l Dimitrij Macukievič z Georgia Institute of Technology (USA) s kolegami uskutočnil prvý prenos kvantového stavu z látky na svetlo pri uložení jednotlivých fotónov do oblaku atómov rubídia a ich spätnom vyhľadaní. Krok ku kvantovej komunikácii a počítačom.
l Britsko-ruský tím Andre Geima z University of Manchester (Veľká Británia) vyrobil dvojrozmerné uhlíkové tranzistory ovládané vonkajším elektrickým poľom, ktoré dokážu prenášať elektróny ultravysokými rýchlosťami dokonca aj pri izbových teplotách.
l Elizabeth Cochranová z University of California v Los Angeles (USA) s kolegami odvodila analýzou vyše 2000 plytkých geologických zlomov, že vysoká úroveň prílivov v niektorých z nich dokáže vyvinúť dostatočné napätie v zemskej kôre, aby to spustilo zemetrasenie.
l Podľa Luisa Gila z Escuela Técnica Superior de Ingenieros de Montes (Španielsko) s kolegami sú všetky hraby štíhle (Ulmus procera) vo Veľkej Británii klonmi jediného stromu pôvodom zo stredného Talianska, ktorý na ostrovy pred 2000 rokmi doviezli Rimania.
l Joseph Tomkins z University of St. Andrews (Veľká Británia) zistil, že niektoré samce ucholakov - prevažne nočný hmyz - na ostrovoch mávajú v prípade vysokej populačnej hustoty zvlášť veľké "kliešte" a dominujú. Normálne bývajú sily ako-tak vyrovnané.
l Tím Roberta Pacificiho z Emory University (USA) objasnil, ako hormón estrogén chráni kosti myší (na obrázku) pred osteoporózou: podnecuje produkciu rastového faktoru TGFbeta.
l Gregory Buck z Virginia Commonwealth University (USA) s kolegami sekvenoval genóm vodného parazita, prvoka Cryptosporidium hominis, ktorý spôsobuje silné, až smrteľné hnačky. Bielkovinové produkty viacerých génov sú sľubné ako ciele liekov či zdroj vakcíny.
l Anne Eichmannová z College de France (Francúzsko) s kolegami vysvetlila úlohu bielkoviny UNC5B, povrchového receptoru buniek, pri vývoji krvných kapilár. S látkou zvanou netrín zastavujú rast krvného riečišťa. Pri defekte UNC5B či netrínu cievy neželateľne expandujú.
l Tím Fredericka Wilsona z Yale University (USA) preukázal kľúčovú úlohu nefunkčnosti mitochondrií (vnútrobunkové "elektrárne") v metabolickom syndróme, ktorý sa prejavuje vysokým krvným tlakom, zvýšeným cholesterolom, diabetom, obezitou a deficitom horčíka.
l Podľa Roberta Jacksona z Duke University (USA) je redukcia automobilových emisií pri znižovaní obsahu uhlíka v atmosfére efektívnejšia ako jeho ukladanie v pôdach a rastlinách.