Chang-čou 7. decembra (TASR) - Robotníci narazili v blízkosti Chang-čou, hlavného mesta východočínskej provincie Če-ťiang, na zvyšky skoro tisíc rokov starých múrov.
Po mesiac trvajúcich výkopových prácach je jasné, že ide o základy legendárneho paláca cisára Kchao Tsunga (Čao Kou), povedal agentúre Sinchua Tu Čeng-sien z Archeologického ústavu v Chang-čou.
Kchao Tsung bol prvým cisárom južnej dynastie Sung, ktorá vládla v rokoch 1127-1179. V roku 1127 musel ujsť pred Tatármi k Čínskemu moru. Počas Tsungovej vlády prekvital obchod a darilo sa kultúre. Do poľnohospodárstva sa zaviedla mechanizácia, všade vznikali tlačiarne kníh, zdokonalila sa výroba porcelánu. Prosperujúci zámorský obchod s hodvábom, porcelánom a čajom priniesol krajine bohatstvo a blahobyt.
Po abdikácii strávil Kchao Tsung posledných 25 rokov svojho života v paláci, ktorého rajská krása bola onedlho známa po celom svete. Všetky dobové dokumenty píšu o tom, že v cisárskych záhradách boli napodobnené prírodné krásy v okolí Západného jazera, ktoré patrí aj dnes medzi veľké turistické atrakcie Číny.
Taliansky cestovateľ Marco Polo, ktorý Chang-čou navštívil v 13. storočí, ho nazval "bezpochyby najkrajším a najhonosnejším mestom na svete".