l Jošiko Katazaová-Okamotová z Ibaraki University (Japonsko) s kolegami objavila v disku jemného prachu, ktorý obklopuje hviezdu beta Maliara (Pictoris), náznaky existencie troch zárodočných planét. Vzdialené sú od nej 6-, 16- a 30-krát toľko ako Zem od Slnka.
l Podľa tímu Davida Vanimana z Los Alamos National Laboratory (USA) sa časť stratených vodných oceánov Marsu skrýva v tamojších ložiskách hydrátovaných sulfátov.
l Analýza čadičových hornín na Havaji, ktorú vykonal tím Munira Humayuna z Floridskej štátnej univerzity (USA), ukazuje, že pôvodná láva vznikla veľmi hlboko, až tam, kde sa stýkajú plášť a jadro Zeme. Podporuje to názor o chemickej interakcii plášťa s jadrom.
l Maria Cristina Facchiniová z Consiglio Nazionale delle Ricerche v Bologni (Taliansko) s kolegami preukázala, že značnú časť morských aerosolov, vplývajúcich na globálnu klímu, produkuje organická látka, najmä fytoplanktón. Množstvo závisí od ročného obdobia.
l Johannes le Coutre z Nestlé Research Center (Švajčiarsko) s kolegami zistil, že ľudia sa od šimpanzov a bonobov (na obrázku) líšia aj génmi zo skupiny TR2, ktoré kódujú chuťové receptory horkosti. Dokladá to rozdielnu potravnú adaptáciu po ich evolučnom rozchode.
l Pleiotropia je odborné označenie faktu, že väčšina génov ovplyvňuje naraz mnoho znakov. To brzdí evolúciu. Kevin Foster z Rice University (USA) s kolegami však objavil, že v prípade sociálnych améb Dictyostelium discoideum pleiotropia stabilizuje ich vzájomnú spoluprácu.
l Takaši Hajaši a Richard Carthew zo Severozápadnej univerzity (USA) zistili, že embryonálne bunky ovocnej mušky drozofily sa pri svojej samoorganizácii do podoby sietnice v mušom oku riadia rovnakými fyzikálnymi princípmi, aké ovládajú tvorbu mydlových bublín.
l Tím Marca Spehra z Marylandskej univerzity (USA) zistil, že ľudský receptor hOR17-4, ktorý pomáha spermii "vyňuchať" vajíčko pri oplodnení, je aktívny aj v čuchovom tkanive nášho nosa. Také široké funkčné rozpätie je v rámci cicavčích čuchových receptorov unikátne.
l Podľa tímu Michaela Cheea zo SingHealth (Singapúr) fakt, že niektorí ľudia sa naučia ľahko druhú reč, no iní to zvládnu iba veľmi ťažko, zrejme možno vysvetliť rozdielnou aktiváciou mozgových oblastí, ktoré ovládajú takzvanú fonologickú pracovnú pamäť.