Uľahčenie ľuďom nakazeným vírusom HIV prináša novo skombinovaný liek Truvada. Je založený na účinnej látke, ktorú vyvinuli českí vedci. Tí oznámili, že sa vzdali licenčných poplatkov, ktoré by mali dostávať, aby liek mohli za minimálnu cenu kupovať chudobné krajiny, kde AIDS masovo ničí populáciu.
Nový preparát je výsledkom medzinárodnej spolupráce. Vznikol skombinovaním dvoch protivírusových medikamentov. Prvý z nich, Viread, vyvinuli vedci v Ústave organickej chémie a biochémie Akadémie vied v Prahe v spolupráci s Katolíckou univerzitou v belgickom Leuvene.
Českí vedci, vedení Antonínom Holým (na snímke ČTK) , vytvorili účinnú látku, belgickí výskumníci overili jej pôsobenie na bunkách napadnutých HIV. Liek už od roku 2001 vyrába americká spoločnosť Gilead Sciences a stal sa jedným z najčastejšie používaných prostriedkov boja proti AIDS.
Teraz firma Gilead Sciences skombinovala Viread s ďalším svojím preparátom. Vznikol medikament Truvada, ktorý je ešte účinnejší, stačí denne jediná tabletka.
Ani Truvada nedokáže vírus HIV zničiť, blokuje však jeho rozmnožovanie. Nakazený môže žiť takmer normálnym životom, prepuknutie AIDS sa odsunie podľa odhadov až o dvadsať rokov.
"V kombinácii s ďalšími liekmi sa azda v budúcnosti podarí zabrániť ochoreniu úplne," verí Antonín Holý. Ako povedal, Truvadu nedávno schválil americký Úrad pre potraviny a lieky (FDA). "V najbližšom čase očakávame schválenie v Európskej únii," dodal. Potom by liek mali k dispozícii aj chorí v Česku i na Slovensku.
Firma Gilead Sciences sa rozhodla, že liek bude za minimálnu cenu dodávať do 68 chudobných krajín Afriky, Ázie, tichomorskej a karibskej oblasti, kde žije 70 percent všetkých chorých na AIDS a infikovaných HIV.
"Preparát tiež výrazne obmedzuje možnosť prenosu vírusu z chorej matky na dieťa pri pôrode, stačí niekoľko dávok pred koncom tehotenstva. Aj to je v týchto krajinách významné," zdôraznil A. Holý.
Chemické protivírusové látky skúma Antonín Holý už od šesťdesiatych rokov. Dlhý výskum prináša vynikajúce výsledky. Okrem Vireadu sú na účinných látkach z jeho laboratória založené aj ďalšie preparáty. Vistide pôsobí proti škále vírusov vrátane mikróbov pravých kiahní. Hepsera ničí vírus žltačky typu B, na ktorú vo svete trpí 300 miliónov ľudí a každý rok na ňu milión pacientov zomiera. Za Viread dostali jeho tvorcovia od EÚ prestížnu Descartovu cenu.
Preparáty sa však vyrábajú v USA. Iba tam vedci našli farmaceutickú firmu schopnú zaplatiť za dotiahnutie lieku do výroby, čo v prepočte stojí viac ako 20 miliárd korún.
"Všetok prach sme ešte nevystrieľali. Možno do roku alebo dvoch predstavíme ďalší liek založený na účinnej látke z nášho ústavu," prezradil novinárom riaditeľ pražského Ústavu organickej chémie a biochémie Zdeněk Havlas. JOSEF TUČEK
(autor je redaktorom českých Hospodárskych novín)