SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky
EXKLUZÍVNA SLOVENSKÁ PREMIÉRA!

Veľká recenzia Motoroly MPX220 s Windows Mobile 2003 – dlhodobé skúsenosti

Nástupcu svojho prvého telefónu s operačným systémom Windows síce Motorola predstavila už v júni, no MPX220 ešte stále nie je na trhu. Čas, kedy sa tak stane sa však už rýchlo blíži ...

Nástupcu svojho prvého telefónu s operačným systémom Windows síce Motorola predstavila už v júni, no MPX220 ešte stále nie je na trhu. Čas, kedy sa tak stane sa však už rýchlo blíži a my vám opäť v slovenskej premiére predstavíme tento mimoriadne zaujímavý mobil.
Punc exkluzivity nám tentoraz nestačil a tak vám prinášame komplexné hodnotenie až dvoch verzií MPX220 – tej, ktorá je určená pre voľný predaj a tej, ktorú Motorola nachystala pre mobilného operátora Orange. A napokon ešte tretí bonus – v našej recenzii nájdete dlhodobé skúsenosti, ktoré sa vám pri rozhodovaní o kúpe tohto telefónu isto hodia. Telefón máme totiž k dispozícii už od augusta.

Skryť Vypnúť reklamu

Dizajn a klávesnica
Motorola MPX200 načrtla smer, akým sa vydajú inteligentné telefóny v tvare V – trend udáva veľká a pohodlná klávesnica a kvalitný farebný displej, ktorý zaberá takmer celú vrchnú časť krytu.
MPX220 má od základov prekopaný dizajn, ktorý sa prispôsobil módnym trendom roku 2004 – mierne krivky dopĺňajú prísne ostré hrany klávesnice i funkčných tlačidiel.
Na prednej strane je použitá veľmi podarená kombinácia matne strieborného krytu s masívnou chrómovanou časťou. Dokonale vymodelované logo vo vrchnej časti vyzerá veľmi efektne. Pod ním je malý náhľadový displej. Reproduktor je schovaný v chrómovej časti krytu pod dierami, ktoré spolu so slepými otvormi vizuálne evokujú mriežku krytu. V spodnej časti je prekvapujúco malé očko megapixelového fotoaparátu spolu s krytom diódy, ktorá slúži ako blesk.
Na pravom boku je infraport, tlačidlo na spustenie fotoaparátu a šachta pre miniSD kartu.
Na ľavom boku je masívne tlačidlo na ovládanie hlasitosti, tlačidlo na zapnutie/vypnutie a gumenou záslepkou zakrytý otvor na slúchadlá.
Anténa je ukrytá v dômyselne vymodelovanom výstupku nad kĺbom krytu vo vrchnej časti telefónu. V spodnej časti je len konektor na pripojenie príslušenstva a napájania elektrickej energie.
Na zadnom kryte telefónu je opäť pekne vymodelované logo výrobcu s logom Microsoft Windows Mobile.
Kovové logo nájdete aj nad displejom, ak otvoríte kryt telefónu. V spodnej časti krytu je integrovaná klávesnica, nad ktorou je obrovské päťsmerové tlačidlo.
Klávesnica je káskádovitá s klávesmi tesne nad sebou a vedľa seba. V tme je výborne podsvietená modrým svetlom.

Skryť Vypnúť reklamu

Displej
Kvalitný aktívny TFT displej Motoroly MPX220 zobrazí 262000 farieb pri rozlíšení 176 x 220 bodov. Výborne interpretuje všetky farby vrátane bielej, no trpí klasickým nedostatkom – je ťažko čitateľný na slnku. Vnútri však ponúka nadštandardné zobrazenie aj vďaka dobre vyriešenému podsvieteniu. Rovnaké hodnotenie dostáva aj pri práci v tme.
Malý vonkajší náhľadový displej je CSTN s rozlíšením 96 x 64 bodov, zobrazuje však 65000 farieb.

Ovládanie
Telefón sa ovláda trocha inak, než ako sme zvyknutí u iných značiek. Systém by sa dal prirovnať k novému systému, ktorý používa Sony Ericsson vo svojich telefónoch od modelu T610.
Základ tvorí obrovské kruhové päťsmerové tlačidlo s veľkým potvrdzovacím tlačidlom v strede. Vďaka svojim rozmerom a tomu, že je zapustené do povrchu krytu sa ovláda veľmi komfortne. Doplnené je štyrmi funkčnými tlačidlami a dvomi bežnými tlačidlami na prijatie a ukončenie hovoru. Dve funkčné tlačidlá obsluhujú príkazy v menu. Jedno tlačidlo slúži na okamžitý návrat na úvodnú obrazovku a druhé na „krok späť“ a zrušenie voľby.
Na spôsob ovládania telefónu sa dá veľmi rýchlo zvyknúť aj pri prechode z inej značky telefónu. Neprakticky umiestnené je masívne tlačidlo na ovládanie hlasitosti na ľavom boku telefónu – toto tlačidlo neustále nechtiac stláčate, predovšetkým pri zodvihnutí hovoru, ale aj pri bežnej manipulácii či nosení telefónu vo vrecku nohavíc.

Skryť Vypnúť reklamu

Menu telefónu
Motorola MPX220 ako jeden z mála aktuálnych telefónov na trhu pracuje s operačným systémom Microsoft Windows Mobile 2003 Second Edition. V porovnaní s predchádzajúcou verziou je nový systém lepšie vyladený a vývojári v ňom odstránili niektoré nedostatky. Pribudla podpora bezdrôtových sietí (v tomto prípade Bluetooth), lepšia správa a synchronizácia kontaktov, správ a záznamov v kalendári, lepšia správa e-mailov a synchronizácia s MS Exchange Server 2003, rozšírený prehrávač Windows Media Player 9 Series, práca s obrázkami a podpora platformy Microsoft .NET Compact Framework.

Microsoft je síce nováčik, no jeho systém patrí k špičke. Vo svojom systéme má hneď niekoľko zlepšení, ktoré inde nenájdete, no zároveň ešte trpí detskými chorobami, ktoré majú mnohí konkurenti dávno za sebou.
Rovnako ako v predchádzajúcom systéme aj tu Microsoft využíva úvodnú obrazovku na pohodlnejšiu prácu s telefónom (zatiaľ čo ostatní konkurenti využívajú úvodnú obrazovku staticky – na zobrazenie pozadia).
Obrazovka je rozdelená do 6 riadkov, z toho 4 sú aktívne. V prvom riadku sú graficky znázornené stavové ikony – stav batérie, úroveň signálu, ikony presmerovania, roamingu a pod. V druhom riadku sú umiestnené ikony najpoužívanejších aplikácií, ku ktorým sa tak dostanete rýchlo a pohodlne bez potreby vstupovať do menu a listovať v ňom.
Tretí riadok je informačný – sú v ňom údaje o sieti operátora, dátum a čas. Vo štvrtom riadku sú informácie pripomienkovača, v piatom vidíte a môžete prepnúť profil telefónu a v poslednom riadku sú informácie o prijatých SMS. Cez prepínanie riadkov sa priamo dostane k funkciám, ktoré môžete ďalej používať.

Skryť Vypnúť reklamu

Úvodnú stránku si však môžete upraviť prostredníctvom predvolených tém. Téma Basic ju usporiada podobne, no chýba celý riadok s ikonami aplikácií. Téma Simple zas z úvodnej obrazovky spraví plochu bežného telefónu, na ktorej abentujú akékoľvek aktívne prvky. Large font zväčší písmo, prvky sú neaktívne. Škoda len, že si úvodnú stránku nemôže nastaviť podľa vlastnej ľubovôle priamo užívateľ, získal by tak neskutočne silný nástroj.

Do menu sa vchádza rovnako ako v operačnom systéme PC Windows- stlačením tlačidla START. Na obrazovke sú jeho položky rozdelené po deviatich riadkov. V každom očíslovanom riadku je malá ikona s názvom položky, v menu sa možno pohybovať cez oba okraje (zrýchľuje to listovanie). Problém je len v tom, že Microsoft nezdružuje položky do submenu a každá má svoju samostatnú pozíciu, takže je užívateľ nútený listovať až v 29 položkách! Funguje to vždy cez poslednú položku obrazovky „More...“.
Submenu každej položky menu je riešené úplne rovnako – v očíslovaných riadkoch sa nachádzajú položky, tentoraz bez sprievodnej ikonky.
K položkám sa ani netreba preklikávať, stačí stlačiť ich číslo.
Trochu skrytá je funkcia Quick List – dostanete sa k nej dlhým stlačením tlačidla Home (domček). Sú tam schované často používané funkcie, ako je zamykanie kláves, Flight mód telefónu (!!!), softvérové vypnutie a pod.

