Tony Hawk´s Underground 2: World Destruction Tour - imidžový sk8er

Tony Hawk si drží na poli počítačovej zábavy pomerne stálu, ba až monopolnú pozíciu. Okrem štyroch dielov Pro Skatera, ktoré neohrozil prakticky žiadny iný konkurenčný titul sme sa dočkali aj dvoch dielov Undergroundu, čo je v podstate len mierne upravený

koncept klasického Pro Skatera. Treba dodať, že prvý diel Tony Hawk´s Underground (THUG) bol prístupný len na herných konzolách a až dvojka sa dostáva aj na monitory PCčiek. Samozrejme, že aj THUG 2 je primárne určený pre Xbox, čomu nasvedčuje aj grafika, ktorá nesie stopy prevodu z tejto konzoly.

Prvé štyri časti Tony Hawk's Pro Skater sa navzájom len veľmi málo odlišovali, nové diely prinášali vždy len drobné zmeny, tak som bol na Tony Hawk´s Underground 2: World Destruction Tour veľmi zvedavý. Nakoľko nemám prístup k žiadnej hernej konzole, bolo to moje prvé stretnutie s touto novou sériou. Na úvod chcem len poznačiť, že nadšenie z prevratných zmien sa nekonalo (priznávam, málokedy ma dokáže počítačová hra nadchnúť)...

O čom teda THUG 2 je? Prvé rozkukanie sa v štýlovo spracovanom menu začne vašu dlhočiznú púť na skejte, naprieč celým svetom. V kampani, ktorej názov je aj podtitulom hry – World Destruction Tour – totiž navštívite skutočne veľa miest, štátov, či dokonca kontinentov. Najviac samozrejme najazdíte po Amerických mestách, ale nechýba tu dokonca Berlín, Barcelona, či Sydney. Prv, než začnete, je nutné vytvoriť si svojho skatera, ktorého budete preháňať cestami–necestami a zažije si s vami nespočítateľné množstvo pádov, z ktorých by minimálne 80% bolo smrteľných. Tvorba postavy je príjemná záležitosť, dá sa nastavovať veľké množstvo položiek, z nich väčšina má však iba vizuálny efekt. Skrátka, môžete vytvoriť samého seba a to do slova a do písmena, pretože hra vám dokonca umožňuje naimportovať si svoj portrét.

Potom už nasleduje samotný začiatok. Story Mode vám na úvod ponúkne krátky tutorial, ktorý je však tiež šikovne zapracovaný do „deja“ hry. Po splnení mini úloh, ktoré vám zadáva sám Tony Hawk (mimochodom, v každom meste sa s ním stretnete) sa ocitáte v prvom meste, Bostone. Systém postupu medzi úrovňami je riešený bodovým systémom – na postup potrebujete získať určitý počet bodov, obvykle okolo 500. Tieto body získavate plnením úloh alebo ak chcete – „questov“. Prvú sériu máte zadanú okamžite po vstupe do nového mesta, tie však spravidla nestačia, resp. sú len veľmi ťažko splniteľné. Preto musíte hľadať nové zdroje, ktoré nájdete napríklad v podobe tajných postáv a pro skaterov (to sú tí, na ktorých úroveň sa chcete aj vy, ako začínajúci skater, dostať). Do každej takejto „bonusovej“ postavy sa môžete prepnúť a plniť questy jej prislúchajúce, takže takto môžete stanovený počet bodov jednoduchšie nahonobiť. A komu by bolo málo, môže sa pokúsiť splniť úroveň na 100%, pretože na postup stačí spomínanych 500 bodov (z 1000).

Tajné postavy sú kapitolou samy o sebe, pretože nikdy nejazdia na skateboarde. Vždy sedia / ležia / stoja na nejakom extravagantnom vozítku, raz to je motokára, inokedy invalidný vozíček, či motorová kolobežka. Vtip je v tom, že na všetkých týchto „dopravných prostriedkoch“ dokážete robiť rovnaké triky ako na skejte. Aj vďaka kvalitne animovaným postavami sa tento nápad veľmi dobre vydaril a vyzerá to fakt efektne.

