Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger už rozhodol o pridelení prostriedkov na zriadenie celoštátneho registra pacientov s Parkinsonovou chorobou. FOTO - REUTERS
Parkinsonova choroba postihuje asi dve percentá ľudí. Jej príčina nie je známa. Mnoho štúdií odhalilo širokú škálu spúšťačov od znečisťujúcich kovov a rozpúšťadiel cez pesticídy až po stravu a úrazy hlavy. Vedci teda majú v rukách niekoľko indícií, páchateľ však stále chýba.
Usvedčujúci dôkaz by mohla priniesť vznikajúca databáza parkinsonikov v Kalifornii. Celoštátny kalifornský register bude najväčší svojho druhu na svete. Guvernér Arnold Schwarzenegger, známy tiež svojím kladným prístupom k výskumu kmeňových buniek, už podpísal rozpočet potrebný na to, aby lekári mohli zaregistrovať každého nového pacienta.
Podľa news@ nature.com register bude kľúčový najmä pri sledovaní takých dôležitých faktorov vzniku choroby, ako sú pesticídy alebo strava. Väčšina doterajších dôkazov totiž zbavuje zodpovednosti gény. Tie samy osebe vysvetľujú iba malú časť prípadov. Parkinson sa podľa odborníkov vyvinie u ľudí s určitou kombináciou génov, ale iba v určitom prostredí. Napríklad pesticídy môžu poškodiť neuróny ľudí, ktorí na to majú genetické predpoklady. Keby ohrozených ľudí lekári našli skôr, mohli by im pomôcť chorobe sa vyhnúť.
Databáza umožní overiť hypotézu, že choroba sa prenáša aj stykom s pesticídmi alebo inými jedovatými látkami. V uplynulých 25 rokoch to bol práve štát Kalifornia, ktorý obhajoval používanie chemikálií na poliach.
Nový register v 35-miliónovej Kalifornii bude zahŕňať až päťtisíc prípadov ročne. Ukáže rozšírenie choroby v jednotlivých socioekonomických skupinách a etnikách, a tiež mestských a prímestských oblastiach.
"Mohol by byť posledným krokom, ktorý umožní odhaliť príčiny choroby, skrývajúce sa v prostredí," myslí si William Langston. Langston je riaditeľom Parkinsonovho inštitútu v Sunnyvale, ktorý sa pripojil k neurológom a zástupcom pacientov v kampani za vznik registra.
(ač)