boli až do doby pred 3,8 miliardami rokov.
Najstaršími známymi priamymi stopami pozemského života sú reťazce guľovitých či mierne pozdĺžnych štruktúr v istých horninách. Silne pripomínajú dnešné sinice a jednobunkové riasy v oceánoch. Vedci ich našli na viacerých lokalitách, predovšetkým v Austrálii a Južnej Afrike. Vek: 3,2 až 3,4 miliardy rokov.
V poslednom čase sa však objavilo niekoľko štúdií, ktoré biologický pôvod týchto štruktúr spochybnili. Ich autori tvrdili, že takéto štruktúry vznikli bežnými geologickými procesmi, aké sprevádzajú hydrotermálnu činnosť. Tá je v oceánoch stále pomerne hojná.
Michael Tice a Donald Lowe zo Stanfordovej univerzity (USA) sa rozhodli situáciu vyjasniť. Ako napísali v najnovšom čísle časopisu Nature, dôkladne preskúmali náleziská príslušných štruktúr v rohovcovom (sedimentárna hornina) útvare Buck Reef v Južnej Afrike. Dospeli k záveru, že náleziská vznikli sedimentáciou v normálnom prostredí plytkého, alebo stredne hlbokého mora. Štruktúry z Buck Reef sú najpravdepodobnejšie pozostatkami mikrobiálnych povlakov, tvorených fotosyntetickými organizmami. To podľa nich predstavuje dostatočne spoľahlivý dôkaz, že jednobunkové organizmy, ktorých látková výmena fungovala na základe fotosyntézy, na Zemi prosperovali už pred najmenej 3,416 miliardy rokov.
(zu)