SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Nový vyhľadávač Clusty - lepší než Google?

Cez ktorý vyhľadávač pátrate po informáciách na internete? Ak ste dokázali odpovedať názvom jediného servera, znamená to, že na webe nevyhľadávate práve najefektívnejšie.

Napriek fenomenálnemu úspechu Google totiž ani tento nástroj nie je ideálnym pri hľadaní všetkých druhov informácií a väčšina skúsených internetistov používa na rôzne úlohy viacero nástrojov. Nový vyhľadávač Clusty fungujúci na internete od minulého týždňa v porovnaní s Google ponúka viacero vylepšení, ktoré z neho robia kvalitnú alternatívu dnešných vyhľadávacích nástrojov.

Konkurovať im nemôže v počte odkazov zaradených v databáze. Jeho cieľom je, naopak, bojovať proti preťaženiu informáciami a užitočný preto bude najmä pri hľadaní všeobecných termínov, ku ktorým existuje na webe množstvo informácií.

Kľúčovou výhodou Clustyho je zaraďovanie nájdených stránok do skupín, čiže "klastrov" (odtiaľ jeho názov). Napríklad pri vyhľadaní anglického slova "house" (dom) vám umožní upresniť, či vás zaujímajú nehnuteľnosti, informácie o hudobnom štýle house, Bielom dome a podobne. Zoraďovanie do skupín funguje pri všetkých častiach vyhľadávača, hoci aj v sekcii s aktuálnym

Vývoj v oblasti vyhľadávačov sa nezastavil - medzi novinky patrí aj program Grokker (www.grokker.com), ktorý informácie zobrazuje vo forme grafov. Na snímke prezident firmy Groxis, ktorá Grokker vyrába, R. J. Pittman. FOTO - ČTK/AP

spravodajstvom. Tá pred dvoma dňami ponúkala najnovšie správy zoradené do automaticky vytvorených kategórií ako Kerry-Bush, Irak, ceny ropy či Izrael a pásmo Gazy - ale samostatnou kategóriou boli aj správy obsahujúce slovo "zomrel". Podobne napríklad pri vyhľadaní Slovenska ponúkne Clusty kategórie ako cestovanie, mapy, fotky či tradície, ale aj nie celkom logickú "republiku".

Okrem webových stránok dokáže Clusty vyhľadávať aj v množstve špecializovaných zdrojov - nájde aj obrázky, definíciu z encyklopédie, text z blogu či počítačového servera Slashdot. Každý surfista si môže sám zvoliť, ktoré z týchto kategórií sa mu majú na titulnej stránke zobrazovať. Niekoľko vylepšení prináša i pri prezentácii výsledkov vyhľadávania. Nájdené stránky napríklad možno otvárať priamo uprostred okna s výsledkami a potom ich zasa zatvoriť bez toho, aby ste museli pri hľadaní opúšťať vyhľadávač skôr, než hľadanú informáciu nájdete.

Vyhľadávač prevádzkuje firma Vivismo, ktorá pred štyrmi rokmi na rozbehnutie projektu získala miliónový grant od americkej Národnej vedeckej nadácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Vizualizácia - ClearSpace zachytáva odpadok.

Číňania tvrdia, že dosiahli kvantovú nadvládu

Míľnik dosiahol už druhý stroj na svete.

Ilustračné foto.
Podcast Tech_FM

Grónsky ľad sa už nikdy nemusí spamätať

Nové správy z vedy.

Marián Brestič