Washington 29. októbra (TASR) - Antarktické vtáky, ktoré sa z lovu na mori vracajú do miesta hniezdenia, dokážu vystopovať svojich druhov ako cicavce podľa pachu.
Vedci skúmali správanie sa vtákov nazývaných antarktické priony a zistili, že tento druh páchne a zanecháva stopy pižmovej vône. Na jej základe dokážu samčekovia vystopovať samičky. Stopa je všeobecne najpoužívanejším označovaním teritória a zároveň ňou samičky "dávajú na známosť", že u nich nastalo obdobie párenia. Avšak doteraz bolo značkovanie známe medzi cicavcami, nie pri vtákoch.
Toto je po prvý raz čo sa na základe prieskumov Francesca Bonadonnu z Francúzskeho národného centra pre vedecký výskum a Gabrielle A. Nevittovej z Kalifornskej univerzity podarilo dokázať stopovanie aj u vtákov. Informuje o tom štvrtkové vydanie odborného časopisu Science.
Antarktické priony patria do čeľade známej ako trubiconosé vtáky (Procellaritae), žijú pri mori. Pária sa počas celého života a pokiaľ samička sedí na vajíčkach, samček loví v mori potravu. Výskum prebiehal tak, že vtákom pripevnili vrecko na telo a vypustili ich do umelo vytvoreného labyrintu. Z 20 vtákov sa vrátilo 17 s vreckami označkovanými fliačikmi, ktoré mali identickú vôňu.
V izolovanom teste vtákov vrátili naspäť do teritória aj s označkovanými vrecúškami. Vtáky sa vyhýbali svojmu vlastnému pachu a nevystopovali sa. Žiaden druhu zvierat a cicavcov sa nestopuje, pokiaľ páchnu tým istým pachom a tým sa vyvarujú príbuzenskému kríženiu.
2 aak žab