SME

Mobily na Slovensku nemožno rušiť

BRATISLAVA - Napriek tomu, že mobilní operátori signálom pokrývajú takmer celé Slovensko, na niektorých miestach je lepšie z mobilu netelefonovať. V niektorých krajinách sa ako poistka používajú rušičky GSM signálu. V Európskej únii však okrem Francúzska

BRATISLAVA - Napriek tomu, že mobilní operátori signálom pokrývajú takmer celé Slovensko, na niektorých miestach je lepšie z mobilu netelefonovať. V niektorých krajinách sa ako poistka používajú rušičky GSM signálu. V Európskej únii však okrem Francúzska podobné zariadenia nepovolila žiadna iná krajina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rušenie mobilnej komunikácie podľa odborníkov protirečí efektívnemu využívanie frekvencií. Okrem toho poškodzuje práva operátorov a používateľov mobilného telefónu. Napríklad aj vo francúzskych divadlách ľudia musia mať možnosť dovolať sa na tiesňové linky.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská legislatíva stavia verejné použitie rušičiek mimo zákona. "Takéto zariadenia sa u nás legálne používať nemôžu," informoval hovorca Telekomunikačného úradu Roman Vavro. Zohnať sa síce dajú, ale len načierno. Kufríková rušička stojí približne 300-tisíc korún. Môžu ich totiž, ale len v odôvodnených prípadoch, používať len silové zložky - armáda, polícia či ochrana ústavných činiteľov. Za porušenie zákona hrozí pokuta niekoľko miliónov korún.

Kiná, divadlá a organizátori kultúrnych akcií divákov od obťažujúceho zvonenia mobilov ochrániť nemôžu. "Väčšinou to, až na niekoľko ojedinelých prípadov, ani nie je nutné," povedala zástupkyňa generálneho riaditeľa multikina v bratislavskom Auparku Viera Hodáňová. Väčšina návštevníkov podľa nej rešpektuje základné pravidlá slušnosti a mobil si pred začiatkom predstavenia prepne na tichý mód. "Ak počas predstavenia musia mobil zodvihnúť, idú obvykle telefonovať von," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Kde by sme nemali telefonovať

nemocnice,

banky,

lietadlá,

divadlá, kiná, iné kultúrne akcie,

pietne miesta,

reštaurácie, kde by mobil nemal byť položený ani na stole.

Z bezpečnostných dôvodov zakazujú používanie mobilných telefónov vo svojich priestoroch aj banky. Ak ochranka budovy niekoho s telefónom nachytá, obvykle ho len upozorní, aby hovor ukončil.

Telefonovanie z mobilu na nesprávnom mieste nemusí len obťažovať. Väčšie problémy môže spôsobiť v napríklad nemocnici. Mobilný signál totiž môže rušiť niektoré lekárske prístroje, napríklad monitory na jednotke intenzívnej starostlivosti. "Pred vstupom do takéhoto priestoru sú vyvesené upozornenia zakazujúce vstup s mobilným telefónom," informovala zástupkyňa riaditeľa fakultnej nemocnice s poliklinikou Ružinov Katarína Sedláková. Doktori o tomto riziku podľa nej vedia a mobily so sebou napríklad na spomínanú jednotku intenzívnej starostlivosti vôbec nenosia.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: dc, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 6
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu