Vianoce 2004 s počítačovými hrami - niekoľko tipov pod stromček

Ak považujete počítačové hry za vhodný vianočný darček, určite viete, že sa ich neoplatí kupovať na poslednú chvíľu. Pri stále väčšom výbere titulov s kolísajúcou kvalitou sa veľmi ľahko môžete stať, že kúpite hru nevhodnú. Máme pre vás niekoľko tipov...

Poznámka na úvod: Hry.sme.sk nemusia vďaka upútavkam na hlavnej stránke serveru čítať iba hardcore gameri. Neodbornému návštevníkovi možno príde vhod článok prebratý z tlačenej prílohy SME, ktorý mu pomôže pri výbere hry pre svojho známeho, potomka či iného rodinného príslušníka.

Ak považujete počítačové hry za vhodný vianočný darček, určite viete, že sa ich neoplatí kupovať na poslednú chvíľu. Pri stále väčšom výbere titulov s kolísajúcou kvalitou sa veľmi ľahko môžete stať, že kúpite hru nevhodnú. Pokúsime sa vám teda dať zopár tipov na dobré vianočné nákupy, ale zároveň musíme upozorniť, že tu obzvlášť platí, že sa pomocná ruka obdarovaného (resp. jeho známych či kamarátov) hodí.

Šport

Zástupcovia virtuálnych športovcov všetkých vekových kategórií sa tento rok konečne dočkali aj poriadnej nádielky ich obľúbeného žánru. Obrovské prebudenie zažili najmä tradičné hry z produkcie EA SPORTS ako populárna FIFA či NHL. Na PC aj na konzolách vyšli kvalitné pokračovania s číslovkou 2005, čo najmä v prípade NHL veľmi prekvapí. NHL 2005 akoby doslova využila nútenej prestávky skutočnej NHL a poskytuje hráčom snáď najlepší hokejový zážitok za ostatných päť rokov. Hoci je hra stále verná tvrdosti zámorského hokeja, s každým novým zápasom nám NHL 2005 pripadá lepšia a lepšia. Skvelá práca s pukom aj telami hráčov, nové možnosti ovládania "kolegu" bez puku alebo výborná fyzika, to sú len niektoré prednosti hry. Hoci sa nájde aj množstvo menších chýb, NHL 2005 je veľmi príjemné prekvapenie.

Futbaloví fanúšikovia verní sérií FIFA sa tiež môžu tešiť na výrazné zlepšenie série. Konečne pripomína ten skutočný futbal a nie nejakú degradáciu podľa predstáv autorov, ktorí asi žiadny zápas nikdy nevideli. Výrazne boli rozšírené najmä možnosti spracovania lopty a oku lahodiacej kombinačnej hry. Celkovo FIFA 2005 pôsobí akosi futbalovejšie, ale stále to nestačí na najväčšieho konkurenta - Pro Evolution Soccer, ktorého štvrté pokračovanie si už na Playstation 2 stihlo vydobyť kráľovský titul. Jeho kvality však ocenia najmä náročnejší odrastení hráči, pre mladších je FIFA asi lepšou voľbou. Na PC je navyše FIFA 2005 zatiaľ voľbou jedinou.

Akosi na okraji záujmu stále zostávajú simulácie iných športov ako napr. basketbalu či amerického futbalu. Je to trocha škoda, pretože série NBA a NFL sú aj tento rok veľmi vydarené. Tým sa však vysoká kvalita nevyhla ani minule, takže radiť či investovať do ďalšieho pokračovania je zložitejšie. Chybu by ste však ich darovaním asi nespravili.

Simulácia

Starší mužskí zástupcovia hernej "obce" obľubujú verné letecké či automobilové simulácie. Záver roka bol bohatý najmä na zástupcov kráľovskej motošportovej kategórie - svetové majstrovstvá rely. Na konzolách i PC vyšli tituly Colin McRae Rally 2005 a Richard Burns Rally. K nim sa potichu pridala ešte lacná edícia Xpand Rally pre PC. Každý titul si vybral iný prístup ku "problematike", ale majú aj spoločnú črtu a tou je česká lokalizácia vrátane dabingu.

"Colin" je pravým pokračovateľom známej série, na ktorého sa môžu fanúšikovia spoľahnúť. Revolučné zmeny ani nie sú cieľom. A tak v tejto hre nájdu to pravé najmä tí, ktorí chcú mať autá rýchlo v krvi a čo najskôr vyhrávať. Všetko v kulisách trocha zidealizovaných zostrihov zo skutočného WRC. Hrozbu rýchleho omrzenia hra obmedzuje obrovskou ponukou automobilov vo viacerých triedach a tiež podarenou a hardvérovo nenáročnou grafikou.

