SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Thalidomid, ktorý zabíjal deti, dostáva ešte jednu šancu

Uplynulé storočie malo svoj veľký farmaceutický škandál. Od októbra 1957 až do roku 1961 dostávali ženy v Európe, Austrálii, na Novom Zélande a v Kanade proti ranným nevoľnostiam liek, ktorý obsahoval derivát glutamátu - thalidomid (volal sa Contergan, ..

Tabletky thalidomidu. Tento liek zabil a poškodil tisícky detí. Teraz však vďaka pokračujúcemu vedeckému výskumu dostáva novú šancu aj pri liečbe rakoviny. FOTO - ARCHÍV

Uplynulé storočie malo svoj veľký farmaceutický škandál. Od októbra 1957 až do roku 1961 dostávali ženy v Európe, Austrálii, na Novom Zélande a v Kanade proti ranným nevoľnostiam liek, ktorý obsahoval derivát glutamátu - thalidomid (volal sa Contergan, v USA ho vtedy nepovolili). Po čase sa zistilo, že už jedna tabletka mohla vážne poškodiť ešte nenarodené dieťa.

Len v Nemecku, kde ho vedci vymysleli, vtedy zomrelo 2700 detí, v celom svete ich zostalo postihnutých viac ako dvanásťtisíc. Tento škandál nedávno pripomenul aj princ Charles, keď upozorňoval na nové nebezpečenstvá nekontrolovaného vývoja vedy.

Účinkuje proti rakovine

Po tragickej minulosti sa však pred thalidomidom rysuje nádejná budúcnosť. Americkí vedci klinicky potvrdili, že môže úspešne zasiahnuť proti niektorým formám rakoviny. A už teraz nešetria superlatívmi.

"Thalidomid predstavuje novú éru v liečbe doteraz fatálnych chorôb, ako je mnohopočetný myelóm," napísal S. Vincent Rajkumar, hematológ zo známej Mayo Clinic v americkom Rochesteri v komentári k výskumu, ktorý klinika publikovala.

Mnohopočetný myelóm vzniká zhubnou premenou B lymfocytov a ich nekontrolovaným delením v plazmatickej bunke. Delenie a nahromadenie plazmatických buniek, ktoré unikli programovanej smrti, prebieha prevažne v kostnej dreni.

V rokoch 1956-1970 na Mayo Clinic sledovali 241 pacientov s monoklonálnou gamapatiou a zistili, že riziko premeny tejto choroby na zhubný myelóm pretrváva ešte aj 30 rokov po hospitalizácii a liečbe, teda prakticky po celý život.

Vyžaduje presné dávkovanie

Vedci a lekári z niekoľkých výskumných a klinických pracovísk (napríklad z Dana-Farber Cancer Institute v Bostone a z H. Lee Moffitt Cancer Centre v Tampe) študovali dávkovanie thalidomidu pre pacientov, ktorí po transplantácii kostnej drene dostávali vysoké dávky chemoterapeutík. Dospeli k záveru, že thalidomid, ak sa podáva v presne individualizovaných dávkach pre každého pacienta, je účinný a zlepšuje kvalitu života. V kombinácii s inými liekmi môže pôsobiť aj proti jednej z chronických foriem leukémie.

Terajšie výskumné výsledky sú pokračovaním predchádzajúcej vedeckej práce. Jednu z prvých štúdií o protirakovinových účinkoch thalidomidu publikoval New England Journal of Medicine v novembri 1999. Vtedy sa na ňom podieľali výskumníci z Centra pre výskum rakoviny Univerzity v Arkansase a rovnako z Dana-Farber Cancer Institute.

Ako Fénix z popola

Druhý život thalidomidu sa však začal už v roku 1964. Vtedy vstal eko Fénix z popola vlastne vďaka náhode, a vďaka jeruzalemskému lekárovi Sheskinovi. Ten ho predpísal chorému na lepru, ktorý od bolestí nemohol už niekoľko nocí zaspať. Thalidomid vtedy pomohol pacientovi nielen zaspať, ale dokonca sa mu veľmi uľavilo aj od lepry.

Odvtedy sa proti tejto ešte stále nebezpečnej chorobe používa a používa sa aj u pacientov s AIDS. Ukázalo sa totiž, že pôsobí protizápalovo, a navyše obnovuje oslabenú imunitu. V 90. rokoch dokonca americká Food and Drug Administration, ktorá veľmi prísne skúma každý nový liek predtým, než sa dostane na trh v USA, povolila jeho oficiálny predaj.

Lekári doteraz ešte iba hľadajú presný mechanizmus pôsobenia tohto lieku. Veď iba na to, aby vedci zistili, prečo a ako vlastne poškodzuje embryá, vzniklo viac ako 20 teórií.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zadržanie Dušana Kováčika.

Koronavírus: Na Slovensku potvrdili 17 úmrtí, Česko pokračuje v rekordoch (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 33 602. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 115 obetí.

Odberové miesto na testovanie pacientov na ochorenie COVID-19 pred Infekčným pavilónom na Kramároch.
Pacientov s covidom budú musieť zrejme zakrátko voziť do iných nemocníc, lebo bojnická bola v utorok už plná.
Podcast Dobré Ráno.
Cynická obluda

Zázrak v parlemente

Záborská, pevne sa spoliehajúca na hlasy fašistov, už videla svoje obmedzenie interrupcií ako hotovú vec.

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Na Mesiaci má byť 4G sieť. Vybuduje ju Nokia

Zariadenie vynesú koncom roka 2022.

Vizualizácia práce astronautov na Mesiaci. NASA a telekomunikačný výrobca Nokia sa spojili, aby na našej družici poskytli prvú bezdrôtovú sieť 4G.
Koľko známych vesmírnych objektov na fotke nájdete? Fotka Tomáša Slovinského sa už tretíkrát za posledný rok stala Astronomickou snímkou dňa NASA.