Skryť Vypnúť reklamu

Funkcie
Pripravte sa na dlhé čítanie :)
MPX220 je smartphone, teda telefón určený pre tých používateľov, ktorí si potrebujú do mobilu uložiť celú kanceláriu. Vďaka tomu, že najrozšírenejšími aplikáciami v počítačoch sú operačné systémy Windows a MS Office a v telefóne je produkt toho istého výrobcu, môžete si byť istí absolútnou kompatibilitou a maximálne zľahčenou komunikáciou medzi telefónom a PC.

Telefónny zoznam
Vďaka veľkej internej pamäti telefón nemá obmedzenú veľkosť telefónneho adresára. Kontakty sú viacpoložkové – k jednému môžete uložiť až neuvereiteľných 42 údajov. Spisovať ich výpočet ani nemá zmysel – je tam úplne všetko. Ku každému kontaktu je možné pripísať poznámku, nastaviť si dátum narodenia a výročia, alebo zadať meno partnera, detí či asistenta. Kontakty môžete zoradiť podľa krstného mena alebo priezviska a roztriediť ich do troch skupín: osobné, pracovné a rôzne. Ku kontaktom môžete priradiť vlastné vyzváňanie a fotografiu volajúceho (obrázok sa objaví aj na vonkajšom displeji).
Kontakty môžete ďalej odosielať prostredníctvom Bluetooth a infraportu.
Keďže do MPX220 môžete dostať až niekoľko tisíc kontaktov, dôležité je, ako si výrobca poradil s ich správou. V telefóne je použité mimoriadne zaujímavé riešenie, ktoré sa trochu podobá na systém slovníka T9.
Umožňuje hľadať kontakty na viac zadaných znakov, no s minimálnym počtom kliknutí. V praxi nie je príliš praktická, ak hľadáte na jeden znak, vypíše totiž kontakty, ktoré obsahujú aj znaky susediace so zvoleným na klávesnici. Zaujímavé výsledky však dostanete, ak hľadáte aspoň na dva znaky. Príklad: hľadáte kontakt „Veronika“. Na klávesnici stačí stlačiť klávesu 8 a 3 a systém vypíše všetky kontakty, kde sa nachádzajú písmená VE, resp. iná kombinácia písmen zo zvolených kláves. Na prvý pohľad to vyzerá zložité, no v praxi získate výborného pomocníka (ak hľadáte kontakt „Veronika“ v bežnom telefóne, musíte tlačidlo 8 stlačiť 3 krát a tlačidlo 3 dvakrát, t.j. dohromady 5 krát, kým sa ku kontaktu dostanete).
Musíme tiež podotknúť, že telefón bez akýchkoľvek obmedzení pracuje s kontaktmi v internej pamäti, ale aj na SIM karte.

Skryť Vypnúť reklamu

Komunikácia
Centrum správ je riešené štandardne – na jeho úvodnej obrazovke si môžete vybrať buď SMS, MMS alebo e-mail.
Pre všetky tri tipy správ ponúka systém bohaté možnosti nastavenia – môžete si vybrať kritériá, podľa akých bude správy nielen zobrazovať, ale aj zoraďovať v zozname, nastaviť sa dá spôsob posielania (napr. pri odpovedi môže systém automaticky vkladať text pôvodnej správy a pod.), dajú na nastaviť vlastné predvolené odpovede, ale aj automatický podpis do každej správy vrátane SMS a MMS (!!!).
SMS správy sú zoradené v prehľadnej grafickej úprave pod sebou, oddelené čiarou, v dvoch riadkoch je uvedený odosielateľ a prvé znaky správy (resp. iné údaje, podľa vlastného nastavenia). Text SMS sa zobrazuje aktívne – sú v ňom vysvietené všetky čísla, takže sa priamo zo správy dá volať poslané číslo.
Práca so správami je štandardná, dajú sa aj premiestňovať do vytvorených adresárov.
S MMS správami sa pracuje štandardne, pochváliť musíme veľmi prehľadné a graficky pekne zvládnuté prostredie správ.
E-mailový klient zodpovedá štandardu Microsoftu, jeho presný názov je Outlook E-mail a kto používa Microsoft Office určite vie, čo to znamená. Mobilný Outlook je veľmi podobný na ten v počítači, nastaviť v ňom môžete 5 účtov. Účty majú opäť veľmi prehľadnú organizáciu e-mailov.
Možnosti nastavenia sú nadštandardné: môžete overovať server SMTP (odchádzajúce e-maily), dá sa nastaviť, či sa majú stiahnuť aktuálne e-maily, alebo správy za posledné 3, 6, 7 a 30 dní.
Samozrejmosťou je aj nastavenie, či sa majú sťahovať celé maily, alebo len hlavičky. Zaujímavá je aj možnosť automaticky kontrolovať nové e-maily v nastavených časových intervaloch (najmenší je 15 minút, najväčší 24 hodín).
Adresárová štruktúra v e-mailovom kliente je rovnaká ako v bežnom Outlooku, správy sa ukladajú do adresárov Inbox, Outbox, Sent Items, Drafts a Deleted Items.
Platí to však aj pre SMS a MMS, preto pozor, všetky správy ktoré zmažete sa najprv ukladajú do adresára Deleted Items. Definitívne ich zmažete až v ňom.
Komunikovať môžete aj cez predinštalovaný program Windows Messeger. Kto ho má v počítači vie, aké je to jednoduché. Zostáva tiež otázne, koľko užívateľov mobilu má záujem ostatným oznamovať, kedy sú online a kedy nie.

Skryť Vypnúť reklamu

Manažérske funkcie
V telefóne je celý rad bežne používaných manažérskych aplikácií. Najlepšie je vyriešený kalendár, ktorý opäť akoby z oka vypadol tomu v MS Outlooku. Vďaka veľkému displeju s vysokým rozlíšením si mohol Microsoft dovoliť použiť prehľadnú grafiku plnú okienok a predeľovacích čiar. V kalendári môžete použiť denné, týždenné a mesačné zobrazenie. Pri vkladaní položiek vypisujete rovnaké políčka ako v Outlooku a s ním sa aj dá kalendár v telefóne bezchybne synchronizovať.
Nastaviť sa dá aj deň, ktorým týždeň začína a počet dní týždňa, ktoré chcete v kalendári používať (5 pracovných alebo 7 riadnych).
Prehľad o uskutočnených hovoroch ich zoraďuje spoločne, rozoznáte ich podľa ikony. Dá sa však nastaviť aj filter, a tak si zobrazíte prioritne len jednu skupinu (napríklad všetky nezodvihnuté).
Bohužiaľ, softvér nemyslel na ďalšiu prácu s číslami, okrem ich pridania do adresára sa s nimi nedá nič robiť (praktické je napríklad priame odoslanie SMS na nezdvihnutý hovor, ktoré šetrí množstvo času a úkonov).
V telefóne je aj jednoduchá aplikácia Poznámky, do ktorej sa dá zapísať iba text. Použiť môžete aj záznamník hlasu. Má veľmi jednoduché ovládanie, vďaka ktorému o nahrávkach nedostanete žiadne ďalšie informácie (ani kapacitu pridelenej pamäte).
Trestuhodne jednoduchý je aj budík – neumožňuje žiadne pokročilejšie nastavenia a to je v manažérskom telefóne zlé. Treba sa preto spoľahnúť na aplikácie tretích strán, za ktoré sa však už platí.
Podobné hodnotenie získava aj kalkulátor – použijete v ňom len tie najzákladnejšie funkcie.
V základnej výbave však nájdete automatické rozpoznávanie hlasu. Telefón s vami komunikuje a vy ho môžete počas krátkeho školenia naučiť rozpoznávať vlastný hlas. Potom sa dá hlasovými príkazmi vytáčať číslo a aktivovať aplikácie. Podrobnejší test hlasového rozpoznávania vám prinesieme niekedy inokedy, pretože v testovanej verzii telefónu sa nám aplikáciu nepodarilo dostatočne vyskúšať.

Skryť Vypnúť reklamu

Multimédia
V telefóne je predinštalovaný videoprehrávač, v ktorom je integrovaný aj videorekordér – video môžete nahrávať v troch úrovniach kvality. Jeho dĺžka je závislá len na kapacite voľnej pamäte.
Zaujímavé je, že okrem tohto prehrávača je v telefóne aj klasický Windows Media Player, ktorého funkcie sa prekrývajú – prehráva video, ale aj MP3 a WMA hudobné súbory. Reprodukcia je, samozrejme, stereofónna.
V telefóne je aj samostatná aplikácia Photoalbum, kde sú prehľadne usporiadané všetky obrázky aj malými náhľadmi.
Všetky multimediálne súbory si môžete prezerať v aplikácii Media Manager. Trocha nám uniká zmysel, pretože aplikácia umožňuje iba zobraziť informácie o súboroch s ich následným odoslaním cez infraport alebo bluetooth. Súbory v priečinkoch Images, Videos, Audio a Ringtones sa v nej nedajú otvoriť a prezrieť.

Skryť Vypnúť reklamu

Správa súborov
V telefóne je okrem aplikácie Media Manager aj klasický súborový manažér (File Manager). V ňom vidíte klasickú stromovú štruktúru Windows a môžete sa v nej ľubovoľne „prehrabovať“. Sú súbormi môžete pracovať úplne rovnako ako v bežných Windows – vďaka tomu je súborový manažér v MPX220 zatiaľ najlepší, aký sme mali možnosť testovať.
Všetky súbory sa dajú kopírovať, presúvať, premenovať, vytvoriť nový adresár, vytvoriť zástupcu a to všetko zoradiť podľa šiestich kritérií (meno, veľkosť, typ, dátum poslednej zmeny, vzostupne, zostupne).
Ľubovoľný súbor môžete tiež poslať cez infraport, Bluetooth, MMS a e-mail.

Synchronizácia
Zo stránky www.microsoft.com/smartphone  si môžete stiahnuť slovenskú (!!!) verziu softvéru ActiveSync 3.7.1, ktorý zabezpečuje komunikáciu s počítačom. Motorola k telefónu dodáva USB kábel. Po pripojení počítač telefón okamžite rozpozná a v synchronizačnom softvéri sa dostanete priamo do súborového manažéra. Odozvy sú prekvapujúco veľmi rýchle a priamo do telefónu môžete čokoľvek skopírovať (takže sa dá použiť aj ako improvizovaný USB kľúč na prenos dát). Softvér, bohužiaľ, dokáže rozpoznať iba telefón pripojený cez USB kábel a infraport, bluetooth sa nám nepodarilo sprevádzkovať. A to považujeme za neospravedlniteľnú chybu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zábava
V telefóne sú predinštalované dve java a dve „windows“ hry. V sekcii Java nájdete výborný Biliards – graficky výborne zvládnutú hru, pri ktorej budete schopní stráviť dlhé minúty. Ďalšia java hra, Skipping Stones, je logická a presúvate v nej kamienky v jednotlivých políčkach hracieho poľa. V adresári Hry samotného Windows sú hry Jawbreaker a nesmrteľný Solitaire. V Jawbreaker označujete guličky rovnakej farby (ďalšia hra, pri ktorej strávite hodiny) a Solitaire vari ani netreba predstavovať.

Zvonenia
Motorola MPX220 podporuje len polyfonické zvonenia. Tie, ktoré sú predinštalované v telefóne ničím nevynikajú, sú priemerné až podpriemerné.

Jazyk
Windows Mobile 2002 nepodporoval slovenský jazyk, v poslednom čase sa však dala zohnať aspoň česká lokalizácia. Vo verzii 2003 sa všetko mení – Microsoft vydal aj slovenskú verziu operačného systému. Testovali sme zatiaľ len predbežnú verziu, ktorá sa bude ešte meniť, takže hodnotiť ju nebudeme. Prvý dojem je dobrý, aj keď si Microsoft neodpustil niektoré prekladateľské perličky.

Skryť Vypnúť reklamu

Dáta a internet
V telefóne je nepochopiteľne integrovaný iba GPRS triedy 8 – už aj priemerné telefóny dnes disponujú rýchlejším GPRS triedy 10. Už tradične je v telefóne predinštalovaný Microsoft Internet Explorer, ktorý umožňuje tri spôsoby zobrazenia stránky: prispôsobená veľkosti displeja, v režime Stĺpec (upravená stránka pre vertikálny posun) a Počítač (celá stránka s vertikálnym i horizontálnym posunom). V prehliadači môžete zobrazovať obrázky a prehrávať zvuky.

Pamäťová karta
Telefón podporuje pamäťovú kartu miniSD do kapacity 512 MB. Motorola MPX220 je pravdepodobne posledný telefón Motoroly, ktorý bude podporovať tento formát, celá firma totiž prechádza na oveľa menší systém TransFlash. Interná pamäť telefónu je 64 MB, z toho 32 MB je vyhradených pre užívateľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Fotoaparát
V telefóne je integrovaný 1,3 megapixelový fotoaparát s „bleskom“. Po spustení aplikácie prekvapí pomerne malé okno, v ktorom sa prekresľuje snímaný obraz. Nastaviť môžete tri režimy fotografovania: normálny, samospúšť a séria snímok. Fotíte v v šiestich veľkostiach obrázkov: 1280 x 960, 640 x 480, 320 x 240, 176 x 144, 160 x 120 a 128 x 96 bodov. Nastaviť sa dá aj vyváženie bielej v týchto módoch: automatika, noc, fluorescenčné svetlo, žiarivkové svetlo, slnečné svetlo a zamračené. Nastaviť sa dá aj kontrast, časovač samospúšte, počet snímok v sérii, čas nečinnosti fotoaparátu, predvolený názov fotiek a ich umiestnenie. „Blesk“ stačí len softvérovo zapnúť a potom sa bude spúšťať automaticky len počas fotografovania podľa vyhodnotenia senzora.
Kvalita fotografií je skôr priemerná, vo finálnej verzii telefónu sa určite ešte zlepší.

Skryť Vypnúť reklamu

Batéria
Počas celého testu sme používali špeciálnu testovaciu sériu telefónov, ktorá má väčšinou vysokú energetickú spotrebu. V testovaných telefónoch nám batéria vydržala pri bežnom používaní tri dni, no vo finálnej verzii telefónu sa môže výdrž ešte citeľne zvýšiť.

Celkové hodnotenie
Motorola MPX220 patrí medzi najlepšie inteligentné telefóny na trhu. Napriek tomu, že ide o telefón s „véčkovou“ koncepciou sa Motorole s Microsoftom podarilo výborne skĺbiť dobrý hardvér s dobrým softvérom. Windows Mobile 2003 Second Edition je veľmi silným súperom konkurenčného operačného systému Symbian a ak sa Microsoftu podarí uzatvoriť zmluvy s ďalšími kľúčovými výrobcami telefónov, budeme svedkami neľútostného boja o pozície. Ak ste zvyknutí na svoj Windows v počítači a chcete ho mať aj v telefóne, MPX220 je pre vás výborný telefón. Jeho kvality však budú musieť chtiac či nechtiac oceniť aj tí, ktorým systém Microsoftu príliš nevonia...

Skryť Vypnúť reklamu


V samostatnom článku vám exkluzívne prinesieme podrobné informácie o verzii telefónu, ktorá je určená pre mobilného operátora Orange aj s detailnými fotografiami.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Porovnanie Slovenska a Maďarska

Občas si nahovárame, že sme na tom s úrovňou demokracie a politickej zodpovednosti lepšie.

Bratislavský Aupark mení majiteľa. Cena prekoná všetky rekordy

Realitný obchod desaťročia je pred finalizáciou.

Ilustračné foto
Komentár Branislava Benčata

Haščák nie je Penta? Nebláznite

Partneri počkali, kým sa boss stiahne potupne.

Koronavírus: Pribudlo ďalších 32 obetí a takmer dvetisíc nakazených (minúta po minúte)

Antigénové testy odhalili ďalších 1 413 osôb s koronavírusom.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.

Neprehliadnite tiež

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.

Podcast Zoom

Zoom: Najkrajší rádioteleskop Arecibo sa už nedá opraviť

Podcastový prehľad noviniek z vedy.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 2. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 5. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 6. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 8. Nie je to len chlapská záležitosť
 9. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 10. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 1. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 2. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 3. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 4. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 5. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 6. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 7. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Novinka medzi prefabrikátmi
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 333
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 496
 3. Aká je chémia vôní 12 997
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 645
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 460
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 999
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 641
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 284
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 831
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 7 117