Káhira 14. novembra (TASR) - Egypt plánuje vykonať lekárske testy múmie faraóna Tutanchamona s cieľom zistiť príčinu úmrtia tohto mladistvého panovníka - či zomrel prirodzenou smrťou alebo, ako tvrdí väčšina odborníkov, ho otrávili kňazi boha Amona.
Egyptský minister kultúry Farúk Husní dal súhlas na prevoz Tutanchamonovej múmie z hrobky v Údolí kráľov do Káhirského múzea, kde sa podrobí röntgenologickým a sonografickým testom, ako aj laboratórnemu vyšetreniu DNA. Informoval o tom šéf egyptského pamiatkového úradu Záhí Hawáss.
Tutanchamonovu múmiu objavil v roku 1922 britský archeológ Howard Carter a jeho sponzor lord Carnarvon. Odvtedy je mladý faraón - jeden z najbezvýznamnejších egyptských panovníkov - vystavený vo svojej hrobke v Údolí kráľov neďaleko Luxoru v južnom Egypte.
Väčšina Tutanchamanových pokladov, vrátane jeho zlatej posmrtnej masky, je uložená v Káhirskom múzeu. Lekárskej prehliadke sa podrobí Tutanchamonova lebka, hrudný kôš a dve ďalšie kosti.
Lord Carnarvon zomrel krátko po objave prvej neporušenej - zlodejmi nevykradnutej hrobky egyptského panovníka - na infekciu po uštipnutí komára. Onedlho na to zomreli aj ďalší ľudia, ktorí sa podieľali na výskume Tutanchamonovej hrobky. Vtedajšia tlač to pokladala za senzáciu a jeho úmrtie pripísala "faraónovej kliatbe".
Vedci sa v minulosti prikláňali k názoru, že britský šľachtic zomrel na následky choroboplodných mikróbov, ktoré po 3000 rokoch "spánku" v hrobke ožili a infikovali "votrelcov".
Tutanchamon bol jedným z posledných kráľov XVIII. egyptskej dynastie a vládol okolo roku 1350 pred n.l. Bol zaťom a nástupcom "kacírskeho" faraóna Amenhotepa IV. - Achnatona, ktorý zaviedol kult jediného božstva - Atona, stelesneného slnečného kotúča.
Pod tlakom kňazov z náboženského centra v meste Weset obnovil predošlý kult boha Amona, ktorý bol prerušený a potlačený Achnatonovou náboženskou reformou. Počas svojho krátkeho života - v manželskom zväzku s Anchesenamon - Tutanchamon pokračoval aj v budovaní slávneho Luxorského chrámu.
1 dem ed