Cambridge/La Jolla 24. septembra (TASR) - Na prvý pohľad nehostinné polárne regióny sú plné života. Vedci z British Antarctic Survey (BAS) a ich americkí kolegovia Scrippsovho ústavu pre oceánografiu kalifornskej La Jolle tam podľa časopisu Nature objavili na spodnej strane skál veľké kolónie fotosynteticky aktívnych mikroorganizmov. Nález podporuje úvahy o existencii života aj na iných planétach okrem Zeme.
Baktérie žijúce pod skalami, ktoré získavajú energiu zo slnečného žiarenia, sa vyskytujú okrem iného na púšťach. Takéto tzv. hypolitické spoločenstvá sa však sústreďujú pod priesvitnými kameňmi - napríklad z kremeňa, kde majú dostatok svetla pre fotosyntézu.
Polárnikmi objavené cyanobaktérie žijú však pod nepriesvitnými horninami. Vedci našli ich kolónie na vyše 90 percentách skúmaných kameňov. Tie chránia mikroorganizmy pred extrémnym ultrafialovým žiarením a silnými polárnymi vetrami.
Baktérie však v úplnej tme nie sú. Kamene sú totiž neustálym zamŕzaním a roztápaním pôdy v pohybe, takže do podložia preniká dostatok svetla pre fotosyntézu.
Tieto ekosystémy sú rovnako produktívne ako machy a lišajníky na povrchu, tvrdia vedci. Doterajšie odhady produktivity sú podľa nich minimálne o polovicu poddimenzované.
"Objav ukazuje, že miesta, ktoré považujeme za extrémne napríklad Mars môžu byť vhodné pre život," povedal Charles Cockell z BAS. "Póly nie sú pustatina, za ktorú sme ich doteraz považovali."