Moskva 24. októbra (TASR) - Presným pristátím ruskej kapsuly Sojuz do vymedzeného sektoru v kazašskej stepi sa dnes vrátili na Zem členovia deviatej dlhodobej posádky Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).
"Pristátie zodpovedalo tentokrát tak presne prepočtom, ako ešte nikdy predtým," povedal šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Anatolij Perminov.
Od katastrofy amerického raketoplánu Columbia pred takmer dvoma rokmi sa dá dopraviť na ISS iba ruskými vesmírnymi loďami Sojuz. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) predpokladá, že obnovenie letov raketoplánov sa uskutoční na začiatku roku 2005.
"Momentálne pracujeme na tom, aby sa desiata dlhodobá posádka mohla vrátiť na palube raketoplánu. Štart je stanovený na máj alebo jún roku 2005," oznámil riaditeľ NASA Sean OďKeefe v primoskovskom Stredisku riadenia letov. Odkedy 1. februára 2003 zhorel pri vstupe do atmosféry raketoplán Columbia a sedem členov posádky, celý program letov opakovane použiteľných vesmírnych lodí je pozastavený.
Deviata dlhodobá posádka ISS sa po polroku strávenom vo vesmíre vrátila dnes ráno v úplnom poriadku na Zem. "Kozmonauti majú dobrú náladu a cítia sa dobre," okomentoval okolnosti Perminov. Kapsula Sojuz pristála s americkým astronautom Michaelom Finckem a jeho ruským kolegom Gennadijom Padalkom asi 80 kilometrov od kazašského mesta Arkalyk. S dlhodobou posádkou ukončil svoju týždňovú vesmírnu výskumnú misiu aj ruský kozmonaut Jurij Šargin.
Fincke a Padalka podstúpili počas pobytu na orbite i viacero výstupov. V septembri sa výpadok kyslíkového generátora postaral dočasne o problémy na stanici. Problémy sa vyskytli aj pri príchode novej dlhodobej posádky pred týždňom.
Počas spočiatku automaticky riadeného pristávania mala kapsula priveľkú rýchlosť. Ruský kozmonaut Saližan Šaripov musel na svojom prvom vesmírnom lete vesmírny koráb manuálne pribrzdiť a pristáť s ním. Ako dnes oznámili ruskí experti, incident zapríčinil chybný motor.
Šaripovov kolega Leroy Chiao sa začiatkom novembra postará o nóvum v dejinách kozmonautiky. Vôbec ako prvý astronaut odovzdá z orbitálnej dráhy hlas v amerických prezidentských voľbách. Uskutoční sa to prostredníctvom elektronickej pošty a s pomocou špeciálne zabezpečeného spojenia, ozrejmila NASA.