Berlín 29.novembra (TASR) - Diskusia okolo klonovania ľudských embryí bude zrejme trvať ešte veľmi dlho a hľadaný kompromis je v nedohľadne. Vedci z univerzity v Bonne upozornili v tejto súvislosti na existenciu zmrazených ľudských embryí, počatých v skúmavke, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.
V chladiacich boxoch laboratórií, patriacich klinikám reprodukčnej medicíny ležia státisíce zmrazených ľudských embryí, ktoré však nemožno držať na ľade donekonečna.
Aj napriek extrémne nízkej teplote okolo mínus 200 stupňov život v bunkách neprestáva. Po piatich rokoch vznikajú v každom živom organizme nezvratné poškodenia, takéto embryo sa stáva z hľadiska reprodukčnej medicíny nepoužiteľné a ničí sa, potvrdil v rozhovore pre Die Welt prof. Otmar Wiestler z univerzity v Bonne. Prečo nevyužiť tieto embryá na výskumné ciele a na získanie kmeňových buniek, pýta sa Wiestler spoločne so svojím kolegom Oliverom Brüstlom.
Obaja vedci sa zároveň prikláňajú k názoru, že terapeutické a reprodukčné klonovanie je treba zakázať, rovnako sú proti zásahom do genetickej výbavy embryí a vznikom embryí na výskumné účely.
Nemeckí vedci skúmajú novú metódu uchovávania oplodnených ľudských vajíčok ešte pred začiatkom samotného delenia buniek a vzniku prvých reťazcov DNA u nového jedinca. Takýto biologický materiál znáša extrémny chlad lepšie a možno ho uchovať dlhšie. Len prednedávnom zaregistrovali v SRN narodenie zdravého dieťaťa po tom, ako zárodočné bunky jeho rodičov pobudli na ľade rovných deväť rokov, uzatvára Die Welt.