Richard Burns Rally je prípadom viac-menej úplne opačným. Grafika by si zaslúžila kde tu vylepšiť a ponuka automobilov je chudobná. Karta sa však úplne obracia, ak hráč požaduje maximálny realizmus. Už malý počet áut je vlastne výhodou, pretože každé z nich je skutočne jedinečné a inak sa ovláda. Grafické nedostatky si hráč ani nestihne všimnúť, pretože toľko koncentrácie na každučké stlačenie plynu ešte nevyžadovala snáď žiadna hra. Dokonalým darčekom je tento titul spolu s herným volantom so spätnou väzbou. Šoférske orgie v tom dobrom slova zmysle potom nemajú konca kraja.

Xpand Rally si vybrala v skutku alternatívny prístup. Za prvé je o viac ako polovicu lacnejšia a to rozhodne nie je na úkor kvality. Je len tak trocha iná, pretože "vďaka" absencii oficiálnych licencií na automobily (vizuálna podoba však zostala, iba značky sú skomolené) a preteky nepôsobí na prvý kontakt ako skutočné rely. Bola by však škoda ju zavrhnúť, pretože stále poskytuje skvelú a najmä variabilnú zábavu v uchvacujúcej grafike, ktorá prakticky nemá konkurenciu.

Ďalšími zástupcami "autíčiek" za pár korún sú aj tituly ako TrackMania alebo Ford Racing 2, obe v českých verziách. Okrem nízkej ceny prekvapia aj príjemnou hrateľnosťou a dlho trvajúcou zábavou, pri ktorej sa pobaví rovnako hravý otec ako aj jeho ratolesť.

Ak máte doma virtuálneho bojového letca, možno viete, že v tejto kategórií je trh skôr skúpy. Tento rok pribudol prakticky iba doplnok ku hre IL2 Forgotten Battles s podtitulom Ace Expansion Pack (ku spusteniu vyžaduje aj pôvodnú hru). Stojí však za to aj vďaka slovenskej kampani na východnom fronte druhej svetovej vojny, ktorá obsahuje aj slovenčinu v rádiovej komunikácií. Do predaja by však čoskoro mala prísť aj lahôdka menom Pacific Fighters od rovnakých autorov. Tentokrát sa presúva dej do "pacifického divadla" vojny. Letecké boje nad morom vedené zvyčajne z lietadlových lodí budú mať určite čosi do seba...

Akcia

Akčný žáner - tak s obľubou prepieraný v médiách - tento rok možno vyznel až trocha nevýrazne. Vyšli síce revolučné hry ako Far Cry alebo Doom 3, ktoré - priznajme si - zasa takou revolúciou nie sú. Každý znalec žánru už ich navyše určite má. Záverom roka k nám však prichádzajú tri skutočné perly. Každá pre inú platformu.

Pokračovanie série Grand Theft Auto s podtitulom San Andreas si už môže pár dní užívať každý majiteľ Playstation 2. Rozhodne ho však neodporúčame detskému publiku, pretože vysoká miera násilia - hoci podaného z nadhľadu - je pre túto sériu typická. Každému odrastenému hráčovi však bude imponovať obrovská herná plocha plná neprekonateľných herných možností, skvelý príbeh či úžasná "gangsta" atmosféra podporená drsným soundtrackom skutočných hviezd hudobného neba.

Pre konzolu Xbox sa už do obchodov chystá pokračovanie "ťahúňa" tejto mašinky - hry Halo. Halo 2 by malo odstrániť všetky nedostatky svojho predchodcu a posadiť sa na trón najlepších akčných hier. Svedčia o tom už prvé zahraničné recenzie, ktoré chvália fantastický sci-fi príbeh a uchvacujúcu hrateľnosť. Snáď nepôjde len o pobláznené prvé dojmy. Nič tomu našťastie nenasvedčuje.

