Nejde o hocijaké huby - ich vek sa pohybuje od 180.000 do 430.000 rokov. Vedci ich objavili pomocou výskumnej lode Deep Sea Research 1 v priekope Čagos v Indickom oceáne, kde vykonali vrty v hĺbke 5900 metrov. Ide o najstaršie huby, ktoré ožili po prenesení do živného roztoku, uviedla BBC na svojej internetovej stránke.
Priekopa Čagos sa tiahne pozdĺž podmorského vulkanického chrbta. Je to jedna z najhlbších priekop v Indickom oceáne. Z jej dna získali výskumníci z Národného inštitútu pre oceánografiu v Goe a z Indického inštitútu chemických technológií v Haidarabáde viacero vrtných jadier z rôznych hĺbok.
V hĺbke vrtu 15-50 centimetrov objavili vedci hubu, ktorá neprodukuje žiadne spóry. Veľkú hustotu spórových húb druhu Aspergillus sydowii zistili v hĺbke vŕtania 160 centimetrov. Táto huba sa vyskytovala v hojnom počte aj v hĺbkach 280-370 centimetrov.
Vedci sa domnievajú, že tieto huby existovali svojho času na súši. Do vody ich zrejme sfúkol vietor a následne klesli na dno mora. Svoju odolnosť ukázali v živnom roztoku, kde sa "prebudili" k životu a začal rásť.
Státisíce rokov staré mikroorganizmy, ktoré by eventuálne ešte mohli žiť, predpokladajú vedci aj v jazere Vostok ukrytom pod ľadovým pancierom Antarktídy. Plány ruských vedcov uskutočniť vrty do ľadu sa však stretli s nesúhlasom pre obavy z kontaminácie tohto nedotknutého biotopu cudzími mikróbmi.