SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Telecom podmieňuje internet telefónom

BRATISLAVA - Slovak Telecom bude môcť naďalej podmieňovať používanie rýchleho internetu vlastníctvom telefónu. Zákazníci Telecomu dostali v lete nádej, že firma nebude môcť spájať obe nezávislé služby, no Najvyšší súd im ju predbežne pokazil.

ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER

BRATISLAVA - Slovak Telecom bude môcť naďalej podmieňovať používanie rýchleho internetu vlastníctvom telefónu. Zákazníci Telecomu dostali v lete nádej, že firma nebude môcť spájať obe nezávislé služby, no Najvyšší súd im ju predbežne pokazil.

Súd vydal predbežné opatrenia, ktorým pozastavil rozhodnutie Telekomunikačného úradu z júna tohto roka, ktorý znemožnil Telekomu podmieňovať jednu službu druhou.

Rozhodnutie Najvyššie súdu bude mať priamy vplyv na ceny internetu. Pôvodne sa očakávalo, že keď Telecom oddelí obe služby, budú používatelia rýchleho internetu platiť len za pripojenie do siete, a nie aj paušál za telefónnu službu.

Konkurenti Slovak Telecomu sa o rozhodnutí Najvyššie súdu dozvedeli až od jedného z klientov. Zákazník chcel od Slovak Telecomu len rýchly internet - ST DSL bez telefónnej linky. Firma však jeho žiadosť odmietla s odvolaním sa na predbežné opatrenie súdu. Záujemca, ktorý chce mať rýchlu linku bez telefónnej služby, musí mať aj nejaký telefónny paušál Telecomu, minimálne ST Standard. Okrem vysokokapacitnej linky, za ktorú si firma účtuje minimálne 475 korún mesačne, tak musí platiť aj 297 korún za telefón, hoci ho na surfovanie po internete vôbec nepotrebuje.

Záujem o rýchly internet rýchlo rastie. Vsúvislosti s prebiehajúcou akciou Telecom zaznamenáva viac ako 1100 objednávok na vysokorýchlostnú telefónnu linku (ST DSL) týždenne. Na začiatku októbra rýchle pripojenie na báze DSL využívalo celkovo 26,5-tisíca zákazníkov, na konci mesiaca ich bolo už 31-tisíc.

Cez sieť káblovej televízie sa pripája len niečo vyše štyroch tisíc ľudí. Konkurenčnou nevýhodou služby chello oproti rýchlym linkám Telecomu je podstatne menšia dostupnosť. Internet od UPC sa totiž dá objednať len v hlavnom meste. Na druhej strane si zákazník nemusí s pripojením objednávať aj káblovú televíziu.

Napriek rozmachu rýchleho internetu zatiaľ medzi surfermi stále prevláda pomalé, ale lacné vytáčané pripojenie. Prieskumy ukázali, že používatelia internetu vo všeobecnosti preferujú lacnejšie produkty.

Počet ľudí, ktorí sa pravidelne pripájajú do internetu, v prvom polroku markante vzrástol. Za prvých šesť mesiacov tohto roka sa zvýšil o pol milióna na takmer dva milióny. (dc)

Používanie internetu rýchlo rastie

Ukazovateľ 2000 2001 2002 2003 polrok 2004
Počet používateľov* 507 029 674 039 862 833 1 375 809 1 915 396
Celkový počet zákazníkov 67 661 100 099 134 048 182 143 254 619
Počet zákazníkov bytových 26 603 40 781 63 533 96 815 111 350

* odhad podľa metodiky Asociácie poskytovateľov internetu

zdroj: Telekomunikačný úrad SR


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava: Jozef Brhel, Milan Fiľo, Jaroslav Haščák a Juraj Široký.

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

18 h

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.

8 h

Nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí.

22. jan

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

23. jan

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan