Medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce firmy v Európe patrí aj slovenský ELAS
Bratislava 28. októbra (TASR) - Na čele rebríčka najrýchlejšie sa rozvíjajúcich firiem v oblasti technológií v strednej Európe Fast 50, ktorý každoročne ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bratislava 28. októbra (TASR) - Na čele rebríčka najrýchlejšie sa rozvíjajúcich firiem v oblasti technológií v strednej Európe Fast 50, ktorý každoročne zostavuje spoločnosť Deloitte, sa umiestnila poľská elektronická retailová firma Merlin. Minuloročného víťaza českého alternatívneho telekomunikačného operátora Aliatel pritom odsunula na štvrté miesto. Prvú päťku po softvérových firmách z Maďarska a Českej republiky uzatvára slovenský ELAS.
Za posledných päť rokov zaznamenal poľský Merlin 3 542-% nárast výnosov z on-line predaja elektroniky. Na druhej priečke s 1 924-% rastom skončila maďarská softvérová spoločnosť Mimóza Communications. Česká softvérová firma Logos s 1 264-% zvýšením výnosov sa umiestnila na tretej pozícii. Na 4. mieste s 1 253-% rastom skončil český alternatívny telekomunikačný operátor Aliatel. Prvú päťku s 1 032 % uzatvára slovenská softvérová spoločnosť ELAS.
Podľa koordinátora Fast 50 v strednej Európe Jiřího Poláka tento prieskum potvrdil, že v strednej Európe existuje významná skupina talentovaných podnikateľov zaoberajúcich sa technológiami, ktorí sú schopní uplatniť sa na trhu.
Na to, aby sa spoločnosti mohli na prieskume Fast 50 zúčastniť, museli preukázať minimálne päťročnú históriu svojej prevádzky a výnosy vo východiskovom období, ktorým bol rok 1999, vo výške 50 000 eur, čo sú v prepočte takmer 2 milióny Sk.
Na čelo tzv. vychádzajúcich hviezd, ktoré pôsobia v oblasti technológií len tri až päť rokov a ich minimálne výnosy sú 30 000 eur, sa s 3 076-% rastom výnosov dostala maďarská firma špecializujúca sa na počítače a periférne zariadenia Assocom. Na druhom mieste sa s 1 050-% zvýšením umiestnila poľská retailová spoločnosť Travelplanet, ktorá pôsobí v oblasti cestovného ruchu a svoje produkty predáva prostredníctvom internetu alebo telefónu. Maďarská farmaceutická výskumno-vývojová organizácia Solvo Biotechnology, ktorá zaznamenala 642-% rast výnosov, skončila na tretej pozícii. S 330-% a 289-% rastom päťku uzatvárajú internetové firmy: slovenská Profesia, ktorá poskytuje služby v oblasti trhu práce, a česká AARON GROUP.
Všetky spoločnosti boli do tohto rebríčka zaradené na základe regionálneho prieskumu, ktorý sa zameral na ročný obrat, podnikateľský model a hlavnú činnosť firiem.