Londýn 29. júla (TASR) - Jedným z prvých slov, ktoré povedalo neandertálske bábätko, bolo s najväčšou pravdepodobnosťou "papa", píše britský odborný časopis New Scientist.
Tieto slová detskej reči sú spoločné pre väčšinu zo 6000 jazykov, ktorými sa hovorilo i v súčasnosti hovorí na svete - k tomu možno prirátať ešte aj výraz "mama".
Komparatívnych lingvistov to už dávnejšie viedlo k myšlienke, že tieto slová sa tradujú od prvopočiatkov ľudskej prehistórie, možno už od neandertálcov - no minimálne 50.000 rokov dozadu.
Podľa výskumu bádateľov z parížskej Spoločnosti pre štúdium lingvistiky a pravekej antropológie až v 700 z tisícky skúmaných súčasných jazykov sa slovo papa vyskytuje.
"Tieto jazyky patria do 14 veľkých jazykových rodín. Papa je takmer úplne jednoznačný pojem - v 71 percentách prípadov je to výraz pre otca alebo mužského príbuzného po otcovej línii," hovorí Pierre Bancel z parížskeho inštitútu.
"Pre túto zhodu je len jedno vysvetlenie - spoločný predok," zdôraznil vedec na konferencii o pôvode jazyka v britskom Oxforde. Samozrejme, o prapôvode slov detskej reči, čo je terminus technicus v porovnávacej jazykovede, nemožno vynášať definitívne súdy.
"Musíme sa na to spýtať nejakého neandertálca," žartovne poznamenal na sympóziu Bancel.