Peking 13. októbra (TASR) - Skamenelina spiaceho dinosaura, ktorú nedávno objavili vedci na severovýchode Číny, môže byť dôkazom, že tieto praveké jaštery mali podobné vzorce správania, aké sa neskôr vyvinuli aj u vtákov, píše najnovšie číslo britského magazínu Nature.
Fosília čínsky nazvaná Mej Lung (v preklade spiaci drak) zobrazuje mladého dinosaura skrúteného tak, ako to zvyčajne robia vtáky, keď spia.
Skamenelinu dlhú 53-centimetrov našli čínski a americkí paleontológovia v kamennej vrstve, ktorej pôvod sa odhaduje do obdobia pred 128 až 139 miliónmi rokov pri meste Pej-piao na severovýchode krajiny.
Ako uvádzajú autori článku, nález je "vzácnym dôkazom priamej súvislosti správania jašterov so stereotypným chovaním pozorovaným u súčasných vtákov, pričom vedci ho predtým s dinosaurami nespájali".
"Tento ojedinelý príklad ukazuje vôbec najskoršie zaznamenaný výskyt stereotypného správania pri spaní či odpočívaní, aké možno pozorovať u dnes vyskytujúcich sa vtákov," uvádza ďalej Nature a dodáva, že táto skrčená pozícia u vtákov znižuje povrch tela a zviera si tak uchováva telesné teplo.
"Z vývojovej pozície objavenej fosílie môžeme konštatovať, že sa tento druh správania vyvinul už u predchodcov dinosaurov a zachovali si ho aj dnešné vtáky."
Skamenelina Mei Long je jedným z významných objavov na severovýchode Číny za ostatných niekoľko rokov.