Praha 28.novembra (TASR) - Fond národního majetku (FNM) ČR dnes vyzval potenciálnych investorov, aby prejavili predbežný záujem o najmenej 51,1-% podiel v Českom Telecome (ČT). Informovala o tom hovorkyňa FNM Jana Víšková.
Predbežný záujem o účasť vo výberovom konaní na ponúkaný podiel v ČT môžu potenciálni investori do 19. decembra adresovať spoločnosti JP Morgan, ktorá je spolu s Komerčnou bankou poradcom pri privatizácii ČT. Strategickým investorom môže byť podľa hovorkyne individuálny strategický telekomunikačný investor alebo konzorcium strategického telekomunikačného operátora s finančným investorom.
Ako ďalej dodala, výberové konanie sa uskutoční v dvoch fázach: Prvou je predloženie indikatívnych ponúk na základe dôverného informačného memoranda do 9. januára budúceho roka a druhou predloženie konečných a záväzných ponúk po vykonaní investorského due-diligence a absolvovaní manažérskej prezentácie.
Predávaný podiel tvoria podľa uznesenia českej vlády akcie výhradne vo vlastníctve FNM (spomínaných 51,1 %), alebo v prípade rozhodnutia ďalšieho akcionára, holandsko-švajčiarskeho konzorcia TelSource, ktoré má 27 %, tiež akcie v jeho vlastníctve. V takom prípade môže ponúkaný podiel dosiahnuť spolu 78,1 %. Podielnikmi TelSource sú Swisscom a KPN Royal Dutch Telecom, pričom KPN okrem toho samostatne vlastní ďalších 6,5 % akcií v Telecome.
Fond dnes odštartoval privatizáciu majoritného podielu v ČT hneď potom, čo Telecom a konzorcium Atlantic West oznámili ukončenie rokovaní o predaji 49-% podielu v mobilnom operátorovi Eurotel s tým, že sa nedohodli na cene. Neukončené rozhovory o kúpe zvyšného podielu v Euroteli, v ktorom Český Telecom vlastní 51 %, totiž bránili začiatku privatizácie. To bol tiež jeden z dôvodov, prečo vláda ČR v polovici novembra zmenila harmonogram privatizácie dominantného prevádzkovateľa telekomunikačnej siete v ČR a posunula rozhodnutie o jeho novom vlastníkovi na koniec 1. štvrťroka 2002.
* Tatiana Novotná gl