- Niekto si svoje heslo vymyslí v zlomku sekundy, iný nad ním premýšľa celé hodiny. No bez ohľadu na to, ako dlho vám výber hesla trval, jeho „dešifrovanie“ je oveľa ľahšie, ako si myslíte.
- Podľa britskej štúdie väčšina užívateľov hľadá inšpiráciu v osobnom živote – približne polovica opýtaných si za heslo zvolila svoje meno či prezývku, kým tretina respondentov zase obľúbenú hviezdu či športovca.
- Ak teda vidíte chlapíka v tričku s logom futbalového klubu Arsenal, môžete skúsiť preniknúť do jeho počítača pod heslom strelec alebo pod menom niektorého hráča.
Autori štúdie rozdelili užívateľov počítačov do štyroch kategórií podľa ich hesla:
- Takmer polovica opýtaných, 48 percent, patrí do kategórie rodina – zvolili si totiž svoje meno, prezývku alebo dátum narodenia. „Takéto heslo si zvyčajne vyberú tí, ktorí nie sú nejako mimoriadne počítačovo gramotní, ale v práci denne používajú počítač,“ vysvetľuje psychologička Helen Petrieová.
- Ďalšiu kategóriu tvoria fanúšikovia – 32 percent respondentov myslí aj pri počítači na svoj idol.
- Tretia skupina vyťuká na svojej klávesnici zvyčajne slová ako samec či sexy, alebo niečo podobne šťavnaté, čo však obyčajne nemá s ich skutočným životom nič spoločné. Odborníci ich preto zaradili do kategórie fantastov.
- A napokon, posledná a najmenšia kategória sú „šifrovači“. Ide o počítačových supermanov, ktorí si uvedomujú, kde má tento výdobytok techniky slabiny, a snažia sa tak zmiasť nepovolaných, ktorí by chceli preniknúť do ich počítača. Heslá týchto šifrovačov väčšinou tvorí zmes písmen, čísel a interpunkčných znamienok.
Na štúdii sa zúčastnilo 1200 ľudí z 30 britských firiem. Z jej výsledkov vyplýva, že z bezpečnostného hľadiska heslá väčšiny užívateľov počítačov nepredstavujú pre votrelca žiadnu prekážku.
(tasr)