ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS
Veľryby patria k najohrozenejším živočíšnym druhom. Najviac sa na tom až doteraz podieľal človek. Iba v loveckej sezóne 1961/62 podľa údajov Greenpeace rybári zabili viac ako 66-tisíc týchto jedinečných morských cicavcov. Moratórium na ich lov platí od roku 1986. Prinieslo podstatné zníženie ich komerčného lovu (v súčasnosti sa uloví okolo tisíc veľrýb ročne).
Veľryby sú cicavce, preto sa rozmnožujú pomalšie. Samica privedie na svet v priemere jedno mláďa za jeden až dva roky. To dospieva pomaly, potomstvo môže mať až po niekoľkých rokoch.
Tak, ako sa ľudia spoliehajú na zrak, sú kitovce, žijúce v akustickom prostredí, odkázané najmä na sluch. Od zvukov závisí ich schopnosť komunikácie (známe veľrybie piesne), vyhľadávanie potravy (mikroskopického planktónu) aj odhaľovanie dravcov. Každý, najmä hlasný nízkofrekvenčný hluk v prostredí, v ktorom počúvať znamená prežiť, je masívnym zásahom do ich života. Vo vode sa zvuk šíri trikrát rýchlejšie ako vo vzduchu a jeho intenzita klesá so vzdialenosťou oveľa pomalšie.