Washington 7. decembra (TASR) - Podnebie na Marse podlieha pravdepodobne dramatickejším zmenám, než si experti doteraz mysleli. Svedčia o tom pozorovania južnej polárnej čiapočky Marsu, o ktorých informujú americkí vedci v najnovšom čísle časopisu Science.
Polárne čiapočky na Červenej planéte netvorí sneh, ktorý poznáme na Zemi, ale ide o tzv. suchý ľad, teda zamrznutý oxid uhličitý (CO2). Na najnovších vysokokvalitných snímkach americkej sondy Mars Global Surveyor (MGS) vidieť v suchom ľade na južnom póle jamy, hrebene a vyvýšeniny, ktoré v priebehu jedného marťanského roka - to sú asi dva pozemské roky - značne erodovali. Podľa vedcov to je znak globálnej zmeny podnebia na Marse.
Výskum ukázal, že na Marse je oveľa viac oxidu uhličitého, než ho v súčasnosti obsahuje atmosféra, povedal Michael Malin, šéf firmy Malin Space Science Systems, špecializovanej na vyhodnocovanie družicových fotografií. "To znamená, že podnebie je dynamické a v priebehu času sa mení," uviedol Malin.
Tento zásobník CO2, ktorého veľkosť zatiaľ nepoznáme, by mohol vysvetľovať, prečo bola kedysi na Marse tečúca voda. Keď sa väčšia časť suchého ľadu vyparí, musí sa zvýšiť atmosférický tlak. Možno sa zvýši až do takej miery, že sa vytvoria podmienky na existenciu vody v kvapalnom skupenstve.
Či je zmena marťanského podnebia dlhodobým alebo krátkodobým procesom, vedci zatiaľ nevedia. Doteraz sa prikláňali k teórii o stabilnom podnebí na Červenej planéte.