sezónu na Floride viackrát odložiť. Okrem NASA na ňom spolupracujú Taliansko a Veľká Británia.
Internet: http://www.nasa.gov/mission_pages/swift/main/index.html