i nervovými bunkami má veľký význam. Práve cez ne „preskakuje“ signál z jedného neurónu na druhý.
V učení a pamäti je tvorba synapsií nesmierne dôležitá. Vedci z Max-Delbruck-Center for Molecular Medicine v Berlíne pod vedením Dr. Franka Pfriegera zistili, že tvorba synapsií sa neobíde bez cholesterolu. Táto chemická látka je notoricky známa; jej vysoká hladina v krvi upcháva cievy, čo vedie k srdcovocievnym ochoreniam. Vedci však zistili, že práve cholesterol stimuluje nervové bunky mozgu pri tvorbe spojov – synapsií.
Mozog nezískava cholesterol z krvi, pretože jeho priveľké molekuly nedokážu prekonať bariéru – obrannú líniu proti toxickým látkam. Vylučujú ho bunky podporného nervového tkaniva mozgu. Neurogliové bunky (bunky podporného nervového tkaniva) zohrávajú dôležitú úlohu pri výžive neurónov. Predchádzajúce práce predpokladali, že gliové bunky sú zapojené do rastu synapsií.
Izolované neuróny v laboratóriu prežívali a rástli, ale vykazovali iba malú hladinu elektrických signálov zo synapsií. Až po pridaní látky, ktorú vylučujú bunky neuroglia, sa začínali vytvárať silnejšie signály synaptickej aktivity.
Až doteraz zostávalo záhadou, čo je látkou, ktorá tvorbu synapsií spúšťa. Tím francúzskych a nemeckých vedcov zistil, že ide o cholesterol a odhalil proces, ktorým sa cholesterol z neurogliových buniek pripája na receptory neurónov. V laboratórnych experimentoch preukázali, že práve tento proces podnecuje nervové bunky k tvorbe synapsií.
Presný mechanizmus, ktorým cholesterol stimuluje tvorenie synapsií, je nejasný. Možno funguje ako signál, alebo jednoducho predstavuje kľúčovú zložku zložitej štruktúry samotných synapsií. Podľa bádateľov môže porucha metabolizmu cholesterolu v mozgu poškodiť rozvoj a fungovanie mozgu a prispievať aj k neurodegeneratívnym poruchám, napríklad Alzheimerovej chorobe. (BBC)