Lima 29. novembra (TASR) - Pôvodní obyvatelia Peru trpeli na tuberkulózu ešte pred príchodom španielskych dobyvateľov. Tento výsledok najnovších výskumov amerických vedcov je v ostrom kontraste s doteraz prijímaným názorom, že chorobu priniesli do Južnej Ameriky Európania.
Ako uvádza tlačová agentúra Reuters, výskumy sa uskutočnili na múmiách nositeľov chachapoyanskej kultúry. Zabalzamované mŕtvoly boli uložené pred 500-1000 rokmi do hrobov na príkrych svahoch v peruánskych Andách. Amerika sa začala kolonizovať až po roku 1492.
Výskumníci na univerzite v americkom Handame, štát Connecticut, boli prekvapení, že pri veľkom percente múmií, ktoré objavili v roku 1996, zaznamenali infekčný chorobný proces v chrbtici a pľúcach podobajúci sa na tuberkulózu.
Zistenia vychádzajú z röntgenových snímkov 205 múmií z pohrebiska Laguna de los Condores. Vedecký proces rovnako odhalil, že stredovekí obyvatelia tejto oblasti Južnej Ameriky trpeli aj na artritídu. Pochovaní jedinci dosiahli vek v rozpätí od 20 do 40 rokov.
Indiáni patriaci k chachapoyanskej kultúre museli veľmi tvrdo fyzicky pracovať. Aj ich chrup bol v mimoriadne zlom stave a vyskytovalo sa u nich i rednutie kostí. To bolo pravdepodobne výsledkom genetických daností alebo stravovacích návykov.
Takéto veľké množstvo zdravotných problémov u chachapoyanskej kultúry vedcov prekvapilo. Tento ľud totiž žil v natoľko vzdialených oblastiach, že sa u neho nepredpokladal výskyt takmer nijakej choroby.