SME

Unikátna technológia malého Babylonu

Piaty bratislavský most s pracovným názvom Košická začne slúžiť až v polovici budúceho roku, po dobudovaní nájazdov a štvorprúdovej vozovky. Už dnes je však jasné, že sa stal ďalšou bratislavskou dominantou.

Pohľad na Slnko cez most Košická, ktorý sa už nikdy nezopakuje.

FOTO - ANDREJ JAROŠEVIČ

Generálny riaditeľ firmy Metro a. s., investora stavby, Ing. Ladislav Csáder prirovnal stavenisko k malému Babylonu, kde počuť slovenčinu, češtinu, maďarčinu, nemčinu i angličtinu. Aj preto treba spomenúť ešte jeden nezanedbateľný prínos slovenských vedcov a technikov.

Pri meraní sily v závesoch mosta, na ktorých visí hlavné pole, a pri monitorovaní ich stavu počas budúcej prevádzky mosta pomohla unikátna metóda, založená na magnetomechanickom jave, ktorá je vo svete unikátna.

Magnetické vlastnosti ocele sa menia pri jej mechanickom namáhaní. Výskumu fyzikálnej podstaty a aplikácií tohto javu sa už viac ako 15 rokov venuje kolektív fyzikov Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Výsledkom výskumu a vývoja sú meracie snímače a aparatúry, ktoré umožňujú bezkontaktné meranie sily v oceľových lanách, tyčiach a kábloch ako dôležitých súčastí mostov, vodojemov alebo ochranných obalov reaktorov jadrových elektrární.

Medzi najvýznamnejšie diela patrí systém na monitorovanie sily v predpínacích kábloch ochranných obálok reaktorov na obidvoch blokoch jadrovej elektrárne Temelín (pracuje od roku 1994) a systém na nepretržité monitorovanie sily v nosných kábloch zaveseného mosta Jiang-jin cez rieku Jang-c-jiang v Číne (pracuje od roku 1999).

Skupina okolo docenta Andreja Jaroševiča pri vývoji a zdokonaľovaní metódy spolupracuje s viacerými zahraničnými univerzitami, napríklad University of Illinois v Chicagu a Portsmouth University, a tiež s mnohými svetovými aj domácimi firmami.

Každá monitorovacia aparatúra je šitá na mieru konkrétnej stavbe. Preto v lete strávili doc. Jaroševič s najbližším spolupracovníkom dr. Fabom nejeden deň v útrobách mosta; na pripojenom počítači sledovali a vyhodnocovali okamžitý stav napínaných lán. Osviežili si tak svoje predchádzajúce odborné zážitky z Číny, Japonska či z českého Temelína.

Na záver jedna perlička. Teraz je A. Jaroševič práve v Španielsku, kde dojednáva záchranu kostolíka z 15. storočia. Treba ho opásať ocelovymi pásmi tak, aby sa kostolík nerozpadol, ale aby ho pásy nerozdrvili. Opäť sa použije jeho metóda.

Autor: MARTIN BELLUŠFakulta matematiky, fyziky, informatiky UK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu