SME

Vedci už takmer čítajú myšlienky

Vedci rozlúštili signály neurónov, ktoré v mozgu opíc zodpovedajú za abstraktné myslenie, teda za plánovanie a motiváciu. To dáva nádej ochromeným ľuďom na vytvorenie protéz, ktoré by im umožnili ovládať protetické pomôcky iba silou myšlienky.

Slávny britský astrofyzik Stephen Hawking prednášal 21. júla na medzinárodnej konferencii o relativite v írskom Dubline, kde prehodnotil spôsob fungovania čiernych dier. 62-ročný Hawking, ktorý už v roku 1970 publikoval článok o vzniku vesmíru vo veľkom tresku, sám o sebe tvrdí, že má v hlave iba fyziku, astrofyziku, matematiku a kozmológiu. Možnosť ovládať protézu myšlienkami by určite privítal, pretože jeho komunikácia s okolím je veľmi zložitá. Táto cesta však bude veľmi zdĺhavá. Ku každému slovu totiž treba priradiť iný signál v mozgu. Môže sa stať, že Hawking bude chcieť kávu, no počítač to rozlúšti ako - čiernu dieru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


FOTO - ČTK/AP


Vedci z tímu Richarda Andersena z Kalifornského technického inštitútu v Pasadene sú vôbec prví, ktorí rozlúštili mozgové signály na úrovni procesov súvisiacich s poznaním a vedomím.

Myšlienky opíc dokázali "prečítať" s pomocou počítača a mozgových implantátov. Zväzok elektród zaviedli do oblastí mozgu, spojených s tvorbou komplexných svalových pohybov (frontálny a parietálny lalok). Tieto oblasti kódujú zámer pohybu pred jeho uskutočnením.

Slabé signály počítač zachytil a analyzoval, a spolu s vedcami sa tak učil rozoznávať zámer na predpokladaný pohyb ramena. Po určitom čase výskumníci dokázali odhadnúť na 67 percent, čo chcú opice urobiť, a to už vo fáze, keď na pohyb iba pomysleli. Opice predtým, samozrejme, museli vycvičiť, aby pred uchopením určitého predmetu na daný bod v ich vizuálnom poli pomysleli, ale ešte aj bez toho, aby pohybovali očami (ich úmysel sa musel zobraziť iba v mozgu, nie v očiach).

SkryťVypnúť reklamu

Ak opice vo svojom úsilí vytrvali, dostali za odmenu buď sladkú šťavu, alebo čistú vodu. Keď opice vedeli, že schopnosť sledovať daný smer im zaručí odmenu, presnosť odhadu sa zvýšila na 88 percent. Vedci dokonca dokázali zo signálov vyčítať, akú odmenu opice očakávajú, či šťavu, alebo čistú vodu.

Keby sa takýto postup uplatnil aj pri rečových centrách mozgu, dali by sa zrejme rozlúštiť slová, ktoré chce niekto ešte iba povedať.

"Je to vzrušujúca štúdia," povedal John Donoghue z Cyberkinetics vo Foxboroughu (Massachusetts), ktorý vyvíja podobnú technológiu pre využitie u ľudí. Ako však upozorňuje, môže dôjsť k vedľajším efektom. Budete chcieť svojmu šéfovi podať ruku - a miesto toho mu dáte facku. Andersen však verí, že tréningom sa podarí podobným omylom vyvarovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


55
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu