SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Vianoce 2004 s počítačovými hrami - niekoľko tipov pod stromček

Ak považujete počítačové hry za vhodný vianočný darček, určite viete, že sa ich neoplatí kupovať na poslednú chvíľu. Pri stále väčšom výbere titulov s kolísajúcou kvalitou sa veľmi ľahko môžete stať, že kúpite hru nevhodnú. Máme pre vás niekoľko tipov...

Poznámka na úvod: Hry.sme.sk nemusia vďaka upútavkam na hlavnej stránke serveru čítať iba hardcore gameri. Neodbornému návštevníkovi možno príde vhod článok prebratý z tlačenej prílohy SME, ktorý mu pomôže pri výbere hry pre svojho známeho, potomka či iného rodinného príslušníka.

Ak považujete počítačové hry za vhodný vianočný darček, určite viete, že sa ich neoplatí kupovať na poslednú chvíľu. Pri stále väčšom výbere titulov s kolísajúcou kvalitou sa veľmi ľahko môžete stať, že kúpite hru nevhodnú. Pokúsime sa vám teda dať zopár tipov na dobré vianočné nákupy, ale zároveň musíme upozorniť, že tu obzvlášť platí, že sa pomocná ruka obdarovaného (resp. jeho známych či kamarátov) hodí.

Skryť Vypnúť reklamu

Šport

Zástupcovia virtuálnych športovcov všetkých vekových kategórií sa tento rok konečne dočkali aj poriadnej nádielky ich obľúbeného žánru. Obrovské prebudenie zažili najmä tradičné hry z produkcie EA SPORTS ako populárna FIFA či NHL. Na PC aj na konzolách vyšli kvalitné pokračovania s číslovkou 2005, čo najmä v prípade NHL veľmi prekvapí. NHL 2005 akoby doslova využila nútenej prestávky skutočnej NHL a poskytuje hráčom snáď najlepší hokejový zážitok za ostatných päť rokov. Hoci je hra stále verná tvrdosti zámorského hokeja, s každým novým zápasom nám NHL 2005 pripadá lepšia a lepšia. Skvelá práca s pukom aj telami hráčov, nové možnosti ovládania "kolegu" bez puku alebo výborná fyzika, to sú len niektoré prednosti hry. Hoci sa nájde aj množstvo menších chýb, NHL 2005 je veľmi príjemné prekvapenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Futbaloví fanúšikovia verní sérií FIFA sa tiež môžu tešiť na výrazné zlepšenie série. Konečne pripomína ten skutočný futbal a nie nejakú degradáciu podľa predstáv autorov, ktorí asi žiadny zápas nikdy nevideli. Výrazne boli rozšírené najmä možnosti spracovania lopty a oku lahodiacej kombinačnej hry. Celkovo FIFA 2005 pôsobí akosi futbalovejšie, ale stále to nestačí na najväčšieho konkurenta - Pro Evolution Soccer, ktorého štvrté pokračovanie  si už na Playstation 2 stihlo vydobyť kráľovský titul. Jeho kvality však ocenia najmä náročnejší odrastení hráči, pre mladších je FIFA asi lepšou voľbou. Na PC je navyše FIFA 2005 zatiaľ voľbou jedinou.

Akosi na okraji záujmu stále zostávajú simulácie iných športov ako napr. basketbalu či amerického futbalu. Je to trocha škoda, pretože série NBA a NFL sú aj tento rok veľmi vydarené. Tým sa však vysoká kvalita nevyhla ani minule, takže radiť či investovať do ďalšieho pokračovania je zložitejšie. Chybu by ste však ich darovaním asi nespravili.

Skryť Vypnúť reklamu

Simulácia

Starší mužskí zástupcovia hernej "obce" obľubujú verné letecké či automobilové simulácie. Záver roka bol bohatý najmä na zástupcov kráľovskej motošportovej kategórie - svetové majstrovstvá rely. Na konzolách i PC vyšli tituly Colin McRae Rally 2005 a Richard Burns Rally . K nim sa potichu pridala ešte lacná edícia Xpand Rally pre PC. Každý titul si vybral iný prístup ku "problematike", ale majú aj spoločnú črtu a tou je česká lokalizácia vrátane dabingu.

