Washington 17. októbra (TASR) - Pravdepodobnou príčinou prudkého pádu sondy Genesis v Utahu pri návrate z vesmíru boli chybné spínače. Tie mali rozpoznať spomalenie sondy pri návrate do zemskej atmosféry a odštartovať rad pokynov, ktoré mali vypustiť padáky, informovala dnes britská rozhlasová a televízna spoločnosť BBC.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v predbežnej správe o septembrovej nehode tvrdí, že konštrukčná porucha súvisiaca s nastavením spínačov znamenala, že plánovaná sekvencia sa neuskutočnila.
Sonda sa 8. septembra vracala so vzorkami slnečného prachu, ktoré sa zachytávali na päť diskov sondy viac ako 800 dní vo vzdialenosti asi 1,5 milióna kilometrov od Zeme. Počas návratu sa ale Genesis neotvoril brzdiaci ani hlavný padák, ktoré mali sondu spomaliť a následne ju mali zachytiť vo vzduchu vrtuľníky. Akcia sa nepodarila a 205-kilogramové zariadenie spadlo v rýchlosti 310 kilometrov do púšte. Jej plášť za rozbil, pričom na niektorých miestach sa poškodili aj zberné panely častíc vo vnútri.
Aj napriek tomu sa vďaka veľmi pedantnej práci v laboratóriu vesmírneho strediska Johnson v Houstone podarilo zachrániť dostatočný počet častíc slnečného vetra, s pomocou ktorých možno podľa vedcov zavŕšiť misiu Genesis, to znamená pochopiť pôvodné chemické zloženie slnečnej sústavy.
Michael Ryschkewitsch, šéf komisie, ktorá skúma zlyhanie systémov sondy, k chybe spínačov uviedol, že "táto jediná príčina sa zatiaľ na sto percent nepotvrdila, ani to, či to bola jediná chyba v rámci systému Genesis". Zozbierané pozostatky zničenej sondy sú naďalej predmetom skúmania a testov vo Watertone v štáte Colorado, kde sa nachádza zariadenie firmy Lockheed Martin Astronautics, výrobcu sondy.
Výsledky vyšetrovania príčin pádu sondy by mali byť známe do konca novembra.