SME

Microsoft pomôže najmä pri budovaní štátnej IT infraštruktúry

BRATISLAVA 7. decembra (SITA) - Spolupráca Microsoftu a vlády Slovenskej republiky, ktorú deklarovali predstavitelia oboch strán na tohtotýždňovom stretnutí v Prahe, bude spočívať najmä v budovaní IT infraštruktúry štátnej správy. Microsoft je pripravený

v spolupráci s vládou vybudovať na Slovensku takzvaný Government Gateway, čo je portál slúžiaci občanom na komunikáciu s vládnymi organizáciami, ale i komunikáciu medzi vládnymi inštitúciami navzájom. "Tento projekt, ktorý vybudovali napríklad aj vo Veľkej Británii, sme schopný spolu so svojimi partnermi na Slovensku realizovať do 6 mesiacov, pričom jeho cena by bola od 1 do 2 mil. USD," povedal pre agentúru SITA generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Slovakia, s.r.o., Róbert Šimončič.

Spolupráca Microsoftu s vládou SR by mala výraznejšie pokročiť aj v oblasti licencovania produktov softvérového giganta využívaných v štátnej správe, kde je vysoký podiel nelicencovaného softvéru. Podľa R. Šimončiča, licenčná dohoda, ktorá bude zastrešovať všetok softvér Microsoftu využívaný v štátnej správe, by mohla byť uzavretá do polovice budúceho roku. Otázny zatiaľ ostáva model, akým bude vláda SR Microsoftu licencie uhrádzať. "Proces licencovania softvéru v slovenskej štátnej správe bude sprevádzať najmä zdĺhavý proces evidencie. Očakávam, že naplno sa tejto otázke začneme venovať v polovici januára budúceho roku," uviedol Šimončič. Pripomenul tiež, že situácia v tejto oblasti sa celosvetovo vylepšuje a podobnú dohodu o licencovaní softvéru v štátnej správe podpísal nedávno Microsoft aj v Chorvátsku.

V oblasti licencovania produktov v štátnom financovaných organizáciách Microsoft nadviaže na už existujúcu dohodu Academic Select Agreement. Výsledkom tejto dohody sú až 90-percentné zľavy pri poskytovaní licencií na softvéry pre lekárov a rezort kultúry. Spoločnosť taktiež minulý rok licencovala programy v rezorte školstva za symbolický jeden dolár.

Microsoft podľa dohody s vládou SR bude tiež podporovať vývoj softvéru na Slovensku a to prostredníctvom svojich lokálnych partnerov. Podpora by mala umožniť kvalitným slovenským softvérovým produktom preniknúť na nové trhy. "V súčasnosti zavádzame proces identifikácie hodnotných riešení našich lokálnych partnerov na Slovensku, ktoré by sme mohli posunúť do ostatných regiónov," povedal riaditeľ Microsoft Slovensko. Ako ďalej dodal, momentálne evidujú 2 až 3 projekty, ktoré by sa mohli týmto spôsobom uplatniť.

Dokument o zámere spolupracovať, teda Letter of Intent, podpísal v stredu 5. decembra v pražskom hoteli Intercontinental minister školstva SR Milan Ftáčnik, ktorý je zároveň vedúcim Rady vlády SR pre informatiku a predseda predstavenstva a hlavný softvérový architekt spoločnosti Microsoft Corporation Bill Gates. Stretnutia s Billom Gatesom sa okrem M. Ftáčnika zúčastnil aj predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, ako aj vedúci predstavitelia pobočiek Microsoftu na Slovensku a v Českej republike.



pb;na

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 899
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 748
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 648
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 511
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 962
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 687
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 468
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 591
SkryťZatvoriť reklamu