Aj takýto strom by mal zostať súčasťou lesa. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/EPA
Odstraňovať mŕtve a zomierajúce stromy z lesa nie je správne. Podľa svetovej environmentálnej skupiny WWF (World Wildlife Fund, ktorá má v znaku medvedíka pandu) tým trpia ďalší obyvatelia lesa - rastliny, vtáky aj cicavce. Staré a mŕtve drevo zlepšuje celkový stav porastu, ktorý ľahšie odoláva škodcom a iným nástrahám vrátane globálneho otepľovania.
Hovorilo sa o tom na konferencii vo francúzskom Chambery, na ktorej sa stretlo 250 lesných odborníkov, manažérov a ochrancov prírody.
Mŕtve, a predsa živé drevo
Správa WWF s názvom Mŕtve drevo - žijúce lesy zdôrazňuje, že až tretina druhov je závislá od mŕtvych alebo umierajúcich stromov, pňov a konárov: "Odstraňovanie rozkladajúceho sa dreva a starých stromov z európskych lesov viedlo k drastickému úpadku druhov hmyzu, chrobákov, húb a lišajníkov. Takisto ďatle, netopiere a veveričky, ktoré hniezdia v dutinách stromov, stratili prirodzený domov. Druhy, závislé od mŕtveho dreva, či už kvôli strave alebo úkrytu, sú najväčšou skupinou ohrozených druhov v Európe."
Nepotrebný kozmetický zásah
Podľa WWF je množstvo mŕtveho dreva na kriticky nízkej úrovni. Lesníci totiž neprikladajú dostatočný význam jeho dôležitosti pre biodiverzitu.
V západnej Európe je v prirodzených lesoch v priemere menej ako päť percent mŕtveho dreva.
Daniel Vallauri z WWF povedal: "Európske lesy by mali dôstojne zostarnúť. Tým, že zbavujeme les jeho rozkladajúceho sa dreva a starých stromov, uskutočňujeme zvláštny a nepotrebný kozmetický zásah do prírodného ekosystému, ktorý ohrozuje jeho biodiverzitu."
Mladé a upratané lesy možno lepšie vyzerajú. Lesy so starými stromami a mŕtvym drevom sú však zdravšie a odolnejšie proti chorobám, škodcom a klimatickej zmene. Mŕtve drevo tiež zásobuje les organickou hmotou a živinami, bráni pôdnej erózii a je dlhodobou zásobárňou uhlíka, tlmiac tak dosahy klimatickej zmeny.
Vyhodené peniaze
WWF požaduje od európskych vlád, vlastníkov lesov a priemyslu, aby do roku 2030 zvýšili množstvo mŕtveho dreva v lesoch o 20 až 30 kubíkov na hektár. Takisto chce skoncovať so "zvrhlou podporou", ktorá vyžaduje odstraňovanie mŕtveho dreva. Napríklad francúzska vláda platí 2230 dolárov na hektár za čistenie lesa.
"Potrebujeme odstrániť mýtus, že mŕtve drevo a staré stromy sú známkou choroby," myslí si D. Vallauri. "Vo väčšine prípadov ide práve o zdravý les s dlhým životným cyklom a veľkou biodiverzitou." V roku 1988 napísal americký lesný odborník a dlhoročný praktik Chris Maser pozoruhodnú knihu Premenený les (u nás vyšla v češtine vo Vydavateľstve Abies). Výstižne v nej upozorňuje, že les je nepredvídateľným experimentom Prírody. Preto by si mal človek rozmyslieť všetko, čo v ňom urobí.