SME

Thalidomid, ktorý zabíjal deti, dostáva ešte jednu šancu

Uplynulé storočie malo svoj veľký farmaceutický škandál. Od októbra 1957 až do roku 1961 dostávali ženy v Európe, Austrálii, na Novom Zélande a v Kanade proti ranným nevoľnostiam liek, ktorý obsahoval derivát glutamátu - thalidomid (volal sa Contergan, ..

Tabletky thalidomidu. Tento liek zabil a poškodil tisícky detí. Teraz však vďaka pokračujúcemu vedeckému výskumu dostáva novú šancu aj pri liečbe rakoviny. FOTO - ARCHÍV

Uplynulé storočie malo svoj veľký farmaceutický škandál. Od októbra 1957 až do roku 1961 dostávali ženy v Európe, Austrálii, na Novom Zélande a v Kanade proti ranným nevoľnostiam liek, ktorý obsahoval derivát glutamátu - thalidomid (volal sa Contergan, v USA ho vtedy nepovolili). Po čase sa zistilo, že už jedna tabletka mohla vážne poškodiť ešte nenarodené dieťa.

Len v Nemecku, kde ho vedci vymysleli, vtedy zomrelo 2700 detí, v celom svete ich zostalo postihnutých viac ako dvanásťtisíc. Tento škandál nedávno pripomenul aj princ Charles, keď upozorňoval na nové nebezpečenstvá nekontrolovaného vývoja vedy.

Účinkuje proti rakovine

Po tragickej minulosti sa však pred thalidomidom rysuje nádejná budúcnosť. Americkí vedci klinicky potvrdili, že môže úspešne zasiahnuť proti niektorým formám rakoviny. A už teraz nešetria superlatívmi.

"Thalidomid predstavuje novú éru v liečbe doteraz fatálnych chorôb, ako je mnohopočetný myelóm," napísal S. Vincent Rajkumar, hematológ zo známej Mayo Clinic v americkom Rochesteri v komentári k výskumu, ktorý klinika publikovala.

Mnohopočetný myelóm vzniká zhubnou premenou B lymfocytov a ich nekontrolovaným delením v plazmatickej bunke. Delenie a nahromadenie plazmatických buniek, ktoré unikli programovanej smrti, prebieha prevažne v kostnej dreni.

V rokoch 1956-1970 na Mayo Clinic sledovali 241 pacientov s monoklonálnou gamapatiou a zistili, že riziko premeny tejto choroby na zhubný myelóm pretrváva ešte aj 30 rokov po hospitalizácii a liečbe, teda prakticky po celý život.

Vyžaduje presné dávkovanie

Vedci a lekári z niekoľkých výskumných a klinických pracovísk (napríklad z Dana-Farber Cancer Institute v Bostone a z H. Lee Moffitt Cancer Centre v Tampe) študovali dávkovanie thalidomidu pre pacientov, ktorí po transplantácii kostnej drene dostávali vysoké dávky chemoterapeutík. Dospeli k záveru, že thalidomid, ak sa podáva v presne individualizovaných dávkach pre každého pacienta, je účinný a zlepšuje kvalitu života. V kombinácii s inými liekmi môže pôsobiť aj proti jednej z chronických foriem leukémie.

Terajšie výskumné výsledky sú pokračovaním predchádzajúcej vedeckej práce. Jednu z prvých štúdií o protirakovinových účinkoch thalidomidu publikoval New England Journal of Medicine v novembri 1999. Vtedy sa na ňom podieľali výskumníci z Centra pre výskum rakoviny Univerzity v Arkansase a rovnako z Dana-Farber Cancer Institute.

Ako Fénix z popola

Druhý život thalidomidu sa však začal už v roku 1964. Vtedy vstal eko Fénix z popola vlastne vďaka náhode, a vďaka jeruzalemskému lekárovi Sheskinovi. Ten ho predpísal chorému na lepru, ktorý od bolestí nemohol už niekoľko nocí zaspať. Thalidomid vtedy pomohol pacientovi nielen zaspať, ale dokonca sa mu veľmi uľavilo aj od lepry.

Odvtedy sa proti tejto ešte stále nebezpečnej chorobe používa a používa sa aj u pacientov s AIDS. Ukázalo sa totiž, že pôsobí protizápalovo, a navyše obnovuje oslabenú imunitu. V 90. rokoch dokonca americká Food and Drug Administration, ktorá veľmi prísne skúma každý nový liek predtým, než sa dostane na trh v USA, povolila jeho oficiálny predaj.

Lekári doteraz ešte iba hľadajú presný mechanizmus pôsobenia tohto lieku. Veď iba na to, aby vedci zistili, prečo a ako vlastne poškodzuje embryá, vzniklo viac ako 20 teórií.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu