Green Bank 18. októbra (TASR) - Astronómovia pracujúci s rádiovým teleskopom v Green Bank v americkom štáte Západná Virgínia zažili "sladké" prekvapenie: V oblaku medzihviezdneho prachu a plynu vzdialenom 26.000 svetelných rokov zistili prítomnosť jednoduchých molekúl cukru, ktoré patria k základným stavebným kameňom života.
Cukor, ktorý objavil tím Philipa Jewella z National Radio Astronomy Observatory, sa skladá z ôsmich atómov. Dva atómy uhlíka, dva atómy kyslíka a štyri vodíkové atómy tvoria spolu látku glykolaldehyd. Ten môže reagovať s inými cukrovými molekulami a vytvárať ribózu, ktorá je kostrou kyseliny ribonukleovej (RNA) a deoxyribonukleovej (DNA).
"Objav bol možný len vďaka veľkosti a precíznosti teleskopu," konštatoval Jewell. Green Bank Telescope je najväčší, voľne ovládateľný rádiový teleskop na svete.
Dotyčný medzihviezdny oblak má teplotu iba osem stupňov nad absolútnou nulou. Doposiaľ sa nevedelo, či v takýchto podmienkach môžu vznikať komplexnejšie molekuly. Vedci predpokladajú, že cukrové molekuly sa usadili na zrnkách medzihviezdneho prachu a ich zrážaním spôsobeným čelami rázových vĺn došlo k vzájomným reakciám.
Rázové vlny sú typickým sprievodným javom zrodu hviezd, prebiehajúcom v takýchto oblakoch. Podobné procesy možno prebiehali aj v hmlovine, z ktorej vznikla naša slnečná sústava, a podnietili tvorbu prebiotických molekúl (prebiotický - predchádzajúci životu).
Dlho sa už diskutuje o možnosti, že vznik pozemského života podnietili alebo aspoň urýchlili molekuly, ktoré na Zem priniesli kométy, rodiace sa vo vonkajších, chladných oblastiach mladého slnečnej sústavy.