Questy, ktoré máte k dispozícii bývajú väčšinou originálne, zaujímavé a fajn spracované. Novinkou je, že sa netýkajú vždy len skateboardingu, k tejto činnosti totiž pribudli ďalšie. Môžete pokojne zliezť zo skejtu a chodiť pešo. Naskytne sa vám úloha, kde máte presprejovať všetky grafitty nepriateľského gangu alebo napríklad vyliezť po vysokom lešení na billboard a nastiekať na neho svoj tag. Mimochodom, aj grafitt aj tag si môžete vytvoriť podľa svojho gusta alebo vybrať z veľkého množstva už prednastavených. K Story Mode treba ešte dodať, že každá nová lokácia je uvedená peknou animáciou, v ktorej vystupujú rôzne reálne postavy. Väčšinu z nich môžete poznať z Jackass-u, známeho to seriálu z MTV.

Okrem Story Mode, ktorý je oproti starším dielom vlastne tou najväčšou zmenou, môžete hrať aj v tzv. Classic Mode. Tento štýl poznáte zo všetkých štyroch dielov Pro Skatera, dostanete na začiatok určitý počet úloh a nejakú časť z nich musíte splniť, aby ste postúpili do ďalšieho mesta. Žiadne skryté postavy, žiadne extra questy, budete len zbierať rôzne písmenká (v jednom kombe pozbierať napr. písmená C-O-M-B-O), snažiť sa nahrať určité skóre (pro alebo high), za čo tiež dostanete cenné bodíky. A všetko vám to ešte znepríjemňuje dvojminútová časomiera. Mne osobne Classic Mode viac vyhovoval ako Story, ale pravdepodobne to bol tým, že na tento štýl som bol zvyknutý zo starších Pro Skaterov.

Akoby toho nebolo dosť hra obsahuje aj Free skate mód, kde jazdíte bez akýchkoľvek časových obmedzení, bez questov, jazdíte si skrátka len–tak pre radosť. Je to ideálny mód, keď sa chcete v pohode odreagovať, pretože v ňom nič nemusíte, takže ani nič nepokazíte.

GRAFIKA 7 / 10
Grafické spracovanie je trochu poznačené prevodom z konzoly Xbox. V nižších rozlíšeniach (pod 1024x768) je obraz nejasný a rozmazaný, ale v 1024x768 je už všetko v poriadku. Všetky triky sú pekne animované a aj napriek tomu, že hra obsahuje len minimálne množstvo špeciálnych efektov, výsledný dojem je vcelku slušný. Prispieva k nemu aj hardwarová nenáročnosť enginu, ostatne tak to bolo zvykom aj u starších dielov Pro Skatera.

INTERFACE 7 / 10
Interface sa dá len pochváliť, páčilo sa mi najmä spracovanie úvodného menu, ktoré je v podobe tzv. „kolesa šťastia“ (určite poznáte z STV). Je to pekné a zaujímavé, občas však možno trochu nepraktické. Čo by som však hre vytkol, je niekedy nelogické umiestnenie položiek v menu. Napadlo by vás hľadať „Save game“ pod položkou Options?

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Hrateľnosť ostáva na vysokej úrovni, ale nedá sa povedať, že by bola oveľa vyššie ako v starších Pro Skateroch. Pravdou je, že nový Story Mode hru oživuje a prináša konečne niečo nové, ale nie je to spracované na takej úrovni, ako by sa patrilo. Tipujem, že veľa hráčov, ktorí začínali Pro Skatermi si Story Mode len na chvíľku vyskúšajú, ale nakoniec sa vrátia ku klasickému štýlu hry, ktorý je zabehnutý a výborne premyslený. Hrateľnosť trochu negatívne ovplyvňuje skutočnosť, že množstvo lokácii, v ktorých budete jazdiť poznáte aj zo starších dielov hry, čo autorom veru neslúži ku cti... Trochu problematické je aj ovládanie hry, ale na to si už PCčkari, ktorí nemajú gamepad zvykli... Ako celok však THUG 2 nemôžem hodnotiť negatívne, išiel by som proti sebe a hlavne asi proti celému radu fanúšikov, ktorí hrávali Tony Hawk's Pro Skater 1 – 4. Koncept hrateľnosti sa totiž nezmenil.

