Peking 22. augusta (TASR) - Ľuďom, ktorí žijú vo veľkých nadmorských výškach, hrozí starecká demencia a ďalšie príznaky starnutia asi o desať rokov skôr než ich rovesníkom v nižších nadmorských výškach. Tieto zistenia odzneli na lekárskej konferencii v Tibete, informujú dnes čínske štátne médiá.
"Vyšetrovanie kardiovaskulárneho, dýchacieho, nervového, imunitného a endokrinného systému ukazujú, že v čím väčšej výške ľudia žijú, tým horšia je ich pamäť," uviedol Čchu I-te, líder vedeckého tímu, ktorý skúmal vplyv nadmorskej výšky na zdravie ľudí na tibetskej náhornej plošine.
Známky predčasnej senility sa u ľudí vo veľkých nadmorských výškach objavujú už vo veku 40 rokov. Obyvatelia náhornej plošiny začínajú trpieť stratou pamäti o desať rokov skôr než tí, čo žijú v oblastiach bližšie k úrovni mora, konštatoval Čchu.
Mestá a dediny na tibetskej náhornej plošine sa nachádzajú v priemere vo výške 3000 až 4000 metrov nad morom.
Čchuov tím tiež zistil, že u ľudí, ktorí sa dočasne presťahovali na náhornú plošinu z nižšie položených oblastí, dochádzalo štyri až sedem rokov po ich návrate späť k abnormalitám vo funkcii pľúc. Mali tiež oslabený imunitný systém a endokrinné funkcie.
3 sla ed