"Colin" je pravým pokračovateľom známej série, na ktorého sa môžu fanúšikovia spoľahnúť. Revolučné zmeny ani nie sú cieľom. A tak v tejto hre nájdu to pravé najmä tí, ktorí chcú mať autá rýchlo v krvi a čo najskôr vyhrávať. Všetko v kulisách trocha zidealizovaných zostrihov zo skutočného WRC. Hrozbu rýchleho omrzenia hra obmedzuje obrovskou ponukou automobilov vo viacerých triedach a tiež podarenou a hardvérovo nenáročnou grafikou.

Skryť Vypnúť reklamu

Richard Burns Rally je prípadom viac-menej úplne opačným. Grafika by si zaslúžila kde tu vylepšiť a ponuka automobilov je chudobná. Karta sa však úplne obracia, ak hráč požaduje maximálny realizmus. Už malý počet áut je vlastne výhodou, pretože každé z nich je skutočne jedinečné a inak sa ovláda. Grafické nedostatky si hráč ani nestihne všimnúť, pretože toľko koncentrácie na každučké stlačenie plynu ešte nevyžadovala snáď žiadna hra. Dokonalým darčekom je tento titul spolu s herným volantom so spätnou väzbou. Šoférske orgie v tom dobrom slova zmysle potom nemajú konca kraja.

Xpand Rally si vybrala v skutku alternatívny prístup. Za prvé je o viac ako polovicu lacnejšia a to rozhodne nie je na úkor kvality. Je len tak trocha iná, pretože "vďaka" absencii oficiálnych licencií na automobily (vizuálna podoba však zostala, iba značky sú skomolené) a preteky nepôsobí na prvý kontakt ako skutočné rely. Bola by však škoda ju zavrhnúť, pretože stále poskytuje skvelú a najmä variabilnú zábavu v uchvacujúcej grafike, ktorá prakticky nemá konkurenciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšími zástupcami "autíčiek" za pár korún sú aj tituly ako TrackMania alebo Ford Racing 2, obe v českých verziách. Okrem nízkej ceny prekvapia aj príjemnou hrateľnosťou a dlho trvajúcou zábavou, pri ktorej sa pobaví rovnako hravý otec ako aj jeho ratolesť.

Ak máte doma virtuálneho bojového letca, možno viete, že v tejto kategórií je trh skôr skúpy. Tento rok pribudol prakticky iba doplnok ku hre IL2 Forgotten Battles s podtitulom Ace Expansion Pack (ku spusteniu vyžaduje aj pôvodnú hru). Stojí však za to aj vďaka slovenskej kampani na východnom fronte druhej svetovej vojny, ktorá obsahuje aj slovenčinu v rádiovej komunikácií. Do predaja by však čoskoro mala prísť aj lahôdka menom Pacific Fighters od rovnakých autorov. Tentokrát sa presúva dej do "pacifického divadla" vojny. Letecké boje nad morom vedené zvyčajne z lietadlových lodí budú mať určite čosi do seba...

Skryť Vypnúť reklamu

Akcia

Akčný žáner - tak s obľubou prepieraný v médiách - tento rok možno vyznel až trocha nevýrazne. Vyšli síce revolučné hry ako Far Cry alebo Doom 3, ktoré - priznajme si - zasa takou revolúciou nie sú. Každý znalec žánru už ich navyše určite má. Záverom roka k nám však prichádzajú tri skutočné perly. Každá pre inú platformu.

Pokračovanie série Grand Theft Auto s podtitulom San Andreas si už môže pár dní užívať každý majiteľ Playstation 2. Rozhodne ho však neodporúčame detskému publiku, pretože vysoká miera násilia - hoci podaného z nadhľadu - je pre túto sériu typická. Každému odrastenému hráčovi však bude imponovať obrovská herná plocha plná neprekonateľných herných možností, skvelý príbeh či úžasná "gangsta" atmosféra podporená drsným soundtrackom skutočných hviezd hudobného neba.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre konzolu Xbox sa už do obchodov chystá pokračovanie "ťahúňa" tejto mašinky - hry Halo. Halo 2 by malo odstrániť všetky nedostatky svojho predchodcu a posadiť sa na trón najlepších akčných hier. Svedčia o tom už prvé zahraničné recenzie, ktoré chvália fantastický sci-fi príbeh a uchvacujúcu hrateľnosť. Snáď nepôjde len o pobláznené prvé dojmy. Nič tomu našťastie nenasvedčuje.