Možno najočakávanejšia bomba prichádza (konečne) na PC. Nie je ňou nič iné ako pokračovanie "krstného otca" všetkých príbehových 3D akčných hier - Half Life. Už doslova roky nás autori trápia s neustále odkladaným termínom vydania. Teraz je hra už oficiálne hotová a tí čo mali to šťastie si ju už zahrať nešetria chválou (prvé dojmy). Vydanie Half Life 2 je kľúčové aj z dôvodu príchodu novej verzie neskutočne populárnej modifikácie menom Counter-Strike, ktorú určite aj vaše ratolesti (ak nejaké máte) hrajú v PC herniach a nikto im v tom nikdy nezabráni. Tá je pre majiteľov Half Life 2 zadarmo a vďaka špeciálnemu distribučnému systému autorov je možné už pár týždňov ju hrať. Pre záujemcov o svet profesionálneho hrania, v ktorom sa koná každoročne aj olympiáda s lákavými finančnými odmenami, je tento fakt doslova zlomovou životnou udalosťou.

Taktika a stratégia

Poctivé strategické či taktické hry sú možno menšinový žáner, ale o to viac svojou serióznosťou potešia dospelé publikum. Milovníka histórie určite neurazíte titulom Rome: Total War. Toto nie je obyčajná stratégia v reálnom čase, kde stačí vyrobiť hromadu silných jednotiek a poslať ich na nepriateľa. Rome: Total War totiž má okrem prísne taktickej bojovej časti v reálnom čase ešte aj zložitú strategickú ťahovú časť, kde si v pokoji môžete rozmyslieť ako po vzore expanzie starovekých Rimanov zjednotíte svoju ríšu a podrobíte si svojich barbarských susedov. Svoje miesto tu má okrem sily aj diplomacia, slovo Senátu, rozpočet armády, či detailná správa provincií, ktorú našťastie môžete zautomatizovať.

Pre milovníkov čistej vojenskej taktiky je vhodnou voľbou hra Full Spectrum Warrior. Autori tvrdia, že vychádza z ich simulátoru vyvinutého pre potreby americkej armády. Trocha pravdy na tom určite bude. Rozhodne nejde o akčnú taktickú hru, hoci sa to môže na prvý pohľad zdať. V skutočnosti tento titul poriadne otestuje veliteľské schopnosti v prostredí malých vojenských jednotiek v mestskom boji.

K strategickým hrám môžeme s privretými očami zaradiť aj The Sims 2. Pokračovanie suverénne najpredávanejšej hry histórie. Táto hra - nehra vám dáva možnosť starať sa o životy virtuálnych rodín so všetkým, čo k tomu patrí. Od bežných starostí akými sú práca či vybavovanie domácnosti až po pestovanie medziľudských vzťahov či plodenie detí. Sims 2 sú definitívne hrou pre celú rodinu, ktorou určite nepohrdne ani najzarytejší odporca (v tomto prípade skôr odporkyňa) počítačových hier. Napriek tomu, že načrtnutý koncept hry možno neznie lákavo, vďaka takmer neobmedzeným možnostiam hry, výbornej grafike a chytľavej hrateľnosti sú Sims 2 voľbou číslo jedna pre zábavu (takmer) celej rodiny.

Na vianočnom trhu sa určite objaví aj množstvo iných výborných titulov. V každom prípade sa však určite oplatí poradiť s odborným predavačom už z dôvodu hardvérových nárokov hier, ktoré by mohli v prípade titulu pre PC nepríjemne prekvapiť. Obdarovaný si tak hru nemusí ešte nejakú dobu užiť. Vhodným darčekom od "bohatšieho Ježiška" je aj kúpa výkonnejšieho hardvéru pre hranie hier akými sú zvyčajne nové grafické karty. To je však téma na ešte väčší článok a je oveľa lepšie riešiť tieto otázky priamo v odbornej predajni.


Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.

Neprehliadnite tiež

Budúcnosť kuchynských spotrebičov je bez káblov a batérií

Zásuvky sa jedného dňa môžu stať iba spomienkou na minulosť.

Microsoft vám môže zakázať niektoré aplikácie

Pôvod aplikácie môže rozhodnúť, či ju operačný systém spustí.

Pozrite si prvé aj posledné zábery z prieskumu Mesiaca

Ľudia necestovali ďalej do vesmíru už 45 rokov. Musk to chce zmeniť.

Ak radšej používate srdiečko ako lajk, váš Facebook sa zmení

Na sociálnej sieti sa opäť mení algoritmus na zobrazovanie obsahu používateľom.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 2. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 2. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 3. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 4. Hitparáda štiav
 5. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 6. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 7. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 8. Malé knedličky, veľké dojmy
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 10. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 11 049
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 159
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 6 096
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 5 309
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 111
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 4 818
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 121
 8. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 3 033
 9. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 195
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 028

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop