p Rupert Ursin z Univerzity vo Viedni (Rakúsko) s kolegami prepravil kvantový stav fotónov 600 metrov na druhý breh Dunaja, využijúc optické vlákno položené v kanalizačnom tuneli. Je to bravúrna ukážka vysoko účinnej kvantovej teleportácie v mimolaboratórnych podmienkach.
p Sebastien Charnoz a André Brahic z Université de Paris (Francúzsko) objavili zobrazovačom sondy Cassini dva nové mesiace Saturna. Veľké sú asi 3 km a 4 km a okolo planéty obiehajú vo vzdialenostiach 194-tisíc a 211-tisíc km, medzi známymi mesiacmi Mimas a Enceladus.
p Tím Matthewa Holmana z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (USA) oznámil objavy piatich nových mesiacov planéty Neptún. Veľké sú 30-50 km, dva obiehajú planétu v smere jej rotácie, tri v protismere. Ide zrejme o Neptúnom zachytené planétky.
p Reto Knutti z Universität Bern (Švajčiarsko) odvodil prepojenosť klimatických výkyvov na severnej pologuli a v Antarktíde prostredníctvom veľkých oceánskych vĺn ako nosičov tepla.
p Podľa Geralda Meehla z NCAR (USA) sa v 21. storočí v Európe a Severnej Amerike vyskytnú silnejšie, častejšie a dlhšie vlny horúčav. Zvlášť v rokoch 2080-2099 na juhu a západe USA a v Stredomorí. Ale i na severozápade USA, vo Francúzsku a v Nemecku.
p Martin Edwards a Anthony Richardson zo Sir Alister Hardy Foundation for Ocean Science (Veľká Británia) zistili na základe údajov o 66 druhoch morského planktónu, získaných v rokoch 1958-2002, že planktón reaguje na klimatickú zmenu čoraz skorším "kvitnutím".
p Karibské koraly Montastraea cavernosa (na obrázku) sú podľa Michaela Lessera z University of New Hampshire (USA) oranžové vďaka symbiotickým baktériám, ktoré im dodávajú dusík.
p Paul Schulze-Lefert z Max-Planck-Institut für Züchtungsforschung (Nemecko) s kolegami zistil na príklade génu mlo-11, ktorý prepožičiava jačmeňu odolnosť proti plesniam, že šľachtenie plodín odolnejších proti škodcom je staré ako ich samotná domestikácia.
p Artemizinín, zlúčeninu izolovanú z paliny, využívajú Číňania už vyše 1500 rokov ako liek proti horúčke. Jonathan Vennerstrom z Univerzity v Nebraske (USA) s kolegami teraz vyvinul jeho syntetický derivát, ktorý je výhodnejším antimalarikom ako prírodné deriváty.
p Tím Hala Broxmeyera z Indiana University School of Medicine (USA) zistil, že účinnosť transplantácií kostnej drene sa zvýši potlačením aktivity alebo odstránením enzýmu CD26, ktorý sa vyskytuje na povrchu buniek darcu a bráni ich prijatiu organizmom príjemcu.