SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Tony Hawk´s Underground 2: World Destruction Tour - imidžový sk8er

Tony Hawk si drží na poli počítačovej zábavy pomerne stálu, ba až monopolnú pozíciu. Okrem štyroch dielov Pro Skatera, ktoré neohrozil prakticky žiadny iný konkurenčný titul sme sa dočkali aj dvoch dielov Undergroundu, čo je v podstate len mierne upravený

koncept klasického Pro Skatera. Treba dodať, že prvý diel Tony Hawk´s Underground (THUG) bol prístupný len na herných konzolách a až dvojka sa dostáva aj na monitory PCčiek. Samozrejme, že aj THUG 2 je primárne určený pre Xbox, čomu nasvedčuje aj grafika, ktorá nesie stopy prevodu z tejto konzoly.

Prvé štyri časti Tony Hawk's Pro Skater sa navzájom len veľmi málo odlišovali, nové diely prinášali vždy len drobné zmeny, tak som bol na Tony Hawk´s Underground 2: World Destruction Tour veľmi zvedavý. Nakoľko nemám prístup k žiadnej hernej konzole, bolo to moje prvé stretnutie s touto novou sériou. Na úvod chcem len poznačiť, že nadšenie z prevratných zmien sa nekonalo (priznávam, málokedy ma dokáže počítačová hra nadchnúť)...

Skryť Vypnúť reklamu

O čom teda THUG 2 je? Prvé rozkukanie sa v štýlovo spracovanom menu začne vašu dlhočiznú púť na skejte, naprieč celým svetom. V kampani, ktorej názov je aj podtitulom hry – World Destruction Tour – totiž navštívite skutočne veľa miest, štátov, či dokonca kontinentov. Najviac samozrejme najazdíte po Amerických mestách, ale nechýba tu dokonca Berlín, Barcelona, či Sydney. Prv, než začnete, je nutné vytvoriť si svojho skatera, ktorého budete preháňať cestami–necestami a zažije si s vami nespočítateľné množstvo pádov, z ktorých by minimálne 80% bolo smrteľných. Tvorba postavy je príjemná záležitosť, dá sa nastavovať veľké množstvo položiek, z nich väčšina má však iba vizuálny efekt. Skrátka, môžete vytvoriť samého seba a to do slova a do písmena, pretože hra vám dokonca umožňuje naimportovať si svoj portrét.

Skryť Vypnúť reklamu

Potom už nasleduje samotný začiatok. Story Mode vám na úvod ponúkne krátky tutorial, ktorý je však tiež šikovne zapracovaný do „deja“ hry. Po splnení mini úloh, ktoré vám zadáva sám Tony Hawk (mimochodom, v každom meste sa s ním stretnete) sa ocitáte v prvom meste, Bostone. Systém postupu medzi úrovňami je riešený bodovým systémom – na postup potrebujete získať určitý počet bodov, obvykle okolo 500. Tieto body získavate plnením úloh alebo ak chcete – „questov“. Prvú sériu máte zadanú okamžite po vstupe do nového mesta, tie však spravidla nestačia, resp. sú len veľmi ťažko splniteľné. Preto musíte hľadať nové zdroje, ktoré nájdete napríklad v podobe tajných postáv a pro skaterov (to sú tí, na ktorých úroveň sa chcete aj vy, ako začínajúci skater, dostať). Do každej takejto „bonusovej“ postavy sa môžete prepnúť a plniť questy jej prislúchajúce, takže takto môžete stanovený počet bodov jednoduchšie nahonobiť. A komu by bolo málo, môže sa pokúsiť splniť úroveň na 100%, pretože na postup stačí spomínanych 500 bodov (z 1000).

Skryť Vypnúť reklamu

Tajné postavy sú kapitolou samy o sebe, pretože nikdy nejazdia na skateboarde. Vždy sedia / ležia / stoja na nejakom extravagantnom vozítku, raz to je motokára, inokedy invalidný vozíček, či motorová kolobežka. Vtip je v tom, že na všetkých týchto „dopravných prostriedkoch“ dokážete robiť rovnaké triky ako na skejte. Aj vďaka kvalitne animovaným postavami sa tento nápad veľmi dobre vydaril a vyzerá to fakt efektne.

Questy, ktoré máte k dispozícii bývajú väčšinou originálne, zaujímavé a fajn spracované. Novinkou je, že sa netýkajú vždy len skateboardingu, k tejto činnosti totiž pribudli ďalšie. Môžete pokojne zliezť zo skejtu a chodiť pešo. Naskytne sa vám úloha, kde máte presprejovať všetky grafitty nepriateľského gangu alebo napríklad vyliezť po vysokom lešení na billboard a nastiekať na neho svoj tag. Mimochodom, aj grafitt aj tag si môžete vytvoriť podľa svojho gusta alebo vybrať z veľkého množstva už prednastavených. K Story Mode treba ešte dodať, že každá nová lokácia je uvedená peknou animáciou, v ktorej vystupujú rôzne reálne postavy. Väčšinu z nich môžete poznať z Jackass-u, známeho to seriálu z MTV.

Okrem Story Mode, ktorý je oproti starším dielom vlastne tou najväčšou zmenou, môžete hrať aj v tzv. Classic Mode. Tento štýl poznáte zo všetkých štyroch dielov Pro Skatera, dostanete na začiatok určitý počet úloh a nejakú časť z nich musíte splniť, aby ste postúpili do ďalšieho mesta. Žiadne skryté postavy, žiadne extra questy, budete len zbierať rôzne písmenká (v jednom kombe pozbierať napr. písmená C-O-M-B-O), snažiť sa nahrať určité skóre (pro alebo high), za čo tiež dostanete cenné bodíky. A všetko vám to ešte znepríjemňuje dvojminútová časomiera. Mne osobne Classic Mode viac vyhovoval ako Story, ale pravdepodobne to bol tým, že na tento štýl som bol zvyknutý zo starších Pro Skaterov.

