Ak sa na webe objavia vaše nevydarené fotografie, je to stále lepšie, ako keď tam zbadáte výpisy zo svojho bankového účtu. FOTO - FOUND PHOTOS
Státisíce ľudí, ktorí si sťahujú z internetu hudbu, filmy či pornografiu cez peer-to-peer siete ako Kazaa či Gnutella, nechtiac vystavujú celému svetu aj množstvo súkromných dokumentov zo svojho počítača. Upozorňuje na to Rick Wallace, autor stránky SeeWhatYouShare.com (v preklade "Pozri, čo zdieľaš"), ktorý na nej zhromažďuje množstvo súkromných či dokonca tajných dokumentov, ktoré si bez akejkoľvek námahy stiahol z počítačov nič netušiacich internetistov.
Okrem intímnych fotografií tu možno nájsť aj vyplnené daňové priznania, heslá, údaje o bankových účtoch a kreditných kartách a dokonca policajné a súdne záznamy. "Jedným zo spôsobov, ako sa tieto veci dostávajú na internet, je, keď si ich ľudia prinesú z práce na domáci počítač, kde majú nainštalovaný peer-to-peer program," povedal Wallace pre agentúru Reuters.
Pri prvom spustení totiž väčšina takýchto programov používateľovi ponúkne "vyhľadanie súborov" na jeho počítači, ktoré sú vhodné na zdieľanie. Ak však internetista akceptuje túto možnosť, do zoznamu verejne dostupných dokumentov sa dostane nielen jeho MP3 kolekcia, ale aj fotografie z dovolenky či dokumenty napísané vo Worde alebo Exceli. Druhou možnosťou je voľba konkrétnych adresárov, ktoré majú byť s ostatnými zdieľané - aj tu treba byť veľmi pozorný, aby sa v nich nenachádzali aj osobné dokumenty. Sťahovanie bezplatnej hudby z internetu sa však v poslednom čase stalo také populárne, že peer-to-peer siete už používajú aj internetoví nováčikovia, ktorí nastavovanie nezvládnu a svoj počítač tak otvoria svetu dokorán.
Programy ako Kazaa sa už zjavne stali mimoriadne populárnymi napríklad aj medzi vojakmi - Wallace totiž v sieti objavil aj množstvo armádnych dokumentov. Boli medzi nimi aj súbory označené ako tajné, napríklad čerstvé údaje z operácie v Iraku, "informácie, ktoré by mohli zabíjať", povedal Wallace serveru CNET. Objavil takisto množstvo nezverejnených fotografií zneužívania irackých väzňov či snímky ničenia amerických armádnych vozidiel v Iraku.
Tridsaťročný Američan žijúci v Nemecku so svojou ženou, armádnou dôstojníčkou, tieto dokumenty zverejnil až po začiernení kľúčových údajov a vopred o nich informoval aj Pentagon. Armádni dôstojníci mu údajne pravidelne telefonujú a zisťujú, odkiaľ informácie získal a ako by mohli ich ďalšiemu úniku zabrániť.
Vyhľadávanie omylom zverejnených dokumentov v cudzích počítačoch sa však medzitým stalo zaujímavým koníčkom množstva ďalších ľudí - niektorí hľadajú citlivé údaje, ktoré by mohli zneužiť, väčšina to však robí len pre zábavu.
"Hľadám najmä fotografie, ktoré človeka rozosmejú," povedal Rich Vogel, ktorý súbory objavené v cudzích počítačoch zverejňuje na svojej stránke www.10eastern.com/foundphotos.html . "Je v tom však určite aj voyeristický aspekt," priznáva.
Ak nechcete, aby sa digitálni voyeri zabávali na vašich nevydarených fotkách z dovolenky alebo študovali vašu pracovnú zmluvu, mali by ste si nielen dôkladne skontrolovať, čo je obsahom adresárov, ktoré cez peer-to-peer siete zdieľate, ale pre istotu pravidelne monitorovať aj zoznam súborov, ktoré si iní ľudia od vás sťahujú.
SeeWhatYouShare.com