MULTIPLAYER
Hra sa dá hrať po internete, cez servery Gamespy. Predpokladám, že multiplayer bude kvalitatívne na tom rovnako ako napr. Pro Skater 4, ktorý bol hojne hrávanou hrou. Prispeje k tomu aj množstvo nových sieťových módov. Zatiaľ však hodnotenie treba nechať otvorené.

ZVUKOVÉ EFEKTY 6 / 10
Sú na štandardnej úrovni, ale zdalo sa mi, že od čias THPS 2, čo bol môj prvý stret s touto sériou, sa toho veľa nezmenilo. Stále rovnaké zvuky pri „slajdovaní“, rovnaké rinčanie rozbitých výkladov, rovnaké náreky pri pádoch. Autori sami seba trochu vykradli.

HUDBA 10 / 10
Hudba v Pro Skateroch mi vždy trochu vadila. Bola plná hip-hopu, ktorý ja zrovna nemusím a keď už to aj nebol hip-hop, tak to boli americké punkové vypalováky, ktoré majú od kvalitnej hudby ďaleko. Preto ma THUG 2 veľmi potešil možnosťou vybrať si skladby do playlistu. K dispozícii je veľke množstvo skladieb a štýlov, napr. hip-hop, punk a metal. Automaticky som si povypínal všetky hip-hopové skladby a tie punkové som si vypínal počas hrania, podľa toho, čo sa páčilo a čo nie. Vypočujete si aj také lahôdky ako The Doors a podobne.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Náročnosť je veľmi dobre vývažená a odstupňovaná do troch úrovni (easy, normal, sick). Story Mode sa mi však postupom hry začal zdať až príliš náročný a niektoré questy boli skutočne takmer nad ľudské možnosti. Takisto Classic Mode je o niečo náročnejší ako sme boli zvyknutí. O umelej inteligencii sa tu samozrejme hovoriť nedá, lavičky, ktoré budete slajdovať IQ nemajú... 

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7 / 10
Tony Hawk´s Underground 2: World Destruction Tour je trochu kontroverzným produktom. Vidno na ňom, že autori chceli len zarobiť nejaké tie káčerovky a preto pospájali všetky dobré vlastnosti starších dielov, pridali nový herný mód a vydali ako plnohodnotnú hru. Čo sa kvality hry týka, veľa sa toho vyčítať nedá, ale tí čo hrávali Pro Skaterov sa pri Tony Hawk´s Underground 2 príliš nezabavia, resp. nezabavia sa o nič viac ako pri starších dieloch.. A nie je to potom škoda peňazí, kupovať takú hru?

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.

Neprehliadnite tiež

Rozlúštili kód, ktorým Volkswagen klamal pri emisiách

Ak by niekto analyzoval kód dostupný na webe, celá aféra mohla prasknúť už pred niekoľkými rokmi.

Kto klope pri dverách? Nový domový alarm rozpozná kamerou autá

Senzory ktoré snímajú pohyb, zvuk či rozpojenie kontaktov už nestačia. Doba pýta viac detailov.

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

Google vie, či ste v obchode nakúpili, čo ste videli v reklame na webe

Nové analytické nástroje sledujú v dátach vaše nákupné správanie.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 3. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 4. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 5. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 6. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 7. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 8. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 9. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 14 557
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 772
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 343
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 236
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 6 180
 6. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 5 424
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 211
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 977
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 264
 10. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 184