SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Slovak Telecom a EuroTel musia počkať

BRATISLAVA - Fúzia Slovak Telekomu a EuroTelu neprebehne tak ľahko, ako si to možno obe firmy predstavovali. Protimonopolný úrad nevydal súhlas s tým, aby Európska komisia posudzovala koncentráciu oboch firiem v skrátenom konaní. Takýto postup podľa ...

Proti návrhu Deutsche Telekomu na skrátené konanie o fúzii s jeho slovenskej dcéry EuroTelom sa postavil slovenský Protimonopolný úrad. Naopak požaduje dôkladné prešetrenie koncentrácie. FOTO - ARCHÍV TASR

BRATISLAVA - Fúzia Slovak Telekomu a EuroTelu neprebehne tak ľahko, ako si to možno obe firmy predstavovali. Protimonopolný úrad nevydal súhlas s tým, aby Európska komisia posudzovala koncentráciu oboch firiem v skrátenom konaní. Takýto postup podľa hovorcu úradu Miroslava Jurkoviča možno uplatniť len v prípadoch, ktoré nevyvolávajú z ohrozenia hospodárskej súťaže, čo nie je prípad EuroTelu a Slovak Telekomu.

Skrátené konanie si od komisie vyžiadal Deutsche Telekom, majoritný vlastník Slovak Telecomu. Úrad naopak žiada posúdenie transakcie v plnom konaní. Domnieva sa, že "v súvislosti s nepriaznivou vysokokoncentrovanou štruktúrou trhu, ktorá nevytvára predpoklady pozitívneho vývoja v budúcnosti, ako aj vzhľadom na nepriaznivý vplyv navrhovanej koncentrácie na konkurenčné prostredie, si navrhovaná koncentrácia vyžaduje dôkladné preskúmanie".

Obavy antimonopolného úradu súvisia so zlou štruktúrou slovenského trhu. Siete a poskytovanie služieb v podstate ovládajú traja významní hráči. Jedným z nich je práve EuroTel. Po jeho ovládnutí Slovak Telecomom zostanú len dvaja. Na veľkoobchodnom poli Slovak Telecom stratí silného protihráča. EuroTel vytváral spolu s Orangeom protiváhu napríklad pri vyjednávaní cien za prepojenie hovoru medzi sieťami. Po spojení dvoch firiem sa podľa Protimonopolného úradu zlepší pozícia a vyjednávacia sila firmy (Slovak Telecomu) voči mobilnému a ostatným telekomunikačným hráčom.

Úrad sa nazdáva, že ovládnutie EuroTelu môže ovplyvniť aj pružnosť maloobchodného trhu. Na zvyšovanie cien volaní v pevnej sieti totiž obaja mobilní operátori reagovali cenovo výhodnejšími ponukami telefonovaní. Orange a EuroTel úspešne vytvorili alternatívu pre nespokojných klientov a tlak proti zdražovaniu lokálnych hovorov.

Treťou oblasťou, kde môže Slovak Telecom z ovládnutia EuroTelu profitovať na úkor konkurencie sú firemní zákazníci. Ako jediný na trhu bude mať okrem pevnej aj mobilnú sieť. Firemnej klientele tak bude môcť ponúkať atraktívne balíky služieb, napríklad hovory a pripojenie na internet na mobilnej ako aj pevnej sieti. Podľa úradu tak získa významnú konkurenčnú výhodu voči druhému hráčovi, ktorý disponuje len mobilnou sieťou. "Orange, prípadne ďalší operátori nebudú môcť takýmto produktom konkurovať vzhľadom na ich závislosť od veľkoobchodných dodávok od Slovak Telecomu," tlmočil stanovisko úradu Jurkovič. (dc)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Pod Vinicou.
EKONÓMIA ĽUDSKOU REČOU

Lacnejšie tovary a bývanie? Šesť najčastejších mýtov o socializme

Z priemernej mzdy si dnes kúpite násobne viac.

Dubček veril v socializmus s ľudskou tvárou.
Na nákladných vlakoch musia byť čierni pasažieri pripravení na každé počasie, na bod mrazu aj horúčavy. Na snímke je jeden z Aminových spolujazdcov.

Mads Mikkelsen pre SME: Som slávny, som úspešný, ale toto som chcel?

Slávny dánsky herec priznáva, že mu niekedy pomôže pohár vína.

Dánsky herec Mads Mikkelsen.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.