Skryť Vypnúť reklamu

Akoby toho nebolo dosť hra obsahuje aj Free skate mód, kde jazdíte bez akýchkoľvek časových obmedzení, bez questov, jazdíte si skrátka len–tak pre radosť. Je to ideálny mód, keď sa chcete v pohode odreagovať, pretože v ňom nič nemusíte, takže ani nič nepokazíte.

GRAFIKA 7 / 10
Grafické spracovanie je trochu poznačené prevodom z konzoly Xbox. V nižších rozlíšeniach (pod 1024x768) je obraz nejasný a rozmazaný, ale v 1024x768 je už všetko v poriadku. Všetky triky sú pekne animované a aj napriek tomu, že hra obsahuje len minimálne množstvo špeciálnych efektov, výsledný dojem je vcelku slušný. Prispieva k nemu aj hardwarová nenáročnosť enginu, ostatne tak to bolo zvykom aj u starších dielov Pro Skatera.

INTERFACE 7 / 10
Interface sa dá len pochváliť, páčilo sa mi najmä spracovanie úvodného menu, ktoré je v podobe tzv. „kolesa šťastia“ (určite poznáte z STV). Je to pekné a zaujímavé, občas však možno trochu nepraktické. Čo by som však hre vytkol, je niekedy nelogické umiestnenie položiek v menu. Napadlo by vás hľadať „Save game“ pod položkou Options?

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Hrateľnosť ostáva na vysokej úrovni, ale nedá sa povedať, že by bola oveľa vyššie ako v starších Pro Skateroch. Pravdou je, že nový Story Mode hru oživuje a prináša konečne niečo nové, ale nie je to spracované na takej úrovni, ako by sa patrilo. Tipujem, že veľa hráčov, ktorí začínali Pro Skatermi si Story Mode len na chvíľku vyskúšajú, ale nakoniec sa vrátia ku klasickému štýlu hry, ktorý je zabehnutý a výborne premyslený. Hrateľnosť trochu negatívne ovplyvňuje skutočnosť, že množstvo lokácii, v ktorých budete jazdiť poznáte aj zo starších dielov hry, čo autorom veru neslúži ku cti... Trochu problematické je aj ovládanie hry, ale na to si už PCčkari, ktorí nemajú gamepad zvykli... Ako celok však THUG 2 nemôžem hodnotiť negatívne, išiel by som proti sebe a hlavne asi proti celému radu fanúšikov, ktorí hrávali Tony Hawk's Pro Skater 1 – 4. Koncept hrateľnosti sa totiž nezmenil.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Hra sa dá hrať po internete, cez servery Gamespy. Predpokladám, že multiplayer bude kvalitatívne na tom rovnako ako napr. Pro Skater 4, ktorý bol hojne hrávanou hrou. Prispeje k tomu aj množstvo nových sieťových módov. Zatiaľ však hodnotenie treba nechať otvorené.

ZVUKOVÉ EFEKTY 6 / 10
Sú na štandardnej úrovni, ale zdalo sa mi, že od čias THPS 2, čo bol môj prvý stret s touto sériou, sa toho veľa nezmenilo. Stále rovnaké zvuky pri „slajdovaní“, rovnaké rinčanie rozbitých výkladov, rovnaké náreky pri pádoch. Autori sami seba trochu vykradli.

HUDBA 10 / 10
Hudba v Pro Skateroch mi vždy trochu vadila. Bola plná hip-hopu, ktorý ja zrovna nemusím a keď už to aj nebol hip-hop, tak to boli americké punkové vypalováky, ktoré majú od kvalitnej hudby ďaleko. Preto ma THUG 2 veľmi potešil možnosťou vybrať si skladby do playlistu. K dispozícii je veľke množstvo skladieb a štýlov, napr. hip-hop, punk a metal. Automaticky som si povypínal všetky hip-hopové skladby a tie punkové som si vypínal počas hrania, podľa toho, čo sa páčilo a čo nie. Vypočujete si aj také lahôdky ako The Doors a podobne.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Náročnosť je veľmi dobre vývažená a odstupňovaná do troch úrovni (easy, normal, sick). Story Mode sa mi však postupom hry začal zdať až príliš náročný a niektoré questy boli skutočne takmer nad ľudské možnosti. Takisto Classic Mode je o niečo náročnejší ako sme boli zvyknutí. O umelej inteligencii sa tu samozrejme hovoriť nedá, lavičky, ktoré budete slajdovať IQ nemajú... 

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7 / 10
Tony Hawk´s Underground 2: World Destruction Tour je trochu kontroverzným produktom. Vidno na ňom, že autori chceli len zarobiť nejaké tie káčerovky a preto pospájali všetky dobré vlastnosti starších dielov, pridali nový herný mód a vydali ako plnohodnotnú hru. Čo sa kvality hry týka, veľa sa toho vyčítať nedá, ale tí čo hrávali Pro Skaterov sa pri Tony Hawk´s Underground 2 príliš nezabavia, resp. nezabavia sa o nič viac ako pri starších dieloch.. A nie je to potom škoda peňazí, kupovať takú hru?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump patrí do múzea

Trump bol nesmiernou inšpiráciou pre všetkých populistov, ale aj autokratov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.

Ben 10: Power Trip vám zabaví deti cez prázdniny

Výlet do otvoreného sveta obľúbeného detského seriálu.

Podcast Zoom

Zoom: Vedci odmerali dosiaľ najkratší čas

Týždenný prehľad noviniek z vedy.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 451
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 740
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 694
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 287
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 275
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 344
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 286
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 300
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 294
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 477