Bethesda 11. októbra (TASR) - Vedcom sa podarilo dešifrovať DNA hovädzieho dobytka, resp. kravy (Bos taurus). Tvoria ho približne tri miliardy párov báz, rozsahom je teda približne rovnako veľký ako genóm človeka a iných cicavcov, informoval americký Národný inštitút zdravia (NIH) v Bethesde, štát Maryland.
Richard Gibbs a jeho kolegovia z Baylor College of Medicine v Houstone prečítali genóm herefordskej kravy menom L1 Dominette 01449 v priemere 3,3-krát. Do konca roka 2005 chcú vedci každú bázu DNA prečítať šesťkrát. Pracovná verzia genómu kravy je však už teraz prístupná v internete.
Pri dešifrovaní genómu postupovali vedci tak, že molekulu DNA najprv rozdelili na množstvo menších úsekov. V ďalšom kroku určili sled párov báz každého úseku a údaje uložili do počítača, ktorý potom vykonal najzdĺhavejšiu etapu práce - usporiadanie úsekov DNA do správneho poradia.
Získané údaje môžu poľnohospodári a zverolekári využiť na zlepšenie zdravotného stavu zvierat a zvýšenie výživnej hodnoty hovädzieho mäsa a mliečnych výrobkov. To bude mať vplyv aj na zdravie človeka.
Medzinárodný projekt čítania kravského genómu sa začal v decembri 2003. Náklady vo výške asi 53 miliónov dolárov uhradia zdravotnícke a výskumné inštitúcie, ako aj agrárne koncerny z USA, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu. Po herefordskej krave sa chcú vedci pustiť do dešifrovania genómov holsteinskej kravy a rás Jersey, Limousin a Brahman.