Možno najočakávanejšia bomba prichádza (konečne) na PC. Nie je ňou nič iné ako pokračovanie "krstného otca" všetkých príbehových 3D akčných hier - Half Life. Už doslova roky nás autori trápia s neustále odkladaným termínom vydania. Teraz je hra už oficiálne hotová a tí čo mali to šťastie si ju už zahrať nešetria chválou (prvé dojmy). Vydanie Half Life 2 je kľúčové aj z dôvodu príchodu novej verzie neskutočne populárnej modifikácie menom Counter-Strike, ktorú určite aj vaše ratolesti (ak nejaké máte) hrajú v PC herniach a nikto im v tom nikdy nezabráni. Tá je pre majiteľov Half Life 2 zadarmo a vďaka špeciálnemu distribučnému systému autorov je možné už pár týždňov ju hrať. Pre záujemcov o svet profesionálneho hrania, v ktorom sa koná každoročne aj olympiáda s lákavými finančnými odmenami, je tento fakt doslova zlomovou životnou udalosťou.

Skryť Vypnúť reklamu

Taktika a stratégia

Poctivé strategické či taktické hry sú možno menšinový žáner, ale o to viac svojou serióznosťou potešia dospelé publikum. Milovníka histórie určite neurazíte titulom Rome: Total War. Toto nie je obyčajná stratégia v reálnom čase, kde stačí vyrobiť hromadu silných jednotiek a poslať ich na nepriateľa. Rome: Total War totiž má okrem prísne taktickej bojovej časti v reálnom čase ešte aj zložitú strategickú ťahovú časť, kde si v pokoji môžete rozmyslieť ako po vzore expanzie starovekých Rimanov zjednotíte svoju ríšu a podrobíte si svojich barbarských susedov. Svoje miesto tu má okrem sily aj diplomacia, slovo Senátu, rozpočet armády, či detailná správa provincií, ktorú našťastie môžete zautomatizovať.

Pre milovníkov čistej vojenskej taktiky je vhodnou voľbou hra Full Spectrum Warrior. Autori tvrdia, že vychádza z ich simulátoru vyvinutého pre potreby americkej armády. Trocha pravdy na tom určite bude. Rozhodne nejde o akčnú taktickú hru, hoci sa to môže na prvý pohľad zdať. V skutočnosti tento titul poriadne otestuje veliteľské schopnosti v prostredí malých vojenských jednotiek v mestskom boji.

Skryť Vypnúť reklamu

K strategickým hrám môžeme s privretými očami zaradiť aj The Sims 2. Pokračovanie suverénne najpredávanejšej hry histórie. Táto hra - nehra vám dáva možnosť starať sa o životy virtuálnych rodín so všetkým, čo k tomu patrí. Od bežných starostí akými sú práca či vybavovanie domácnosti až po pestovanie medziľudských vzťahov či plodenie detí. Sims 2 sú definitívne hrou pre celú rodinu, ktorou určite nepohrdne ani najzarytejší odporca (v tomto prípade skôr odporkyňa) počítačových hier. Napriek tomu, že načrtnutý koncept hry možno neznie lákavo, vďaka takmer neobmedzeným možnostiam hry, výbornej grafike a chytľavej hrateľnosti sú Sims 2 voľbou číslo jedna pre zábavu (takmer) celej rodiny.

Na vianočnom trhu sa určite objaví aj množstvo iných výborných titulov. V každom prípade sa však určite oplatí poradiť s odborným predavačom už z dôvodu hardvérových nárokov hier, ktoré by mohli v prípade titulu pre PC nepríjemne prekvapiť. Obdarovaný si tak hru nemusí ešte nejakú dobu užiť. Vhodným darčekom od "bohatšieho Ježiška" je aj kúpa výkonnejšieho hardvéru pre hranie hier akými sú zvyčajne nové grafické karty. To je však téma na ešte väčší článok a je oveľa lepšie riešiť tieto otázky priamo v odbornej predajni.

Skryť Vypnúť reklamu


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles príde najskôr o dva týždne

Zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Podcast Dobré Ráno.
Komentár Zuzany Kepplovej

Tak prrr! Neleteli sme na Mars

Ľudia ukázali ochotu a dôveru. Pokaziť to vždy môže nedostatok pokory lídrov.

Zuzana Kepplová.

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Sonda OSIRIS-REx nabrala vzorky z asteroidu, ale stráca ich

Uzatvárací mechanizmus zablokovali kamene.

Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu.
Podcast Klik

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 5. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 19 251
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 820
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 178
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 12 978
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 661
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 377
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 019
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 604
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 320
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 316