Londýn 23. augusta (TASR) - Satelitné a káblové technológie uľahčujú život v modernej dobe, ale na druhej strane znižujú šancu, že sa o živote na Zemi dozvedia mimozemské civilizácie. Prechod na tento spôsob prenosu informácií totiž znížil množstvo rádiových vĺn, ktoré by mohli mimozemšťania - ak existujú - zachytiť, tvrdí podľa časopisu New Scientist Frank Drake, jeden z pionierov projektu hľadania mimozemskej inteligencie (SETI).
Rádiové signály televíznych vysielačov boli podľa Drakea "najvýraznejšími znakmi našej existencie". Bežné antény vyžarujú výkon asi jeden megawatt a vo vesmíre majú relatívne veľký dosah. Satelity, ktoré v čoraz väčšej miere nahrádzajú klasické vysielače, však vystačia len so zlomkom tohto výkonu a ešte k tomu ho zameriavajú cielene na prijímateľa signálu. V prípade káblových sietí uniká do vesmíru žiarenie zanedbateľnej intenzity.
Obdobie, v ktorom prenikali zo Zeme do vesmíru rádiové vlny, sa tak postupne asi po 100 rokoch skončí, myslí si Drake. Čím dlhšie však potrvá, o to väčšia je pravdepodobnosť, že Zem si všimnú na nejakej planéte obývanej mimozemšťanmi.
Dĺžka trvania obdobia, v ktorom dáva človek o sebe vedieť do okolitého vesmíru, je veľmi dôležitým faktorom vo výpočtoch pravdepodobnosti kontaktu s mimozemšťanmi programu SETI. Nestačí totiž, že niekde vo vesmíre existuje inteligentný život: Signály zo Zeme sa musia k nemu dostať v správnom čase cez obrovské kozmické časové dimenzie.