Moskva/Madrid/Kodaň/Londýn/Rím 26. novembra (TASR) - Ruská pravoslávna cirkev dnes pobúrene zareagovala na správu o vyklonovaní prvého ľudského embrya v USA. Pohrozila ruským vedcom, že ak by sa venovali podobnému výskumu, tak ich vylúči zo svojich radov. Exkomunikácia hrozí aj ľuďom, ktorí by v rámci liečby prijali klonované bunky.
"Odsudzujeme terapeutické a reprodukčné klonovanie," vyhlásil hovorca moskovského patriarchu.
Aj generálny tajomník biskupskej konferencie v Španielsku José Sanchez odsúdil klonovanie ľudských bytostí ako nemorálne. Ľudský zárodok by sa podľa neho nemal používať na terapeutické účely.
Španielska asociácia zdravotníkov však s názorom cirkvi nesúhlasí a privítala výsledky amerického výskumu, "ktoré by mohli mať veľký význam" pri liečbe niektorých chorôb.
Jeden z odborníkov Rolf Tarrach však vyjadril obavy, aby liečba s využitím klonovaných kmeňových buniek nebola dostupná len bohatým. Domnieva sa tiež, že experti na etiku a vedu by mali spolu vypracovať hranice, ktoré by limitovali klonovanie ľudských embryí.
Dánska rada pre etiku, teda poradný orgán vlády, je proti reprodukčnému klonovaniu ľudských bytostí, ale v otázke terapeutického klonovania sú jej členovia rozdelení na dva tábory: za a proti.
Britskí vedci, ktorí vyklonovali ovcu Dolly, sa zase domnievajú, že technológia, použitá americkými vedcami na vyklonovanie ľudského embrya, nemá veľké využitie. Američania mali podľa nich zastaviť delenie vajíčka až v neskoršom štádiu, a nie keď dosiahlo šesť buniek, pretože takto nemožno s určitosťou potvrdiť, že vyprodukovali skutočné klony.
"Je takmer nemožné zistiť, ako sú ďaleko, ale správa, ktorú zverejnili, nenaznačuje, že túto techniku nemožno okamžite použiť," uviedol Ian Wilmut z Roslinovho inštitútu v Edinburgu.
Nemecká vláda dnes ostro kritizovala prvé klonovanie ľudského embrya v USA a vyhlásila, že takýto výskum je a bude v Nemecku zakázaný. Berlín zakázal aj klonovanie ľudských embryí pre terapeutické účely a chce dosiahnuť, aby takýto zákaz platil na celom svete. Ministerka školstva a výskumu Edelgarda Buhlmahnová v tejto súvislosti kritizovala aj americké dvojité zákony o klonovaní pre štátne a súkromné ústavy.
Kontroverzný taliansky gynekológ Severino Antinori obvinil amerických vedcov, že mu ukradli nápad a dodal, že on sám naklonuje ľudské embryo na reprodukčné účely v priebehu šiestich mesiacov. Na druhej strane priznal, že pokus amerických odborníkov o prvé klonované ľudské embryo ho len presvedčil, aby pokračoval vo svojom výskume.