SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Robot Deep Green sa učí hrať biliard

Roboty, okrem toho, že pracujú v priemysle, tiež tancujú a hrajú futbal; teraz je na svete prvý, ktorý bojuje pri biliardovom stole.

Profesor Greenspan pri stretnutí so svojím robotom.

FOTO - ARCHÍV MICHAELA GREENSPANA

Michael Greenspan z univerzity v Kingstone v kanadskej provincii Ontario zostrojil so svojimi študentmi prvého robota, ktorý zvláda hru s tágom. Ako sám hovorí, sčasti ide o zábavu, ale hlavne sa pri tom učí programovať stroj tak, aby spracúval vizuálne informácie a prepočítaval správne využitie sily. Jedno aj druhé sa totiž uplatní i pri menej zábavných činnostiach.

Profesor Greenspan o sebe prezrádza, že rád hrá biliard, ale sebakriticky uznáva, že nie je príliš zdatným hráčom. Preto mu napadlo, že čo nedokáže sám, naučí robota.

Jeho prístroj má podobu robotického ramena upevneného pri strope, vybaveného počítačom a kamerou a zvierajúceho tágo. Pri každom údere musí počítačový program vyhodnotiť umiestnenie jednotlivých gúľ a rozoznať, ktoré patria jemu a ktoré súperovi. Jeho výhodou je, že nikdy netrpí nervozitou, a tak sa nestane, že by pri odpálení guľu minul. Faktom však je, že prepočítanie ďalších odrazov gúľ od seba a od okrajov stola program zatiaľ nezvláda dostatočne, preto ho porazí každý priemerný hráč.

Avšak Greenspan je optimista a verí, že všetko vylepší pri ďalšom zdokonaľovaní svojho programu. Na prácu má však iba voľné chvíľky medzi vývojom iných robotických projektov. Podieľa sa napríklad aj na konštrukcii robotického systému, ktorý má vo vesmíre "odchytávať" družice a opravovať ich.

Prácu biliardového robota riadi počítač. Profesor ho nazval Deep Green (temná zeleň), čo je narážka na jeho meno (Greenspan možno preložiť ako zelený oblúk), na zvyčajnú farbu biliardového súkna a samozrejme i na počítač Deep Blue (temná modrá). Tento computer firmy IBM hrá šach a v roku 1997 porazil majstra sveta Garryho Kasparova.

Bude niekedy biliardový počítač Deep Green, napojený na robotické rameno, porážať špičkových hráčov biliardu? To sa ešte iba ukáže. Zatiaľ s ním vraj je aspoň veselo. (jet)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dušan Kováčik v sprievode príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráže.

Súd vymeral Kováčikovi aj trest prepadnutia majetku.


7 h

Neprehliadnite tiež

Matematik Zbyněk Kubáček z Katedry matematickej analýzy a numerickej matematiky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK.

Vystúpi na Európskej noci výskumníkov.


11 h

Pozrite si live stream z prednášok Noci výskumníkov.


14 h
Hrebeň Wdowiak.

Preprava stavebného materiálu na Mars by bola astronomicky drahá.


ČTK 18. sep
Skryť Zatvoriť reklamu