V októbri sa začína stmievať očividne skôr. Zdá sa preto, akoby sme sa nemohli zbaviť niektorých súhvezdí nad západom, kde nájdeme Pastiera , Severnú korunu , Herkula i obrazec Hadonosa vľavo od nich. Po pár hodinách však zapadnú a nahradia ich nedávne letné ozdoby neba: presunie sa Labuť, Lýra, klesne i Kasiopeja . Aj ich miesta neskôr obsadia Perzeus a Povozník .
Celú noc si môžeme prezerať zvieratníkové súhvezdia - na juhu najprv kulminujú Kozorožec , Vodnár a Ryby. Pegas s Andromédou spoločne vyplnia oblasť medzi zenitom a ekliptikou. O polnoci vrcholí V eľryba , za ňou rieka Eridanus .
Nadránom je nad obzorom celá plejáda zimných súhvezdí: v plnej kráse Býk , Blíženci , Orión , pod ním Zajac , nenápadný Jednorožec , Malý pes a pod ním výrazný Veľký pes s najjasnejšou hviezdou oblohy Síriom . Rak a Lev sú už vysoko a Hydra pod nimi víta svitanie. Veľký voz dokrúžil nad severovýchod. Cefeus medzitým klesol zo zenitu, nad severozápadom sa vlní dlhý Drak , na severovýchode stúpa Ž irafa .
Česť planét budú v októbri hájiť len dve - Venuša so Saturnom. Merkúr sa stane na istý čas nepozorovateľným, pretože voči Slnku budú so Zemou na opačných stranách. Vďačným objektom na rannej oblohe zostáva jasná Venuša ; nájdeme ju pred východom Slnka pod Levom. Mars bol nedávno v podobnej situácii ako Merkúr (za Slnkom), ale už sa pomaly tlačí na rannú oblohu. Zatiaľ sa však na jeho pozorovanie netešte. O trochu lepšie postavenie, tiež ráno, má o tri magnitúdy jasnejší Jupiter , ktorý koncom mesiaca nájdeme v Panne nízko nad východným obzorom.
Zato Saturn v Blížencoch sa čoskoro stane celonočným objektom, veď koncom októbra vychádza hodinu a pol pred polnocou. Pokojne si vychutnajte jeho prstence i iskrivé hviezdne okolie. Na Urán (Vodnár) a Neptún (Kozorožec) použite poľovnícky triéder - kotúčiky planét nerozlíšite, ale prezradí ich pokojné svetlo. Obe zapadajú po polnoci, čiže pri kulminácii nevysoko nad juhom budú príjemnými cieľmi na oblohe skorého večera.
Vo štvrtok 28. 10. o 5:07 LSEČ nastane úplné zatmenie Mesiaca , druhé v tomto roku. Neuvidíme celý priebeh, ale najzaujímavejšie fázy áno. Čiastočné zatmenie sa začne skoro ráno o 3:14 a úplné zatmenie o 4:23, s maximálnou fázou o 5:04. Skončením úplného zatmenia (5:44) bude pokračovať fázou čiastočného zatmenia do 6:53.
V októbri sú v činnosti niektoré meteorické roje, hlavné i vedľajšie. Z tých aktívnejších si pozornosť zaslúžia Orionidy (roj kométy 1P/ Halley ), ktoré majú v rámci viactýždňovej aktivity maximum 21. 10. Vtedy bude Mesiac rušiť len málo, po polnoci, keď zapadne, už vôbec.
ŠTEFAN GAJDOŠ